هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 13 مهر 1400
ساعت 15:35
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 10 آذر 1399 ساعت 18:40
دوشنبه 10 آذر 1399 18:26 ساعت
2020-11-30 18:40:04
شناسه خبر : 342196
قسمت طنز اظهارات ظریف آن‌جاست که می‌گوید ایران در مقابل هیچ‌چیزی هم نگرفته است؛ مگر آژانس نهادی برای امتیاز دادن است که ایران برود و توافق نانوشته‌ای امضا کند و از آن امتیاز بگیرد!
چند نکته در مورد ادعای واهی ظریف در مصاحبه با انتخاب:

آقای ظریف؛ افکار عمومی را منتظر نگذارید و مستنداتتان را منتشر کنید!

قسمت طنز اظهارات ظریف آن‌جاست که می‌گوید ایران در مقابل هیچ‌چیزی هم نگرفته است؛ مگر آژانس نهادی برای امتیاز دادن است که ایران برود و توافق نانوشته‌ای امضا کند و از آن امتیاز بگیرد!
گروه سیاسی-رجانیوز: برجام بی‌نتیجه باقی مانده و ضعف تیم مذاکره کننده در نگارش متن توافق، برای افکار عمومی روشن شده است. داستان‌سرایی و ارائه مطالب کذب بهترین چاره برای گریز از این وضعیت نیست؟مصاحبه ظریف با سایت انتخاب جدید‌ترین نمونه داستان‌سرایی است که لازم است چند نکته درباره آن ایراد شود.
 
آقای ظریف در این مصاحبه از یک توافق نانوشته صحبت کرده:«نمیخواهم وارد جزئیات شوم که مصالح کشور نیست. وقتی وارد دولت شدیم، دیدیم آژانس میگوید ذخایر ۲۰ درصدی شما از ۲۰۰ کیلو فراتر رفته؛ گفتیم مگر تعهدی روی ذخایر ۲۰ درصدی داشتیم؟معلوم شد یک توافق نانوشته وجود دارد که در مقابلش هیچی هم نگرفته بودند.»
 
اما واقعیت چیست؟ 
 
اولاً: این ادعا از اساس کذب بوده و واقعیت خارجی ندارد و در واقع هذیان است. ایران در سال ۹۲، درباره ذخائر ۲۰ درصدی خود نه به آژانس و نه به کشورهای ۱+۵ یا هیچ کشور دیگری هیچ تعهدی نداده که بخواهد در مقابلش چیزی بگیرد!
 
ثانیاً: شرح وظایف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مشخص است! اساساً آژانس محل تعهد دادن در مورد افزایش یا کاهش ذخیره ۲۰  درصد ایران نیست! بلکه در صورت وجود چنین توافق نانوشته‌ای، باید به کشورها تعهد داد و نه آژانس!
 
ثالثاً: قسمت طنز اظهارات ظریف آن‌جاست که می‌گوید ایران در مقابل هیچ‌چیزی هم نگرفته است؛ مگر آژانس نهادی برای امتیاز دادن است که ایران برود و توافق نانوشته‌ای امضا کند و از آن امتیاز بگیرد!
 
رابعاً: جواد ظریف مدعی شده که نمی‌خواهد وارد جزئیات شود اما عملاً این کار را کرده، پس بهتر نیست برای روشن شدن افکار عمومی، سند دیدار یا گزارش خود را منتشر کند. البینه للمدعی! آقای ظریف. افکار عمومی را منتظر نگذارید!