هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 29 فروردين 1403
ساعت 19:42
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 5 تير 1390 ساعت 11:49
يكشنبه 5 تير 1390 16:19 ساعت
2011-6-26 11:49:42
شناسه خبر : 77491
قالیباف: شعار من زندگی خوب برازنده ایرانی است و حتما رای می آورم/ توکلی: قالیباف صالح مقبول است و به او رای می دهیم/ لاریجانی: به دنبال غنی سازی دموکراسی و تشکیل دولت مدرن هستم/ هاشمی: دموکراسی اجتناب ناپذیر است/ معین: وزارت حقوق بشر تشکیل میدهم/ کروبی: اگر در اطرافیانم فسادی ببینید و به من نگویید، از شما نزد خدا شکایت میکنم!

گروه سياسي: اميرحسين ثابتي: سوم تیرماه 84 یکی از مقاطع تاریخی بعد از انقلاب اسلامی است. برهه ای که در آن، گفتمان اصیل عدالتخواهی با کسب اکثریت قابل توجه آرای مردم توانست پس از سال‌ها، مدل جدیدی از حاکمیت برآمده از دل مردم را ارائه کرده و این‌چنین بود که دولت نهم به اذعان تمامی دلدادگان به آرمان های انقلاب اسلامی، توانست فصل نوینی از خدمت و توجه به مستضعفین را در جامعه پایه گذاری کند.

 اما شاید یکی از مهم ترین نکات مورد توجه، گفتمان عمومی حاکم بر مواضع و سخنان احمدی نژاد در فضای انتخاباتی سال 84 بود. برهه ای که هر یک از کاندیداها با توسل به شعارها و ادبیات خاص سیاسی خود سعی در جلب آرای ملت داشتند و در این بین از میان شعارهای "کار و سازندگی"، "50 هزار تومان برای هر ایرانی"، "دولت رفاه"، "دموکراسی"، "هوای تازه"، "زندگی خوب برای هر ایرانی" و... در نهایت انتخاب ملت شعار "دولت اسلامی" بود؛ گفتمانی که احمدی نژاد با شجاعت آن را مطرح کرد و بر خلاف دیگر کاندیداها نه به دام دوگانه گویی افتاد و نه شعارهای زردی که کمترین سنخیتی را با آرمان های اصیل انقلابی نداشت. از این رو اکثریت ملت با انتخاب تاریخی خود در دو مرحله (27 حرداد و 3 تیر) رییس جمهور جدید ایران اسلامی را برگزیدند. انتخابی که عمق فهم و درایت سیاسی ملت را نشان می داد و در دل خود فقط انتخاب یک رییس جمهور نبود، بلکه بازگشت به همه آرمان‌هایی بود که پیش از این مردم در بهمن ماه 57 آنها را فریاد زده بودند. در این زمینه، رجانیوز در بخش نخست، ضمن بازنشر مواضع محمود احمدی نژاد در آن برهه که در نهایت منجربه انتخاب او گشت، در مقایسه ای نانوشته به بررسی تفاوت گفتمان وی در حال حاضر و سوم تیر 84 پرداخت.

 اما در این بخش ضمن بررسی گفتمان حاکم بر ادبیات دیگر کاندیداهای حاضر در انتخابات 84،  بهتر می توان علل رویگردانی مردم از رقبای نام آور احمدی نژاد در آن برهه چون هاشمی، قالیباف، لاریجانی و... و در نهایت انتخاب احمدی نژاد را درک كرد. برهه ای که جز شهردار تهران، دیگر کاندیداها با انتخاب گفتمان های زرد و دوگانه سعی در رقابت با یکدیگر را داشتند. از این رو واژه هایی چون توسعه، سازندگی، اصلاحات، دولت مدرن، رندگی خوب برای ایرانیان و... به وفور در ادبیات سیاسی آنان مشاهده می شد.

 رجانیوز ضمن انتشار این گزارش که از ابتدای خرداد ماه تا برگزاری دور نخست انتخابات در 27 خرداد را شامل می شود، طی روزهای آینده به بررسی فضای انتخاباتی کشور از 27 خرداد تا سوم تیر 84 خواهد پرداخت؛

 2 خرداد 84:

 کروبی: همچنان سرنوشت حركت آزاديخواهانه كنوني ايران نيازمند پشتوانه عمومي ملت است تا بار ديگر به دور باطل آزاديخواهي - اقتدار گرايي دچار نگردد.

 مهدی کروبی با صدور بیانیه ای تاکید کرد: "همچنان سرنوشت حركت آزاديخواهانه كنوني ايران نيازمند پشتوانه عمومي ملت است تا بار ديگر به دور باطل آزاديخواهي - اقتدار گرايي دچار نگردد."

 هاشمی: آراء مردم بايد منعكس كننده خواست آنان باشد

 رییس جمهور اسبق در ديدار جمعي از علما و شخصيت‌هاي علمي و فرهنگي اهل سنت كشور، انتخابات را بحثي ملي عنوان كرد و گفت: "طرفدار راي فرمايشي در هيچ سطحي نيستم و معتقدم آراي مردم بايد منعكس كننده خواست آنان باشد."

