هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 21 مهر 1400
ساعت 12:32
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 23 آذر 1390 ساعت 11:58
چهارشنبه 23 آذر 1390 15:28 ساعت
2011-12-14 11:58:25
شناسه خبر : 93942
سفارت انگليس، موضوع ادعاي تقلب از سوي يکي از طرفين انتخابات را تعقيب مي‌کرد. بعد از برگزاري انتخابات، روند پيگيري مسائل انتخاباتي و نيز حوادث بعد از آن ادامه داشت و طبق دستور، سفارت از کارمندان محلي خواسته بود تا در تجمعات و اغتشاشات به همراه آقاي تامبرن از بخش سياسي و آقاي کلبروني از بخش ويزا دو ديپلمات اخراج شده از ايران حضور داشته باشد.

تسخیر سفارت انگلستان در تهران توسط دانشجویان در هفته گذشته، بازتاب های داخلی و خارجی متفاوتی به همراه داشته است. مخالفان این اقدام با بیان اینکه این اقدام مخالف موازین بین المللی است، این حرکت را منفی قلمداد کرده و موافقان این اقدام نیز با بیان اینکه دولت انگلستان در طی سال‌های بعد از انقلاب همواره سیاست های یک طرفه و خصمانه ای علیه ملت ایران در دستور کار خود قرار داده و بر خلاف همه موازین و مقررات بین المللی در این زمینه عمل کرده است، به دفاع از این حرکت پرداخته و معتقدند همان‎طور که 32 سال قبل نیز تسخیر سفارت امریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام، پاسخ مناسبی به اقدامات مداخله جویانه این دولت استکباری بود، تسخیر سفارت انگلستان نیز در همین راستا تعریف می شود و با گذر زمان، این اقدام بیش از هر چیز به نفع ملت ایران خواهد بود.

در اين زمينه، رجانیوز در طی سلسله گزارش هایی با تلخیص از کتاب "نقش انگلیس در فتنه 88" (نشر مركز اسناد انقلاب اسلامي) به بررسی مستند اقدامات خصمانه دولت انگلیس طی سال‎های اخیر علیه ملت ایران می پردازد؛ اقداماتی که از تاسیس شبکه های تلوزیونی فارسی زبان تا کمک های مادی و معنوی به مخالفان جمهوری اسلامی را شامل می شود.

در بخش اول از این سلسله گزارش ها، چگونگی و پشت پرده تأسیس شبکه تلوزیونی بی بی سی فارسی که همواره بازوی اصلی رسانه ای رژیم سلطنتی انگلستان علیه منافع مردم ایران بوده است و در بخش دوم نیز مواضع مقامات ارشد دولت انگلیس و اظهارات مداخله جویانه آنها در فتنه 88 مورد بررسی قرار گرفت، در بخش سوم و پاياني اين گزارش، به بررسی و نقش سفارت انگليس در ناآرامی های تهران در فتنه 88 پرداخته می شود:

به‌طور كلي انتخاب سفرای انگلستان به‎ويژه سفير آن كشور در ايران مكانيزم دشواري را طي مي‎كند. اين قضيه به تاريخ ديپلماسي انگليسي ها در ايران برمي‎گردد و گوياي آن است كه عمده‌ي افرادي که به ايران اعزام مي‎شدند، معمولاً عناصر اطلاعاتي بوده اند. به‌علاوه آنكه در حال حاضر و به‌دليل نبود سفارت امريكا در ايران و خلأ حضور امريكايي‌ها، انگليسي‌ها سعي دارند تا حداكثر استفاده از حضورشان را در تهران از جمله فروش اطلاعات به امريكا، ببرند و تاکنون هم توانسته اند بهره هاي زيادي از اين طريق به‌دست آورند و خلأ اطلاعاتي امريكا در ايران را به نوعي جبران كنند.

