هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 مهر 1400
ساعت 14:21
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 10 آذر 1399 ساعت 17:30
دوشنبه 10 آذر 1399 17:21 ساعت
2020-11-30 17:30:09
شناسه خبر : 342194
در پی بارش باران در روزهای اخیر، شهرهای استان خوزستان، به ویژه اهواز دچار آبگرفتگی شدند. اهواز، کارون، آبادان، خرمشهر، شادگان، رامهرمز، رامشیر، ماهشهر و ایذه شهرهایی هستند که شاهد آبگرفتگی شدید بودند.
در پی بارش باران در روزهای اخیر، شهرهای استان خوزستان، به ویژه اهواز دچار آبگرفتگی شدند. اهواز، کارون، آبادان، خرمشهر، شادگان، رامهرمز، رامشیر، ماهشهر و ایذه شهرهایی هستند که شاهد آبگرفتگی شدید بودند.

گروه اجتماعی-رجانیوز: «آبگرفتگی»؛ قصه پر غصه‌ای است که هر ساله در چنین ایامی از سال که فصل بارندگی است، دامن گیر مردم خوزستان، به ویژه اهواز شده و زندگی‌شان را مختل می‌کند. به طوری که مردم خوزستان بیش از آنکه از بارش رحمت الهی ابراز خوشحالی کنند، نگران خساراتی هستند که از آبگرفتگی های ناشی از بارش باران متحمل می‌شوند.

 

به گزارش رجانیوز، در پی بارش باران در روزهای اخیر، شهرهای استان خوزستان، به ویژه اهواز دچار آبگرفتگی شدند. اهواز، کارون، آبادان، خرمشهر، شادگان، رامهرمز، رامشیر، ماهشهر و ایذه از جمله شهرهایی هستند که روز گذشته شاهد آبگرفتگی شدید بودند.

 

مردم شهر اهواز همچون آذر ماه سال قبل، متحمل بیشترین خسارت از آبگرفتگی اخیر شدند.

 

محله‌های خشایار، فرحانی، کیان، کوی انقلاب، باغ شیخ، کیانپارس، کوی فرهنگیان، کوی ملت، زیتون کارمندی، کیان‌آباد، باهنر و پاداد از جمله محلات اهواز بودند که روز گذشته دچار آبگرفتگی شدند.

 

مدیران ناکارآمد، بلای جان مردم

در دو سال گذشته و به خاطر مشکلات فاضلاب و آبرسانی مردم اهواز که منجر به بروز آمدن حوادثی اینچنینی می‌شود، خوزستان نسبت به سایر استانها، بیشترین بودجه دریافتی را داشته است. در همین رابطه خرداد ماه سال 98، همایون یوسفی نماینده مردم اهواز در یازدهمین دوره مجلس، گفت: با پیگیرهای مسئولان و نمایندگان خوزستان، بالاترین بودجه عمرانی و عمومی کشور در سال 98، با توجه به شرایط سخت استان، به استان خوزستان تعلق گرفت. بودجه عمرانی استان خوزستان در سال 99 نیز، همچون سال قبل، بیش از استانهای دیگر بود.

 

جدای از این، چند هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی نیز طی دو سال گذشته برای رفع مشکلات شهر اهواز اختصاص داده شده است. اواخر آذر ماه سال 98 بود که رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از موافقت رهبر انقلاب اسلامی با برداشت چهار هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای حل مشکلات اهواز خبر داد. دی ماه همان سال نیز علی ربیعی سخنگوی دولت از تخصیص بودجه 6 میلیارد تومانی دولت برای فاضلاب خوزستان خبر داده و گفت: ۶ میلیارد تومان برای فاضلاب خوزستان هزینه شده است و برای بقیه مشکلات از صندوق توسعه ملی تامین هزینه خواهد شد.

 

در همان ایام مرتضی شهیدزاده رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی اعلام کرد که 10 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای طرح‌های زیربنایی استان خوزستان اختصاص یافته است.

 

خرداد ماه سال جاری نیز رهبر انقلاب اسلامی با اختصاص 100 میلیون یورو دیگر از صندوق توسعه ملی صرفاً برای حل مشکلات آبی مردم اهواز موافقت کرد.

 

با این حساب باید گفت که مسئولین در تخصیص بودجه برای حل مشکلات مردم خوزستان، کم کاری نکرده و طبق گفته مدیرعامل صندوق توسعه ملی، استان خوزستان بیشترین منابع ارزی این صندوق را به خود اختصاص داده است.

 

دلیل آنکه مشکلات زیربنایی و فاضلاب مردم خوزستان، به خصوص اهواز تاکنون رفع نشده، ناشی از مدیریت ضعیف و نا کارآمدی مسئولین استانی است.

تا زمانی که مسئولین بی عمل مدیریت استان خوزستان را در دست داشته باشند، مشکلات مردم منطقه نیز ادامه دار خواهد بود و در بر همین پاشنه خواهد چرخید. به نظر می‌رسد کنار رفتن مدیران نالایق منطقه، نقطه پایانی باشد بر ادامه دار بودن مشکلات مردم خوزستان.