 انتقاد حاميان قاليباف به رد صلاحيت معين/ برخی اعضای شورای نگهبان افراطی هستند!/ چرا احمدی نژاد تایید صلاحیت شده است؟

 دفتر اطلاع‌رساني حاميان قاليباف در بيانيه ای اعلام کرد: "ما معتقديم هر دو بخش تندرو حاكم بر جبهه مشاركت ايران اسلامي و برخي از اعضاي محترم شوراي نگهبان متاسفانه با ديدگاه‌هاي افراطي خويش مصالح و منافع ملي كشور را ناديده گرفته و به همين دليل نيز سعي مي‌كنند با مجادله‌هاي سياسي هزينه‌هاي حاصل از اين رد صلاحيت را برعهده طرف مقابل گذراند."

 در پايان اين بيانيه آمده است: "بد نيست اين جا براي روشن شدن افكار عمومي اين سوال را مطرح كنيم كه شوراي محترم نگهبان براساس كدام تحليل و تشخيص دكتر مصطفي معين را فاقد صلاحيت جهت حضور در رقابت‌هاي انتخابات رياست جمهوري اعلام كرده است و در همين راستا اين شوراي محترم براساس كدام ديدگاه و بينش دكتر محمود احمدي‌نژاد را قابل صلاحيت جهت حضور در انتخابات رياست جمهوري دانسته است.

 3 خرداد 84:

 کروبی: بسياري از بحران‌ها ناشي از عملكرد هاشمي بوده است

 کروبی در جمع اعضای ستاد خود گفت: "با توجه به اينكه آقاي هاشمي در بيانيه حضور خود، عملكرد هشت ساله دولت اصلاحات را زير سوال برده از طرد نيروها ابراز نگراني كرده و خود را تنها منجي كشور از بحران‌ها معرفي كرده بود، لازم ديدم به ايشان يادآوري كنم كه بسياري از اين بحران‌ها ناشي از عملكرد ايشان بوده است."

 روایت باهنر از اجماع شورای هماهنگی نیروهای انقلاب بر لاریجانی

 محمد رضا باهنر كه در نشست مطبوعاتي با رسانه‌هاي استان قم در ستاد انتخاباتي علي لاريجاني سخن مي‌گفت، با بيان اينكه جامعه ايران نيازمند هواي تازه است، رويكرد مردم ايران را به فضاهاي گذشته نامناسب خواند.

 4 خرداد 84:

 اعلام حمایت احمدی توکلی از قالیباف

 احمد توكلي در نامه‌اي به نمايندگان مجلس شوراي اسلامي دلايل خود را در خصوص حمايت از نامزدي قاليباف اعلام كرد. توکلی نوشت: "از ابتداي كار انتخابات خواهان پيروزي اصولگرايان بوده‌ام تا دولتي با راي مردم صبور و نجيب بر سر كار آيد كه هماهنگ با مجلس، بخواهد و بتواند روند نامطلوب سال‌هاي اخير را متحول سازد. رمز اين پيروزي نيز وحدت اصولگرايان بوده است. شايد برخي از شما از تلاش‌هاي اينجانب براي وحدت، پيش و پس از انصرافم آگاه باشيد. متاسفانه وقتي نتيجه‌اي حاصل نشد و فرصت را نيز به سرعت در حال تباه شدن ديدم، حمايت خويش را از جناب آقاي دكتر قاليباف اعلام كردم."

 رضایی: انتظارات در دولت خاتمي پاسخ داده نشد

 محسن رضایی دیگر کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در گفتگو با نیویورک تایمز گفت: "انتظاراتي كه به وجود آمد در دولت آقاي خاتمي پاسخ داده نشد و اين همان چيزي است كه من تعبير به بحران مديريت و اقتصاد مي‌كنم. برنامه‌اي كه ما داريم اين است كه اگر دولت را به دست گرفتيم،‌به طور گسترده از جوانان استفاده خواهيم كرد."

 هاشمی: مهم ترین مسئله کشور، برگزاری انتخابات سالم است

 موضوع تقلب در انتخابات، برگزاری انتخابات سالم و ... تنها مربوط به فتنه 88 نبود، کما اینکه هاشمی رفسنجانی از سال 84 که دولت خاتمی مسئول برگزاری انتخابات بود از ضرورت انتخابات سالم سخن می گفت! هاشمي رفسنجاني در ديدار با مسئولان ستادهاي انتخاباتي خود گفت: "مهمترين مسئله براي كشور برگزاري انتخابات سالم ... با حضور نيرومند و وسيع مردم در انتخابات است و ستادها بايد بيش از هر چيز به اين نكته توجه داشته باشند."