 دخالت‎هاي انگليسي‎ها صرفاً به مسائل داخل ايران منتهي نمي‌شود، بلكه ديگران از جمله همسايگان عرب را عليه ايران تحريك مي‎كند، براي نمونه در موضوع جزاير ايراني، امارات و ساير كشورهاي عربي را تحريك مي‌كنند. آنها همچنين با تحريک وهابي‎ها که با انگليس رابطه‌ي تنگاتنگي دارند، با تهيه و پخش جزواتي به ويژه در ايام حج به اختلافات بين شيعه و سني مي‎پردازند. با اين اهداف، "سايمون گس" به جانشيني "سر جفري آدامز" به‌عنوان سفير انگليس در جمهوري اسلامي ايران منصوب شد. آدامز پس از مراجعت به لندن به‌عنوان مدير كل سياسي وزارت خارجه‏ي بريتانيا که پستي حساس و بسيار مهم است، منصوب شد.

بر اساس "بيانيه‌ي 3 مارس 2009- 12 اسفند 87 وزارت امورخارجه‌ي بريتانيا"، سايمون گس از اواسط آوريل 2009 (اواخر فروردين 88) در تهران مشغول به كار شد. سايمون گس از سال 1977 وارد وزارت امورخارجه‌ي انگليس شد و به ‌ترتيب در نيجريه، رم و پرتوريا مأموريت ديپلماتيک داشته و در کارنامه‌ي مديريتي خود پست مديرکل، معاون وزير و سفير انگليس در آتن را در سابقه‌ي حرفه اي‎اش دارد.

ساختار سفارت انگليس در تهران

تعداد كاركنان ثابت سفارت انگليس در تهران، حدود 25 نفر و تعداد كاركنان محلي آن حدود 150 نفر هستند. تعداد ديپلمات‌هاي ايراني در لندن و انگليسي در تهران، ظاهراً 25 نفر براي هر طرف است اما در تعداد کارکنان محلي چنين تعادلي اساساً وجود ندارد.

از گذشته هاي دور، انگليس داراي کارکنان محلي فراوان ايراني بوده که بسياري از آنان در بخش‌هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي و حتي امنيتي و همچنين باغ قلهک به‌کار گرفته مي‎شوند. با نگاهي به تعداد کارکنان محلي سفارت انگليس در تهران و ايران در لندن مي‎توان گفت که اول آنکه تعداد کارکنان محلي سفارت انگليس در تهران حدود 150 نفر و تعداد کارکنان محلي سفارت ايران حدود 20 نفر است. دوم آنکه کارکنان محلي سفارت انگليس همگي ايراني‌اند، ولي هيچ‌يک از کارکنان محلي سفارت ايران در لندن، انگليسي نيستند. سوم آنکه بيشتر اعضاي محلي سفارت انگليس تحصيلات عاليه داشته و دارند و به‌دليل ايراني بودن‎شان در مراکز ايراني نفوذ دارند و لذا انگليسي‌ها از اين فرصت کاملاً به‌نفع منافع خود بهره‌برداري مي‎کنند.

دخالت عناصر ديپلماتيک انگليس در انتخابات دهم و اغتشاشات پس از آن

متعاقب برگزاري انتخابات دهم و فتنه‌ي پس از آن، دولت بريتانيا دست به اقداماتي زد که پيش از آن کمتر مسبوق به سابقه بود. اين‌بار دولت بريتانيا چه در سطوح کاملاً رسمي و غير رسمي و به‌کرات مواضع ضد ايراني اتخاذ کرد که هيچ‌يک از کشورها به اين صراحت چنين عملکرد بدي نداشتند.

اين بار، دامنه‌ي مداخله از لفاظي‌هاي معمول بريتانيا عليه ايران جلوتر رفته و نيروهاي وابسته به سفارت بريتانيا در تهران به‌دستور لندن، ورود چشم‎گيري در موضوعي داشتند که صرفاً داخلي بود و براي اولين بار، چند کارمند محلي سفارت بريتانيا توسط نيروهاي امنيتي ايران دستگير و دو ديپلمات انگليسي به‌دليل عملکرد مداخله‌جويانه‌شان از کشور اخراج شدند و يک تن از نيروهاي سفارت انگليس رسماً در دادگاه محاکمه و محكوم شد.

