هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 13 آذر 1399 ساعت 16:28
پنجشنبه 13 آذر 1399 12:30 ساعت
2020-12-3 16:28:37
شناسه خبر : 342323
اکنون که کمتر از هشت ماه به پایان عمر دولت تدبیر باقی مانده، با نگاهی به کارنامه دولت در طول چند سال گذشته، می‌توان فهمید که «صداقت» و پذیرش اشتباه از سوی دولتی‌ها، حلقه مفقوده این دولت بوده است.
حسینعلی امیری: رئیس جمهور از هیچ نماینده‌ای شکایت نکرده است!

معاون پارلمانی حسن روحانی چه چیزی را انکار می‌کند؟

اکنون که کمتر از هشت ماه به پایان عمر دولت تدبیر باقی مانده، با نگاهی به کارنامه دولت در طول چند سال گذشته، می‌توان فهمید که «صداقت» و پذیرش اشتباه از سوی دولتی‌ها، حلقه مفقوده این دولت بوده است.

گروه سیاسی-رجانیوز: اکنون که کمتر از هشت ماه به پایان عمر دولت تدبیر به ریاست حسن روحانی باقی مانده، با نگاهی به کارنامه دولت در طول چند سال گذشته، می‌توان فهمید که «صداقت» و پذیرش اشتباه از سوی دولتی‌ها، حلقه مفقوده این دولت بوده است.

 

به گزارش رجانیوز، جمعه هفته قبل(هفتم آذر ماه 99) بود که رجانیوز، در گزارشی تحت عنوان ماشین شکایت دولت از منتقدان دوباره به راه افتاد، با استناد به اظهارات سخنگوی دستگاه قضا در رابطه با شکایت دولت از نمایندگان منتقد، به عدم انتقاد پذیری و همچنین اقدامات غیر قانونی  مقامات دولتی در بستن دهان منتقدین پارلمانی خود پرداخت.

 

بیشتر بخوانید:

ماشین شکایت دولت از منتقدان دوباره به راه افتاد/ بیش از ۱۵۰ شکایت از شخصیت های حقیقی و حقوقی/ معاونت قوانین مجلس: اکثر موارد ادعایی دولت تذکر، انتقاد و در راستای وظایف نمایندگی است/ معاون حقوقی دولت: تعجب می‌کنم که می‌گویند روحانی چرا اینقدر شکایت می‌کند!

 

اخیراً حسینعلی امیری معاون پارلمانی حسن روحانی با حضور در یک برنامه تلویزیونی در واکنش به اخبار منتشر شده درباره شکایت دولت از منتقدین پارلمانی، منکر شکایت رئیس جمهور از نمایندگان منتقد دولت شد!

 

امیری در این رابطه گفته است: رئیس جمهور از هیچ نماینده‌ای شکایت نکرده و اصلا رویکرد دولت شکایت از نماینده‌ها نیست.

 

این درحالی است که نهم آبان ماه سال جاری خود حسینعلی امیری از شکایت دولت از برخی نمایندگان خبر داده و اعلام کرده بود: معاونت پارلمانی شکایت دولت را به رئیس مجلس ارجاع داده است و زمانی که اینها به رئیس مجلس اعلام می‌شود، قاعدتاً او باید این موضوع را مورد پیگیری، قرار دهد.

 

طبق اظهارات اخیر امیری، شخص حسن روحانی از نمایندگان شکایتی نکرده است. اما این فقط یک وجه ماجرا است. روی دیگر ماجرا آن است که طبق اظهارات معاونان پارلمانی و حقوقی رئیس جمهور، این دو معاونت پیگیر شکایت از نمایندگان بوده‌اند.

 

این دو معاونت به عنوان عوامل اجرایی شکایت حسن روحانی از منتقدان وارد صحنه شده و پیگیری‌هایی برای این موضوع داشته‌اند.

 

چنانچه در ماجرای شکایت دولت از یکی از نمایندگان مجلس نیز علی‌رغم تکذیب موضوع از طرف معاونت پارلمانی رئیس جمهور، لعیا جنیدی معاون حقوقی حسن روحانی، شکایت ریاست جمهوری از محسن دهنوی را تأیید کرد.

 

طبق قوانین و مقررات کشور، رسیدگی به جرائم قابل گذشت چون فاقد وجهه عمومی است، تا قبل از دادخواهی توسط شاکی خصوصی قابل پیگیری توسط دادستانی نیست.

 

یعنی تا زمانی که شخص حسن روحانی و نه نهاد ریاست جمهوری یا معاونت حقوقی وی، دعوی شکایت در قوه قضائیه نکند، دادستان وظیفه‌ای برای ورود به موارد ادعایی دولت از جمله توهین و افترا به رئیس جمهور ندارد. این موضوعی بود که توسط دولت نادیده گرفته می‌شد و اعضای دولت در مواضع متعددی مدعی شدند که بدون نیاز به شکایت حسن روحانی، دادستان وظیفه پیگیری موارد ادعا شده از سوی دولت را دارد.

 

چنانچه علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دولت شکایتی بابت اظهارات و توهین‌های اخیر به رییس جمهور به مجلس ارجاع داده است یا نه، گفت: معاونت امور مجلس و معاونت حقوقی از منظر قانون اساسی در حال پیگیری موضوع از طریق هیات نظارت بر رفتار نمایندگان است، معتقدیم که موضوع از منظر عمومی و جرم عمومی باید مدنظر قرار گیرد و قوه قضاییه براساس اینکه به طور آشکار از جنبه عمومی برخی حرف از اعدام رییس جمهور یک کشور می‌زنند، موضوع را پیگیری کند.