 5 خرداد 84:

 توکلی: قالیباف جوان، مقتدر، باتحربه، داری عملکرد درخشان و ایده های نو است/ ستادهای قالیباف با عنوان اصولگرایان اصلاح طلب فعالیت خواهند کرد

 احمد توكلي در اولين نشست فصلي دبيران استانها و مسؤولين دفتر مركزي جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي گفت: "دكتر محمد باقر قاليباف فردي جوان، مقتدر، با تجربه، داراي پيشينه عملكرد درخشان و داراي ايده‌هاي نو و جديد است." وي اضافه كرد: "دكتر محمدباقر قاليباف علاوه بر بالا بودن در نظرسنجي‌ها، ظرفيت راي سازي بيشتري هم دارد." وي با اشاره به گردهمايي هفته گذشته ستادهاي انتخاباتي‌اش در سراسر كشور گفت: "در گفتگويي كه با اين ستادها داشتيم، اكثر اين ستادها با عنوان اصولگرايان اصلاح طلب به حمايت از كانديداتوري دكتر محمد باقر قاليباف خواهند پرداخت."

 6 خرداد 84:

زاکانی: قاليباف به عنوان نامزد نهايي جبهه اصولگرايان تحول خواه است

 عليرضا زاكاني در همايش «حرف آخر جبهه اصولگرايان تحول خواه» با شعار انتخاباتي «ايراني شايسته، شايسته ايراني» در سالن مجموعه ورزشي حجاب سخن مي‌گفت با بيان اينكه از دو ماه گذشته در خصوص معرفي نامزد نهايي جبهه اصولگرايان تحول خواه نظرسنجي‌هايي به عمل آمد، بيان داشت: براساس آخرين نظرسنجي تصميم بر اين شد تا محمدباقر قاليباف به مردم معرفي شود.  رئيس ستاد انتخابات قاليباف افزود: اين انتخاب مردم انتخابي شايسته و بايسته و انتخابي است كه براساس آن اهداف نظام و انقلاب محقق خواهد شد.

 حجاريان: بازهم مي گويم كه اصلاحات مرد/ اصلاحات به خون نیاز دارد!

 سعيد حجاريان عضو شوراي مركزي جبهه مشاركت در نشست تبلیغاتی حامیان مصطفی معین در تهران گفت: "اصلاحات مرده است بايد اصلاحات ديگري ساخت و اين اصلاحات به خون احتياج دارد."

 وي در قسمتي از سخنان خود به آن دسته از افرادي كه وي را جانباز اصلاحات مي ناميدند اشاره كرد و گفت: اين واژه جانباز اصلاحات پارادوكسيكال است. اصلاحات مرده است. چه جانبازي؟ بايد اصلاحات ديگري ساخت. اصلاحات بعدي بيشتر به خون احتياج دارد.

 اين فعال سياسي با اشاره به چگونگي تاييد صلاحيت معين گفت: "ما بايد با واقعيت‌ها زندگي كنيم، نفس وجود شوراي نگهبان و استصواب نوعي حكم حكومتي است. به بعضي ها امروز با حكم حكومتي مخالفت مي‌كنند مي گويم مگر بقيه كارهايمان به جز احكام حكومتي انجام مي شود؟"

 محمد رضا خاتمی: به رهبری گفتیم بیایید رهبری اصلاحات را برعهده بگیرید، پشت سر شما می ایستیم!

 در ادامه نشست حامیان معین، برادر رییس جمهور با انتقاد از آنهايي كه با اقدام رهبري در توصيه به تاييد صلاحيت معين اعتراض مي‌كنند، گفت: "هر كس در اين مملكت جلوي نقض قانون اساسي را بگيرد، ما به او دست مريزاد مي گوييم. ما بارها به رهبري پيام داديم كه شما خودتان بياييد و رهبري اصلاحات را بر عهده بگيريد و ما پشت سر شما هستيم.براي ما فرقي ندارد كه چه كسي رهبر اصلاحات باشد."

 قاليباف: حتما راي مي‌آورم

 محمد باقر قاليباف در حاشيه همايش انتخاباتي خود در گفتگوي كوتاهي با خبرگزاري فارس در پاسخ به اين سؤال كه آيا راي مي‌آوريد؟ گفت: "بله حتما راي مي‌آورم."

 توکلی: رییس جمهور آینده قالیباف است

 احمد توکلی در همایش حامیان قالیباف در تهران  اعلام کرد: "حرف آخر جبهه اصولگرايان تحول خواه يك چيز بيشتر نيست و آن اينست كه رئيس جمهور آينده يك اصولگرا و آن هم دكتر محمد باقر قاليباف است."

 7 خرداد 84:

 محتشمی پور: نتيجه دولت سازندگي 60 ميليارد دلار استقراض خارجي بود

 علی اکبر محتشمی پور رییس ستاد انتخاباتی مهدی کروبی در جمع مردم رشت گفت: "دولت سازندگي 60 ميليارد دلار استقراض خارجي را به دولت اصلاحات سپرد كه همگي آنها پرداخت شده است و صندوق ذخيره ارزي در حال حاضر 3 ميليارد دلار سرمايه دارد، اين در حالي است كه كشور به خود كفايي گندم رسيده است."