با هدف ارائه‌ي تصويري از واقعيات موجود و ميزان مداخله‌ي رسمي بريتانيا در امور داخلي کشورمان به کيفرخواست صادره و متن اظهارات مير محمد حسين رسام تحليلگر ارشد سفارت انگليس در تهران اشاره مي‌شود:

نماينده‌ي دادستان عمومي و انقلاب وقت تهران در 17 مرداد 88 کيفرخواست ميرمحمد حسين رسام (کارمند سفارت انگلیس در تهران) از متهمان اغتشاشات بعد انتخابات را قرائت کرد و گفت:

«متهم ميرمحمد حسين رسام فرزند ميرمهدي 43 ساله تحليلگر ارشد بخش سياسي سفارت انگلستان درتهران متهم است به جاسوسي براي بيگانگان. بدين شرح که متهم مزبور به اتفاق آرش مؤمنيان وظيفه‌ي ملاقات با فعالين قومي و سياسينمايندگان احزاب و تشکل‌هاي سياسي، اقليت‌هاي مذهبي، تشکل‌هاي غيردولتي، ارتبا‌ط‌گيري با برخي افراد در رده هاي مديريتي و مهم کشور، حوزههاي علميه و دانشگاه‌ها رابرعهده داشته و با جمع‌آوري اخبار و گزارش از نشستهاي خود اقدام به ارسال آن به لندن مي‌كرده است.

در ادامه متهم با حضور درسطح خيابان‌هاي تهران (درتاريخ هاي 24 ،25و 28 خرداد 88 ) اخبار مربوط به وقايع اغتشاشات را جمع‌آوري و به طريق فوق ارسال مي‌كرده است.

وي به همراه توماس برن دبير دوم سياسي سفارت انگليس و خانم شئون مورفي دپيلمات سفارت استراليا در دفاتر تبليغاتي آقاي موسوي تردد كرده به علاوه درشهر مقدس قم به اتفاق آلکس پينفيليد دبير اول سياسي سفارت انگليس با علي ماهر از اعضاي ستاد مرکزي مير حسين موسوي ارتباط برقرار كرده و اخبار مربوط به تجمع‌ها و ناآرامي‌ها و تصميم‎هاي آقاي موسوي در قبال تحولات را جمع‌آوري و به خارج از کشور منتقل كرده‎اند، با عنايت به گزارش وتحقيقات معاونت ضد جاسوسي وزارت اطلاعات و اقارير متهم حسب تحقيقات قضايي انجام شده مجرميت متهم محرز و مسلم است، لذا مستنداً به مواد 618،505،501 قانون مجازات اسلامي و با رعايت مواد 46و 47 همان قانون محاکمه ومجازات متهم مورد تقاضا است».

در ادامه ‌ي جلسه‌ي دادگاه، قاضي صلواتي اتهام رسام جاسوسي براي بيگانگان را به وي تفهيم کرد و مير محمد حسين رسام 43 ساله نيز درخواست کرد از روي متن، دفاعيات خود را قرائت کند و گفت:

«پنج سال پيش در اين سفارت استخدام شدم و مدرکم فوق ‌ليسانس است. وظيفه‌ي من جمع‌آوري اخبار مورد نياز انگليس از طريق مرتبطين با سفارت و عناصر حزبي و گروهي خاص در شهرستان‌ها و تبادل‌نظر بود و بعد از آنکه نظرهاي مرتبطين را دريافت مي‎کردم، گزارش‎هاي لازم را به لندن مي‎فرستادم. سفارت انگليس در طول دوره‌هاي اخير به دليل سياست‎هاي خصمانه عليه نظام و محدوديت‎هاي شديدي که ديپلمات‎ها داشتند و ترس از اينکه عمليات جمع‌آوري اطلاعات آنها افشا شود، اقدام به استفاده از کارکنان محلي و براي اين کار شبکه‌ي مرتبطين را ايجاد و اداره‌ي عمليات را از داخل کشور آغاز کرد.

به همين دليل، به بنده و ساير کارکنان دستور داده شد با ايجاد شبکه به تأمين اخبار و اطلاعات مورد نياز انگليس اقدام کنم که در طول پنج سال فعاليت خود در اين سفارت تا سال گذشته 130 مرتبط داشتم که امسال با افزايش 50 نفري، تعداد مرتبطين بنده 180 نفر شد. تماس‎ها و ملاقات‎هاي ما با مرتبطين در رستوران‏ها و کافي شاپ‎ها صورت مي‎گرفت و تلاش مي‎شد اين ملاقات‎ها در مکاني غير از سفارت انجام شود. سفارت هزينه‌ي آن را پرداخت مي‌کرد و آن‎ها را مهمان سفارت مي‏دانست و بعداً مطالب و گفت‌وگوها به اطلاع مقامات سفارت مي‎رسيد.

