هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 مهر 1400
ساعت 10:28
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 16 آذر 1399 ساعت 11:23
يكشنبه 16 آذر 1399 11:13 ساعت
2020-12-6 11:23:12
شناسه خبر : 342373
چشم در مقابل چشم، بحران در مقابل بحران و تباهی در انتظار شروع‌کننده آن است. لذا اگر اکنون این بحران‌گریبانگیر مناطقی مانند جیزان شده، احتمالا در انتظار مناطق دیگری که برای سعودی‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است نیز خواهد بود.
چشم در مقابل چشم، بحران در مقابل بحران و تباهی در انتظار شروع‌کننده آن است. لذا اگر اکنون این بحران‌گریبانگیر مناطقی مانند جیزان شده، احتمالا در انتظار مناطق دیگری که برای سعودی‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است نیز خواهد بود.

گروه بین‌الملل-رجانیوز: شهروندان و کاربران یمنی در شبکه‌های اجتماعی تصاویری از صف طولانی خودروها مقابل پمپ‌‌بنزین‌ها در جنوب عربستان منتشر کردند و برخی آن را به عملیات موفق موشکی اخیر ارتش و کمیته‌های مردمی یمن علیه تاسیسات نفتی آرامکو مرتبط دانستند.


شبکه المسیره یمن با پخش یک گزارش تصویری از این شرایط اعلام کرد:« این تصاویر مربوط به یمن یا جنوب غزه نیست بلکه متعلق به عربستان است؛ غنی‌ترین کشور نفتی در سطح جهان! هزاران خودرو روزهاست که مقابل پمپ‌ بنزین‌ها در صف هستند تا شاید گشایشی در بحران نفتی ایجاد شده در کشور ایجاد شود.»

 

در گزارش المسیره با ابراز تاسف درباره این تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، آمده است: متاسفانه این تصاویر مربوط به نارضایتی مردم استان‌های جنوبی عربستان است که مقامات این کشور با آنها به عنوان شهروندان درجه دو رفتار می‌کنند.


پایگاه خبری یمنی «۲۶ سپتامبر» نیز با انتشار این تصاویر نوشت:« این صحنه‌ها برای کسی آشنا نیست به ویژه اگر بیننده بداند که آنها متعلق به عربستان‌، غنی‌ترین کشور نفتی جهان است که این چنین شهرهای آن دچار بحران نفتی شده‌اند و این امر به صف‌کشی اتومبیل‌ها مقابل پمپ بنزین‌ها منجر شده است.»


ناظران می‌گویند که دلیل این امر، حمله موشکی اخیر یمن به تاسیسات نفتی آرامکو در پاسخ قانونی به تداوم تجاوز و محاصره این کشور از سوی ائتلاف سعودی است که خود موجب بحران مشتقات نفتی در یمن برای مدت‌های طولانی شده است.


شرکت آرامکو بدون اشاره به جزئیاتی می‌گوید که دلیل نرسیدن مشتقات نفتی به استان‌های جنوبی عربستان به ویژه جیزان، نقص فنی ایجاد شده در یکی از ایستگاه‌های توزیع نفت در این شرکت نفتی است و به همین دلیل، برخی ایستگاه‌های فروش سوخت در منطقه جیزان با کمبود چند فرآورده نفتی مواجه شده‌اند.


در بیانیه شرکت آرامکو آمده است: به دستور «عبدالعزیز بن سلمان بن عبدالعزیز» وزیر انرژی عربستان‌، وزارت انرژی این کشور و شرکت آرامکو در حال تلاش برای رفع مشکل ایجاد شده و پاسخ به نیاز بازار هستند. اعلام بروز این نقص فنی یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن ایستگاه توزیع فرآورده‌های نفتی در جده را هدف قرار‌دادند و وزارت انرژی عربستان نیز با تاخیر اصابت موشک را تأیید کرد.


پایگاه خبری «۲۶ سپتامبر» می‌نویسد: «چشم در مقابل چشم، بحران در مقابل بحران و تباهی در انتظار شروع‌کننده آن است. لذا اگر اکنون این بحران‌گریبانگیر مناطقی مانند جیزان شده، احتمالا در انتظار مناطق دیگری که برای سعودی‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است نیز خواهد بود. در این صورت است که همه با میزان خسارات و پیامدهایی که سعودی‌ها در سایه تداوم تجاوز به یمن به خود وارد کرده‌اند، غافلگیر خواهند شد.»

 

 

کیهان