 قالیباف: شعار من "زندگي خوب، برازنده ايراني" است

 باقر قالیباف در گفتگو با روزنامه یومیوری ژاپن در پاسخ به خبرنگار این روزنامه که پرسيد شعار انتخاباتي شما چيست؟ گفت: "شعار كلي ما «زندگي خوب برازنده ايراني» است." وی در بخش دیگری از این گفتگو گفت: "با توجه به اوضاع و شرايط حاكم و برداشتي كه از مجموعه خواست مردم كشورم داشتم، ضرورت حضور در انتخابات را احساس كردم."

 ستادهاي انتخاباتي توكلي براي كمك به قاليباف فعال مي‌شوند

 ستاد مركزي احمد توكلي در نامه‌اي به مسؤولين ستادهاي در استانها و شهرستانها از آنها خواست براي فعاليت انتخاباتي براي محمد باقر قاليباف فعال شوند. در این نامه امده است: "براي ايجاد بستر مناسب و پيروزي اصولگرايان آقاي احمد توكلي حمايت خود را از قاليباف اعلام نموده كه از مسئولين ستادهاي استانها و شهرستانها درخواست مي‌شود براي ايجاد و فضاي مشاركت و جلب آرا مردم به نفع قاليباف ستادها را فعال نمايند. "

 هاشمی: تورم زندگی مردم را سخت کرده، اشتغال دغدغه جوانان و خانواده هاست

 هاشمی رفسنجانی در ديدار تشكلهاي سياسي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: "تورم زندگي مردم را سخت كرده است. اشتغال به عنوان يك دغدغه ذهن جوانان و خانواده‌هاي آنان را مشغول كرده است. در سياست خارجي هجمه شديدي توسط قدرتهاي بزرگ عليه ايران صورت مي‌گيرد." رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: "حل همه اين مسايل و مشكلات در گرو ايجاد دولتي قوي و كارآمد با حمايت و پشتوانه مردمي و همدلي و اتحاد گروه‌هاي سياسي و افكار موجود در جامعه است."

معین: معاونت حقوق بشر در ریاست جمهوری به راه می اندازم/ هویت سیاسی من پیشبرد دموکراسی است

 مصطفی معین با صدور بیانیه ای ضمن اعلام حضور قطعی در انتخابات, تاکید کرد: "هويت اعتقادي، سياسي و انتخاباتي خود را با منافع ملي و پيشبرد دموكراسي تعريف كرده‌ام و به ملت وعده داده‌ام كه معاونت ويژه‌اي در رياست جمهوري به امر مهم حقوق بشر اختصاص دهم"

کولایی: معین از نیروهای ملی مذهبی در کابینه خود استفاده خواهد کرد

الهه کولایی سخنگوی ستاد انتخاباتی مصطفی معین در جمع خبرنگاران در خصوص استفاده معين از نيروهاي ملي مذهبي و اعضا نهضت آزادي در كابينه احتمالي معين پس از پيروزي در انتخابات گفت: "ما براي استفاده از نيروهاي ملي مذهبي و اعضاي نهضت آزادي مذاكراتي را آغاز كرده و ادامه مي‌دهيم، طبعا آقاي معين از همه اين افراد در مديريت كلان كشور متناسب با توانمنديها و كارآمدي‌هاي آنها استفاده خواهد كرد."

 8 خرداد 84:

 محتشمی پور: نتيجه رئيس جمهور شدن هاشمي رشد حركات طالباني است/ هزینه های ستاد انتخاباتی کروبی مردمی است

 رئيس ستاد انتخابات مهدي كروبي گفت: "اگر آراي خاموش اصلاح طلبان در انتخابت رياست جمهوري احيا نشود يا هاشمي رئيس جمهور مي‌شود و يا يكي از اصولگرايان كه در اصل قضيه تاثير ندارد، چون حركات حذفي و طالباني رشد خواهد كرد كه ديگر هيچ عرصه‌اي براي بروز حركات اصلاحي فراهم نخواهد شد." وي با بيان اينكه 3ميليارد دلار ذخيره ارزي برخي را به وجد آورده است در انتخابات شركت كند، افزود: "آنها مي‌خواهند اميركبيري خود را تمام كنند."

 محتشمي پور در مورد منابع مالي تامين هزينه هاي انتخاباتي كروبي گفت: كروبي نه رانت كيش دارد، نه قشم، نه چابهار، نه پيمان‌كاران و نه رانت فروش تراكم. هزينه‌هاي او كاملاً شخصي است و بيشتر بر كمكهاي مردمي تكيه دارد.

 لاریجانی: در دولت مدرن قطعا گردش نخبگان محقق خواهد شد

 علی لاریجانی در جمع مردم سیستان و بلوچستان گفت: "دولت آينده نمي‌تواند دولتي عقب افتاده باشد و سنت‌هاي گذشته و كهنه را دنبال كند." وی در پايان تاكيد كرد: "در دولت مدرن قطعا گردش نخبگان محقق خواهد شد."

 مهر علیزاده: به دور از عوام‌فريبي قلب‌ها را تسخير خواهم كرد

 محسن مهرعليزاده، در ديدار جمعي از مسوولان و فعالان اقتصادي استان سمنان گفت: "بهترين نوع مديريت، مديريت بر قلب‌هاست و به خاطر اينكه نمي‌توانم هزينه‌هاي گزافي براي تبليغات بپردازم مجبورم بيشتر در بين مردم ظاهر شوم و قلب‌هاي آنها را تسخير كنم، مردم نيز با بررسي سوابق من متوجه خواهند شد كه به دور از جناح‌بازي‌هاي سياسي به فكر آنان خواهم بود."