از جمله مرتبطين و بيشتر ارتباط ما با اصلاح‌طلبان روشنفکر از جمله عطريانفر، شمس الواعظين و سعيد ليلاز بود و دوستاني مانند آنها با ديپلمات‎ها و خبرنگاران خارجي به راحتي مصاحبه و صحبت مي‎کردند.

سفارت انگليس تعيين مي‎کرد شبکه هاي ارتباطي خود را گسترش دهد و براي اين کار در کنسولگري سفارت انگليس بخشي را به نام وي. اي. پي ايجاد کرده بود که در اين بخش ديپلماتهاي سياسي به همراه ديپلماتهاي بخش ويزا حضور داشتند و افرادي که تقاضاي ويزا ميکردند آنها را به وي اي پي دعوت ميکردند و از اين طريق يک ارتباط اوليه برقرار ميشد و ادامه‌ي ارتباط نيز طوري تنظيم ميشد که ملاقاتهاي بعدي صورت گيرد. ملاقاتها بعد از آن در بيرون از سفارت صورت مي‌گرفت.

من کارمند سفارت انگليس و تحليلگر ارشد اين سفارتخانه بودم. از حدود چهار ماه قبل از انتخابات دهم رياست جمهوري، در سفارت انگليس جلسه اي با حضور ديپلمات‎ها و کارمندان محلي بخش سياسي سفارت‎خانه برگزار شد. در اين جلسه با توجه به دستورالعمل دريافتي از لندن، تحولات بعد از انتخابات در دستورکار کارمندان محلي بخش سياسي سفارتخانه قرار گرفت. در اين چارچوب، با دفاتر برخي فعالان سياسي به‌ويژه اصلاح‌طلبان ارتباط برقرار و اطلاعات لازم درباره‌ي انتخابات جمع‌آوري مي‎شد. در سفارت در اين زمينه جلسات روزانه داشتيم که اخبار و اطلاعات جمع آوري شده بعد از دسته بندي شدن به لندن ارسال مي‎شد. اين‌کار به‌طور منظم با حضور ديپلمات‎ها صورت مي‎گرفت و از تهران و شهرستان‎ها اطلاعات و اخبار لازم جمع بندي مي‎شد.

اين اطلاعات و اخبار درباره‌ي ميزان مشارکت مردم هر استان در انتخابات و نوع گرايش آنها به نامزدهاي مختلف بود که در سفرهاي استاني ديپلمات‌ها و کارمندهاي محلي جمع‌آوري مي‎شد. دستورالعملي که از لندن براي ما ارسال شد، حوزه‎هاي مختلفي را پوشش مي‌داد.»

از ديگر فعاليت‎هاي ديپلمات‌هاي انگليسي، تلاش براي يافتن مرتبطاني در ستاد نامزدها بود که در اين زمينه آقاي "الکس پينفيلد" دبير اول سياسي سفارت انگليس با برخي اعضاي ستاد انتخاباتي نامزدها ملاقات‌هايي داشت و دبير دوم سفارت هم تحت پوشش توريست به ستاد انتخاباتي چند تن از نامزدهاي دوره‌ي دهم رياست جمهوري رفت. از ديگر برنامه‌ها، ملاقات دبيراول سفارت انگليس با برخي اعضاي حزب اعتماد ملي و دفاتر تبليغاتي يکي از نامزدها بود که در اين چارچوب با برخي مسئولان اين ستاد درباره‌ي مسائل مربوط به انتخابات و اغتشاش‌هاي بعد از آن تماس‌هايي داشتيم. بعد از انتخابات و با اعلام نتيجه‌ي انتخابات مبني بر پيروزي احمدي‌نژاد، اين نتيجه براي سفارت انگليس بهت‌آور و باعث شگفتي بود.

