99/9/11 - 14:22 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 342216
دکتر قاسم‌پور بیان کرد: به نظر من مجلس توانسته است در چند کلان‌موضوع، اقداماتی را آغاز کند و برخی موارد را به تصویب برساند که نشان می‌دهد نمایندگان در خصوص مسائل سیاسی، فرهنگی و معیشتی مردم پاسخگو هستند.
دکتر قاسم‌پور بیان کرد: به نظر من مجلس توانسته است در چند کلان‌موضوع، اقداماتی را آغاز کند و برخی موارد را به تصویب برساند که نشان می‌دهد نمایندگان در خصوص مسائل سیاسی، فرهنگی و معیشتی مردم پاسخگو هستند.
گروه زنان و خانواده-رجانیوز: عملکرد دستگاه قانون‌گذاری کشور در حوزه زنان و خانواده از جمله موضوعاتی است که جمعیت وسیعی از مردم ایران یعنی بانوان و حتی اعضای خانواده‌ها را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. در این میان فراکسیون زنان و خانواده مجلس به عنوان پیش برنده اصلی این موضوع در روند کاری مجلس نقش اساسی و مهمی دارد.
 
به همین دلیل رجانیوز سراغ دکتر فاطمه قاسم‌پور رییس فراکسیون زنان و خانواده و همچنین رییس کمیتۀ آسیب‌های اجتماعی کمیسیون اجتماعی مجلس رفته و با او گفت و گو کرده است.
 
قاسم‌پور معتقد است مجلس طبق مسئولیت خود موظف است علاوه بر قانون گذاری و اقدامات حمایتی، بر عملکرد دولت نظارت کند تا در زمان باقیمانده به مسئولیت‌ها و تکالیف خود در حوزۀ زنان و خانواده اهتمام بیشتری ورزد.

 

متن زیر گفت و گوی کامل رجانیوز با دکتر قاسم‌پور رییس فراکسیون زنان و خانواده مجلس می‌باشد:

 

*خانم دکتر قاسم‌پور، تصویری که در ذهن شما از یک بانوی موفق نقش بسته، چگونه است؟

قاسم‌پور: در مورد تصویر یک زن موفق، می‌توانم بگویم که ما یک برساخت رسانه‌ای داریم که بانوی موفق را بانویی معرفی می‌کند که بتواند در تمام شئون زندگی از جمله شئون خانوادگی، علمی و اجتماعی به قلۀ موفقیت برسد.

 

یعنی هم زندگی خانوادگی خیلی خوبی داشته باشد و هم بتواند به جایگاه و مراتب بالای علمی و اجتماعی دست یابد. ولی من به شخصه این تصویر را قبول ندارم و به نظرم می‌رسد که رضایت‌مندی و احساس موفقیت، هم یک حس درونی است و هم آن‌که هر زنی ممکن است بتواند در یکی از این شئون موفق باشد.

 

من موفقیت یک خانم در عرصۀ اجتماعی را حتماً با پیوست خانوادگی می‌بینم و به نظرم خانمی که در عرصۀ اجتماعی موفق است، حتماً باید بتواند در عرصۀ خانوادگی نیز موفق باشد تا بتوان از او به عنوان یک بانوی موفق یاد کرد.

 

 

ولی اگر یک خانم وارد عرصۀ علمی و اجتماعی نشد، نمی‌شود لزوماً آن فرد را در زمرۀ افراد موفق قرار نداد؛ چه‌بسا ایشان مادر یک فرزند دارای معلولیت باشد و توانسته باشد به خوبی مسائل فرزندش را مدیریت کند. من این مادر را یک زن موفق می‌دانم؛ هرچند نتوانسته باشد به جایگاه اجتماعی دست یابد.

 

*به نظر حضرتعالی بانوان در چه صورت می‌توانند هم به امور خانوادگی و هم به فعالیت‌های اجتماعی بپردازند؟

قاسم‌پور: قاعدتاً جمع کردن فعالیت‌های خانوادگی و اجتماعی برای یک خانم کار ساده‌ای نیست. فعالیت اجتماعی ممکن است فعالیت خانوادگی، فرزندآوری و تربیت فرزندان را با محدودیت مواجه کند. برای آن‌که موازنه‌ای بین نقش‌های خانوادگی و اجتماعی یک خانم برقرار شود، هم نیازمند تسهیل‌گری نهادهای اجتماعی و هم همکاری و همیاری افراد خانواده هستیم.

 

اگر این شرایط برقرار نباشد، جمع بین این دو نوع فعالیت برای یک خانم سهل‌الوصول نیست و به راحتی اتفاق نمی‌افتد.

 

*اساساً مسئولیت اجتماعی سنگین شما، یعنی نمایندگی مجلس، مخل مسئولیت خانوادگیتان نبوده است؟ چگونه این موضوع را مدیریت می‌کنید؟

قاسم‌پور: من از ابتدای زندگی مشترک با همسرم تا کنون، تا جایی که توانسته‌ام سعی داشتم کلیۀ کارهای خانه را خودم انجام دهم.

 

به عنوان مثال تحت هر شرایطی و با هر حجم کاری سعی کردم خودم غذا را در خانه آماده کنم تا خیالم از سلامت خانواده‌ام راحت باشد.

 

همسرم هم در این سال‌ها و به خصوص در ماه‌های اخیر که مسئولیت نمایندگی دارم، با من همکاری داشتند و در امور مربوط به خانه همراهی می‌کنند.

 

*گاهی در افکار عمومی مسائلی به عنوان مسائل اصلی در حوزۀ زنان و خانواده مطرح می‌شوند که شاید از اولویت بالایی هم برخوردار نباشند. به نظر شما علت چیست؟

قاسم‌پور: به عقیدۀ من، مسألۀ اصلی آن مسأله‌ای است که به حدی از انباشت و تورم رسیده باشد که یک گسترۀ اجتماعی را درگیر خود کند. گروهی دیگر از مسائل اصلی نیز به دنبال تغییر ارزش‌ها و هنجارهای پذیرفته‌شده توسط یک جامعه ایجاد می‌شوند، ولو آن‌که نرخ رشد آن مسائل بالا نباشد و به اصطلاح متورّم نشده باشد.