 جمعيت ايثارگران حمايت خود از قاليباف را اعلام كرد

 جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي در بيانيه‌اي رسمي حمايت خود از كانديداتوري محمد باقر قاليباف را اعلام كرد. در این بیانیه آمده است: "دکتر قالیباف را كه برخوردار از سوابق و خدمات درخشان انقلابي و متصف به صفاتي چون هوش سرشار، نشاط و شادابي، كارآمد و با لياقت، مؤمن و وفادار به آرمانهاي حضرت امام خميني (ره) و رهنمودهاي مقام معظم رهبري، معتقد و ملتزم به مؤلفه‌هاي اصولگرايي، تحول خواه، اصلاح‌طلب، شجاع، قاطع، مصمم به مبارزه قاطع با فقر، فساد و تبعيض، تأمين زندگي شرافتمندانه براي ملت ايران و توانا براي اداره امور كشور و هدايت سياست خارجي كشور مي‌باشد و مهمتر آنكه برابر نظرسنجي‌ها بالاترين مقبوليت و كمترين مخالفت را دارد و از زمينه جلب آراي فراواني نيز برخوردار است را به عنوان نامزد نهمين دوره انتخابات رياست جمهوري به محضر ملت شريف و بزرگوار ايران اسلامي براي رأي اعتماد معرفي مي‌كنيم."

 قالیباف: براساس عقلانيت مردم در رقابت با هاشمي پيروز می شوم/ در پرونده هسته ای باید اعتمادسازی کنیم

 قالیباف در دانشگاه تربیت مدرس حاضر شد و در جمع دانشجویان در پاسخ به این سوال که اگر هاشمي رفسنجاني در انتخابات آتي راي نياورد آن را به عنوان مرگ سياسي او ارزيابي مي‌كنند گفت: "وقتي وارد عرصه سياست شدم احساس كردم بد اخلاقي‌ها زياد است و خود را ملزم كردم در هيچ شرايطي در اين عرصه به اين صورت عمل نكنيم و بر اخلاق و معنويت تكيه كنيم بنابراين بخش آخر سؤال شما را نوعي بداخلاقي مي‌دانم." در پاسخ به اين سؤال كه براساس چه معياري فكر مي‌كنيد در رقابت با هاشمي پيروز مي‌شويد گفت: "عقلانيت مردم."

قاليباف در پاسخ به سؤالي در مورد انرژي هسته‌اي نیز گفت: "بايد در سطح بين‌المللي نيز اعتمادسازي كنيم و اطمينان دهيم كه به دنبال پيگيري مسائل نظامي در اين حوزه نيستيم."

 حمایت یکصدو پنجاه نفر از نمایندگان مجلس هفتم از هاشمی

دفتر هاشمي رفسنجاني، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي براي دومين مرتبه پس از اعلام حضور هاشمي در انتخابات نهمين دوره رياست جمهوري، با وي ديدار كردند. در این دیدار یكصد و پنجاه نماينده مجلس شوراي اسلامي حمايت خود را از كانديداتوري هاشمي رفسنجاني در نهمين دوره انتخابات رياست جمهوري اعلام داشتند.

 9 خرداد 84:

 محتشمی پور: هاشمی همواره با بکارگیری الفاظ ناشایست موجب احساس ناامنی برای مردم شد

 محتشمی پور رییس ستاد انتخاباتی کروبی در نشست خبری خود گفت: "بيشترين آمار فرار مغزها متعلق به دوره رياست جمهوري هاشمي رفسنجاني است و ايشان همواره با استفاده از الفاظ ناشايست، به گونه‌اي موضع‌گيري مي‌كرد كه احساس ناامني در بين مردم، انديشمندان و خواص جامعه فراگير شد." وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: "اولين دستاورد حضور هاشمي نقب زدن به گذشته است، چون او مجبور است در مقابل انتقادها يا موضع انفعالي بگيرد و يا درصدد توجيه برآيد و اين امر در قدرت انتخاباتي مردم تأثير به سزايي دارد."

کروبی: اگر از اطرافیانم فسادی ببینید و نگویید، از شما به خدا شکایت می کنم/ شک کردن در انتخابات نتیحه خوبی ندارد

 مهدی کروبی در جمع مردم همدان گفت: "اگر من رئيس‌جمهور شوم، شما را موظف مي‌دانم كه اگر از فرزندان من و يا دوستان و نزديكانم فسادي و يا تقلبي ملاحظه كرديد، به من اطلاع دهيد و اگر نگوييد نزد خداوند از شما شكايت خواهم كرد." وي افزود: "من و شما بخواهيم يا نخواهيم در نهايت رئيس‌جمهور انتخاب مي‌شود، هيچ وقت شك كردن و شركت نكردن در انتخابات نتيجه خوبي در پايان نداشته است، چه من و شما بخواهيم يا نخواهيم در نهايت بايد رئيس‌جمهوري انتخاب شود كه كارش را انجام دهد، كساني كه در انتخابات شركت نكنند، در نهايت ضرر متوجه خودشان مي‌شود."