سفارت انگليس، موضوع ادعاي تقلب از سوي يکي از طرفين انتخابات را تعقيب مي‌کرد. بعد از برگزاري انتخابات، روند پيگيري مسائل انتخاباتي و نيز حوادث بعد از آن ادامه داشت و طبق دستور، سفارت از کارمندان محلي خواسته بود تا در تجمعات و اغتشاشات به همراه آقاي تامبرن از بخش سياسي و آقاي کلبروني از بخش ويزا دو ديپلمات اخراج شده از ايران حضور داشته باشد.

تامبرن دبير دوم سياسي سفارت در درگيري مورخ 24 خرداد 88 در خيابان سنايي و مطهري حاضر شده بود و دبير اول سفارت نيز در اين درگيري حضور داشت. کاردار سفارت در راهپيمايي خيابان انقلاب تا دانشگاه صنعتي شريف حضور داشت. ساموئل اورگان دبير سوم سفارت نيز در تاريخ 25 خرداد حد فاصل خيابان‌هاي مطهري و شريعتي در بين تجمع‌کنندگان حضور داشت.

تامبرن دبير دوم سياسي سفارت در تاريخ 28 خرداد 88 در راهپيمايي خيابان انقلاب حضور داشت و آقاي پل بروني معاون بخش ويزاي سفارت نيز در تاريخ 28 خرداد 88 از تجمع خيابان فردوسي مقابل خيابان منوچهري عکس مي‌گرفت.

ساموئل مورگان در تاريخ 27 خرداد 88 در راهپيمايي خيابان کريمخان حضور داشته است. آقاي آلکس پينفيلد دبير اول سياسي سفارت از کارمندان محلي درخواست کرده بود تا صبح فرداي تجمع در ميدان بهارستان از آثار تخريب شده توسط اغتشاشگران عکس تهيه کنم. سفير انگليس به همراه کاردار سفارت در تاريخ 28 خرداد 88 براي مشاهده‌ي راهپيمايي طرفداران موسوي اقدام کرده بودند.

آقاي دومتروس يکي ديگر از اعضاي بخش سياسي سفارت در دو مقطع به نشانه‌ي حمايت از جريان سبز با پوشيدن لباس سبز در ميان تجمع‌کنندگان حاضر شده بود.

سفير انگليس هر روز ساعت 9 صبح با اعضاي بخش سياسي سفارت و ديپلمات‌ها و کارمندان محلي جلسه داشت و آخرين اخبار را دريافت و به لندن گزارش مي‌کرد.

رابطه‌ي دولت انگليس و امريكا يک رابطه‌ي تنگاتنگ است، لذا گزارش‌هاي سفارت انگليس در تهران به امريكا هم ارسال مي‌شد و از آنجا که دولت امريكا فاقد هرگونه امکاناتي براي دسترسي به اخبار داخل ايران است، اين گزارش‌ها به‌عنوان يک منبع غني مورد استفاده‌ي آنان قرار مي‌گرفت.

در مدتي که براي سفارت انگليس کار مي‌کردم، به اين نتيجه رسيدم که دولت انگليس در صدد بود تا به مرتبطان خود القا کند که اين انتخابات نقطه‌ي عطفي براي افرادي که با نظام زاويه دارند به‌شمار مي‌رود و آنها با اقدامات مؤثر در اين دوره از انتخابات کشور را دچار تغيير در ساختار يا تغيير در رفتار مي‌کنند و به آنها اين اميد را مي‌دهند که در صورت بروز مشکل از حمايت اروپايي‌ها و اتحاديه‌ي اروپا برخوردار خواهند بود.

من به‌علت فعاليت‌هايي که داشتم، به همراه هشت کارمند محلي ديگر بازداشت شدم و دو ديپلمات سفارت به‌نام تام برلي و پل بروني از کشور اخراج شدند.»

گزارش‌هاي مرتبط:

افراد زيادي در ايران داريم كه به ما گفتند در انتخابات وضعيت به‌هم مي‌ريزد/ مي‌دانستيم در انتخابات تقلب نشده ولي كمال استفاده را برديم

شبكه تلويزيوني خاندان سلطنتي انگليس براي فتنه سنگ تمام گذاشت