هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 27 بهمن 1387 ساعت 14:16
يكشنبه 27 بهمن 1387 17:46 ساعت
2009-2-15 14:16:36
شناسه خبر : 9512

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از افزایش حدود 9 برابری سرعت اینترنت در دولت نهم خبر داد و گفت : اینترنت از سال 1370 وارد کشور شد در سال 84 (شروع کار دولت نهم) کل پهنای باند بین المللی کشور 3000 مگابایت بود در حالی که هم اکنون به 23 هزار مگابایت افزایش یافته است.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، سلیمانی در برنامه نگاه یک سیما با بیان اینکه هم اکنون از لحاظ زیرساختی و فنی هیچ مشکلی برای افزایش سرعت اینترنت وجود ندارد، افزود: پارسال شش هزار مدرسه به اینترنت وصل شد و الآن هم برای وصل 100 هزار مدرسه دیگر به اینترنت برنامه داریم.

وی ورود سرمایه گذاران به موضوع اینترنت را برای آنان سودآور خواند و گفت: هم اکنون 20 میلیون متقاضی اینترنت در کشور وجود دارد که اگر فردی 4 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری اولیه کند با دریافت ماهی 5 هزار تومان از هر متقاضی، ماهانه 100 میلیارد تومان و سالانه 1200 میلیارد تومان درآمد عایدش می شود.

وزیر ارتباطات ابراز امیدواری کرد در حوزه اینترنت طی 3 الی 4 سال آینده در منطقه خاورمیانه رتبه نخست را کسب کنیم.

سلیمانی با بیان اینکه هم اکنون از نظر کمی و تعداد در حوزه اینترنت، رتبه نخست منطقه را دارا هستیم، گفت: از 21 هزار شعبه بانک سراسر کشور فقط حدود 900 شعبه به اینترنت وصل نیست.

وی با تأکید بر به صرفه بودن استفاده از فناوری اطلاعات در فعالیت های اقتصادی، افزود: سالانه 500 تا 700 میلیون انواع قبض (مانند آب، برق و غیره) در کشور توزیع می شود که اگر هزینه متوسط هر قبض را هزار تومان در نظر بگیریم، سالانه 500 تا 700 میلیارد تومان صرف چاپ و تولید این قبوض می شود که با استفاده از فناوری اطلاعات، این میزان صرفه جویی خواهد شد.

ارسال روزانه 80 میلیون پیامک

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه روزانه 70 تا 80 میلیون پیامک در ایران رد و بدل می شود ، گفت : قیمت ارسال هر پیامک فارسی 89 ریال است .

محمد سلیمانی در برنامه نگاه یک سیما ادامه داد : تا چندی پیش 80 درصد پیامک ها به زبان لاتین و 20 درصد به زبان فارسی بود، در حالی که هم اکنون عکس این است .

وی در پاسخ به اینکه آیا اپراتورها می توانند محتوای پیامک را مشاهده کنند؟ گفت: امکان باز کردن متن پیامک برای اپراتور به هیچ وجه وجود ندارد ، مگر به حکم قاضی آن هم برای موارد خاص و ما در این باره نظارت عالیه داریم.

سلیمانی درباره تلفن ثابت افزود: در حال حاضر ارائه تلفن ثابت در همه شهرها به روز است.

وی گفت: از 22 هزار روستای بالای 50 خانوار در کشور، در حدود 1200 روستا تحویل تلفن ثابت به روز نیست.

سلیمانی افزود: امسال جشن به روز رسانی همه روستاهای بالای 50 خانوار را در تحویل تلفن ثابت، برپا خواهیم کرد.

وزیر ارتباطات گفت: هم اکنون 34 هزار و 800 روستای 20 خانوار به بالا در کشور وجود دارد که از این تعداد به 30 هزار روستا تلفن ثابت به روز تحویل داده می شود.

سلیمانی با بیان اینکه تمام روستاهای 14 استان کشور دارای تلفن ثابت هستند افزود: از لحاظ به روز رسانی تلفن ثابت در سال 88 رتبه نخست منطقه خاورمیانه را کسب خواهیم کرد.

گران ترین سیم کارت تلفن همراه 57 میلیون تومان

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه گفت: گران ترین سیم کارت تلفن همراه بالای 57 میلیون تومان فروخته شده است.

محمد سلیمانی با بیان اینکه تلفن همراه از سال 1373 وارد کشور شد، افزود: در این سال فقط 9200 سیم کارت آن هم به برخی مدیران و مسئولان تحویل داده شد.

وی گفت: در سال 76، 150 هزار در سال 79، 960 هزار و در سال 84، 7 میلیون سیم کارت تحویل داده شد.

سلیمانی افزود: با روی کار آمدن دولت نهم، تعداد تلفن همراه از 7 میلیون در سال 84 به 45 میلیون در حال حاضر رسیده است.

وزیر ارتباطات با اشاره به سند چشم انداز بیست ساله گفت: در حال حاضر ضریب نفوذ تلفن همراه به بیش از 60 درصد رسیده است.

سلیمانی افزود: با شروع فعالیت اپراتور سوم در سال آینده به احتمال خیلی زیاد ضریب نفوذ تلفن همراه از 100 درصد خواهد گذشت.

وی درباره اپراتور سوم گفت: مزایده این اپراتور به بهترین نحو ممکن برگزار شد و با قیمتی خیلی خوب (دو برابر اپراتور دوم) به فروش رفت.

سلیمانی با بیان اینکه 49 درصد از سهم اپراتور سوم ازآن شرکت خارجی و 51 درصد ازآن شرکت داخلی است، افزود: خریدار اپراتور سوم سه ماه فرصت دارد تا کارها و برنامه های خود را نهایی کند.

وی وزارت ارتباطات را در اجرای اصل 44 از وزارتخانه های پیشگام برشمرد و گفت: علاوه برواگذاری سی درصد از سهام شرکت مخابرات به تازگی هیئت واگذاری درباره عرضه بلوک 50 درصدی این شرکت در بورس نیز به توافق رسیده است.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه اساسنامه شرکت پست نیز نوشته شده است، افزود: با موافقت بانک مرکزی، پست بانک ایران نیز تا دو ماه آینده به بخش خصوصی واگذار می شود.

سلیمانی درباره گزارش دیوان محاسبات مبنی بر 123 مورد تخلف در وزارت ارتباطات گفت: اینها مسائل جزئی است که شرکت های زیرمجموعه این وزارتخانه با ارائه توضیحات به کارشناسان دیوان محاسبات، رفع خواهند کرد.

وی همچنین لایحه جامع ارتباطات را دارای ابعاد بسیار گسترده عنوان کرد و افزود: این لایحه تهیه و تحویل دولت داده شد و هم اکنون دو گروه کارشناسی در حال کار بر روی این لایحه هستند تا پس از جمع بندی نهایی به مجلس شورای اسلامی تقدیم شود.

سلیمانی در خصوص طرح جامع بررسی وظایف وزارت ارتباطات در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: متأسفانه در این باره از من به عنوان وزیر و معاونان من هیچ گونه نظرخواهی و مشورت گرفته نشده است و در این باره گله مندم.