قاليباف: من شجاعت هدفمند كردن يارانه‌ها را در كشور دارم/ تعدیل اقتصادی در زمان هاشمی بسیار بد بود و قابل دفاع نیست

 قاليباف، وي در گفتگو با جمعي از كارشناسان و صاحب‌نظران اقتصادي، گفت: "به نظر من با ظرفيت هايي كه در كشور وجود دارد و با استفاده از سياست‌هاي جبراني و نظام حمايتي در يك مدت كوتاه دو ساله مي‌توان كار را شروع كرد و هزينه اين كار از محل هدفمند كردن يارانه ها تامين خواهد شد.

وي ادامه داد: "هدفمند كردن يارانه ها در كشورنيازمند شهامت است و من شهامت اين كار را دارم." وی با اشاره به موضوع تعديل اقتصادي در دولت هاشمي عنوان كرد: "موضوع تعديل اقتصادي، موضوعي است كه اصلا قابل دفاع نيست و بسيار بد عمل شد."

 وي افزود: "تعديل اقتصادي مي‌توانست سهم ما را در اقتصاد جهاني برقرار نمايد و ما را به سمت اقتصاد رقابتي و مزيت نسبي ببرد اما در دولت سازندگي در اين موضوع خوب عمل نكرد و مجبور به عقب گرد شد و نظام اقتصادي در يك حالت كما رها كرد."

لاریجانی: در دولت مدرن، معیشت مردم بهتر خواهد شد/ مردم در سفره های خود تغییر را احساس خواهند کرد

 علی لاریجانی در ایرانشهر گفت: "در برنامه‌اي كه براي دولت مدرن در نظر گرفته‌ايم معيشت مردم و قدرت خريد آنان دو برابر خواهد شد و با يك رقمي شدن تورم وضعيت اقشار مختلف متحول مي‌شود." وی در پايان ابراز اميدواري كرد در سايه روي كارآمدن دولت اميد و رسيدن هواي تازه، مردم در سفره‌هاي خود تغيير حس كنند.

 10 خرداد 84:

 قالیباف: اگر رییس جمهور شوم هر ماه بطور مستقیم با مردم صحبت می کنم

 باقر قالیباف با حضور در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: "قانون اساسي تكليف ما را در برابر ملت و خدا روشن كرده است و انصاف نيست كه وقتمان را صرف مسائل نظري و مباحث بي حاصل كنيم. " وی گفت: "مردم از تبعيض، انحصار و رانت‌خواري رنج مي‌برند چرا كه دولت به جاي توليد ثروت به توزيع ثروت، آن هم به صورت ناعادلانه دست زده است. قاليباف در پايان خاطرنشان كرد: "‌اگر رئيس جمهور شوم هر ماه يكبار به طور مستقيم و رو در رو با مردم سخن مي‌گويم."

 کروبی: برای همه یک رقیب جدی هستم

 مهدي كروبي در مصاحبه با روزنامه نيپون كيزايي گفت: "براي اولين بار بعد از انقلاب رقابت در اين انتخابات بسيار نزديك و جدي است و من خود را رقيب جدي براي همه كانديداهاي ديگر مي‌دانم."

وي با بيان اينكه اين انتخابات سه قطبي خواهد بود، خاطرنشان كرد: "به نظر من در كمپ محافظه‌كاران آقاي لاريجاني و آقاي قاليباف خواهند ماند، ولي در كمپ اصلاح‌طلبان احتمال تغييرات كم است."

 لاریجانی: بومی نشدن فناوری هسته ای، خیانت بزرگ به نسل آینده است

 علی لاریحانی در جمع مردم یزد گفت: "امروز اگر كساني دنبال مبارزه جدي با آمريكا هستند بايد براي ارتقاي سطح فناوري و اقتصاد كشور قدمهاي مثبتي بردارند." وی در بخش دیگری از اظهاراتش تاکید کرد: "اگر مسئولان نتوانند فناوري هسته‌اي را در داخل بومي كنند، خيانت بزرگي به نسل آينده كشورمان مي‌كنند."

 11 خرداد 84 :

 کروبی: شايعه‌ از پيش تعيين بودن نتيجه‌ انتخابات فريب افكار عمومي است

 مهدی کروبی در مسجد سید شهر اصفهان گفت: " راهكارهاي ارتباط مردم با حاكميت هر قدر كه آسانتر و راحت‌تر باشد، فساد در حاكميت كمتر خواهد بود و در دولت مقتدر اينجانب اين راهكارها به اجرا درمي‌آيد تا مردم در هر زماني كه مي‌خواهند مشكلات و انتقادات خود را به دولت بگويند." وی با اشاره به پاره‌اي از سخنان و شايعات مبني بر اينكه نتيجه‌ي انتخابات از پيش تعيين شده است، گفت: "چنين سخناني صرفاً براي تخريب و فريب افكار عمومي و كم كردن انگيزه مردم براي شركت در انتخابات عنوان مي‌شود." کروبی در ادامه به سخن امام(ره) اشاره كرد و گفت: "امام(ره) همواره حق انتخاب را از آن مردم مي‌دانست و اين تفكري است كه مقام معظم رهبري نيز به آن معتقدند."

 قالیباف: اگر شرايط را تغيير ندهيم ادامه وضع موجود قابل تحمل نيست

 باقر قالیباف در جمع مردم ایلام گفت: " ما توسعه سياسي به معناي واقعي را نديديم و ظرفيت‌هاي قانون اساسي در اين دوران نيز عينيت پيدا نكرد و در زمان توسعه اقتصادي نيز در عرصه اقتصاد بيكاري و تورم بود و الان هم هست." وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: " اگر شرايط را تغيير ندهيم ادامه وضع موجود قابل قبول و تحمل نيست."

 هاشمي رفسنجاني: نتيجه انتخابات را هرچه باشد مي‌پذيرم

 هاشمی در دیدار با جمعی از روحانیون اهل سنت سراسر کشور گفت: " براي انجام وظيفه وارد عرصه انتخابات شدم و نتيجه آن را هر چه باشد، مي‌پذيرم."

 قالیباف: موافق پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی هستم

 باقر قالیباف با حضور در برنامه پرسش و پاسخ تلوزیونی گفت: "من موافق پيوستن به سازمان تجارت جهاني هستم، اما ابتدا بايد خصوصي سازي را در كشور گسترش و سامان دهيم و در اين مورد هم ابتدا بايد مديريت را خصوصي كرده و كارخانه‌ها و شركتهاي به روز شده و با راندمان بالا را با روش‌هاي صحيح در اختيار بخش خصوصي قرار دهيم. "

 هاشمي رفسنجاني: زندگي متوسطي دارم/ ضدانقلاب و حسودان شایعه درست می کنند

 دفتر هاشمی رفسنجانی به نقل از وی اعلام کرد: "شايعات سازماندهي شده است و ضدانقلاب و انسانهاي حسود چنين كاري مي‌كنند. هر چه بگويم باز هم اين شايعات پايان پذير نيست و بهتري مي‌بينيم سكوت كنم." وي افزود: "اكنون همه خانواده من يك دهم آن چه كه در آن زمان پيروزي انقلاب داشتند ندارند. موجودي ما نزد دستگاه قضايي روشن است."

 دیدار معین با اکبر گنجی

 مصطفی معین به دیدار اکبر گنجی رفت. گنجی در این دیدار به معین گفت: " حال كه آمده‌ايد، سخنگوي اين بخش از جامعه شويد و بايستيد و به دوستانتان هم بگوييد كه مقاومت كنند و بايستند." مصطفي معين نيز در اين ديدار گفت: "راه درازي تا تحقق دموكراسي در پيش داريم، اما بايد استقامت و ايستادگي كرد تا روزي فرا برسد كه در ادبيات سياسي ما واژه زنداني سياسي وجود نداشته باشد."

 12 خرداد 84:

 قالیباف: لباس های من گران قیمت نیست و این حرفها بداخلاقی است/ به شورای نگهبان انتقاد دارم

 باقر قالیباف با حضور در دانشگاه شهید باهنر کرمان در پاسخ به اولين سوال درباره اينكه اگر معيارهاي يك رئيس جمهور خوب ساده زيستي است چرا شما اينگونه لباس‌هاي مدل به مدل مي‌پوشيد، گفت: "تميزي،‌ زيبايي و خوب لباس پوشيدن منافاتي با ساده زيستي ندارد و لباس‌هاي من نيز به هيچ وجه گرانقيمت نيست و اين حرف ها بداخلاقي‌هاي سياسي خاص ايام انتخابات است." از وي در مورد ردصلاحيت‌ها توسط شوراي نگهبان سوال شد كه گفت: "بنده با هر اقدامي كه مانع مشاركت حداكثري شود مخالف هستم و به عملكرد شوراي نگهبان هم انتقاد دارم اما اين به معني نفي موجوديت شوراي نگهبان و نظارت استصوابي نیست."

 لاریجانی: به دنبال غنی سازی دموکراسی هستم

 علی لاریجانی در جمع مردم اصفهان گفت: " من هيچوقت عضو حزبي نبودم ولي بدنبال غني سازي دموكراسي هستم ومعتقدم كه حزب بايد قدرت كادر سازي و تربيت مديران استراتژيك را داشته باشد." وي در پاسخ به اين سؤال كه اگر راي آوريد به كاخ سعد آباد خواهيد رفت تاكيد كرد: "خير، چرا ما بايد از نهادهاي رژيم گذشته استفاده كنيم و اذهان را نسبت به نظام اسلامي خراب كنيم."

كروبي: اگر ملت مرا بپذيرد هيچگاه از انتخاب خود پشيمان نخواهد شد

مهدی کروبی در جمع مردم خرم آباد با بيان اينكه برحسب وظيفه و خواست مردم در صحنه انتخابات حضور يافته‌ام، اظهار داشت: "به مردم اطمينان مي‌دهم كه شرمنده آنها نخواهم شد و چنانچه ملت شجاع، اصيل و بافرهنگ ايران اراده كرد و مرا بپذيرد هيچگاه از انتخاب خود پشيمان نخواهد شد."

 13 خرداد 84:

 لاریجانی: باید دیپلماسی مان را مدرن کنیم

 علی لاریجانی در گفتگو با شبکه اول سیما ضمن انتقاد تلویجی از عملکرد دولت خاتمی در پرونده هسته ای ایران گفت: " ما بايد ديپلماسي خود را از سنتي به مدرن تبديل كنيم. در ديپلماسي مدرن به جاي شخص و افراد، اتكا بر سيستم و رويكرد كارشناسي است."

 14 خرداد 84:

 محمد رضا خاتمی: در اين مملكت دموكراسي از نان شب هم براي مردم واجب‌تر است

 محمدرضا خاتمی برادر رییس جمهور و دبیرکل حزب مشارکت که در حمایت از معین در استان همدان سخن می گفت، اظهار داشت: " در اين انتخابات عده‌اي در تبليغات خود مجبور شده‌اند از شعارهاي اصلاحات كپي برداري كنند." وی با بيان اينكه در اين مملكت دموكراسي و اصلاحات از نان شب هم براي مردم واجب‌تر است، افزود: "تا اطلاع ثانوي و تا حد تحقق جامعه مدني در كشور، شعار اصلي اصلاحات دموكراسي خواهد بود."

 15 خرداد 84:

 قاليباف: به هيچ چيز جز پيروزي در انتخابات فكر نمي‌كنم

 قاليباف در مركز فرهنگي و تبليغات اسلامي حسينيه قهروديها در تهران در پاسخ به اين سوال در صورت پيروزي هاشمي رفسنجاني در كابينه‌اش حضور خواهي داشت و يا از هاشمي رفسنجاني در كابينه خود استفاده مي‌كنيد، گفت: "به هيچ چيز جز پيروزي در انتخابات فكر نمي‌كنم و اين بستر امروز در جامعه فراهم است."

 هاشمی: آقاي خاتمي تقريباً در مسير سياست‌هاي دوره مسئوليت من پيشرفت كردند

 هاشمي رفسنجاني در گفت و گو با مجله آمريكايي تايم  گفت: "آقاي خاتمي تقريباً در مسير سياست‌هاي دوره مسئوليت من پيشرفت كردند. البته با اقتضائات زمان هم همراه بود. شايد اگر من هم مي‌خواستم ادامه دهم، به همين جاها مي‌رسيدم." وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: " من طرفدار دموكراسي هستم. ولي فكر مي‌كنم اين مسير را بايد آرام آرام طي كرد."

 کروبی: اينكه چه كسي پيروز انتخابات باشد قابل پيش‌بيني نيست/ از حقوق فلسطینی ها دفاع کرده و اسراییل ار غاصب می دانیم

 مهدی کروبی در گفتگو با شبكه‌ تلويزيوني LBC لبنان گفت: " احساس مي‌كنم در شرايط فعلي انتخابات با وجود تعدد چهره‌ها موجب مشاركت بيشتر مردم و حضور آنها مثبت ارزيابي شود اما اينكه چه كسي پيروز اين رقابت باشد براي نتيجه‌گيري زود است و قابل پيش‌بيني نيست." وی در پاسخ به وسالی پیرامون حقوق فلسطینی ها نیز تاکید کرد: " ما همواره از حقوق مردم فلسطين دفاع مي‌كنيم ... اسرائيل را غاصب سرزمين‌هاي اسلامي مي‌دانيم، و با آن ارتباط برقرار نمي‌كنيم؛ به هيچ‌وجه."

 16 خرداد 84:

 لاریجانی: دولت آینده باید دولت مدرن باشد

 علی لاریجانی در جمع مردم دامغان گفت: " ما در دنياي مدرن زندگي مي‌كنيم اما لوازم دنياي مدرن را نپذيرفته‌ايم."وی گفت: "من عرض مي‌كنم «دولت آينده» بايد «دولت مدرن» باشد."

 قاليباف: مشكلات امروز كشور ناشي از ضعف مديريت‌هاي گذشته است

 باقر قالیباف در جمع مردم یاسوج دلفريبي قدرت و ثروت طي سالهاي اخير را عامل محروميت و ناكارآمدي خواند و گفت: "مشكلات امروز ناشي از ضعف مديريت‌هاي گذشته است و نبايد اين وضع استمرار يابد." وی تاکید کرد: "قول مي‌دهم كه تا چهار سال آينده بگونه‌اي عمل كنم كه مردم در پايان چهار سال ببينند كه وضع زندگيشان متحول شده است."

 لاریجانی: پخش اعترافات برخی ها در تلوزیون، امنیت ملی را استوار کرد

 علی لاریجانی در جمع مردم شاهرود گفت: "زماني كه دادگاه برخي از اين افراد از تلويزيون پخش مي شد، برخي به من خرده مي‌گرفتند كه تو نماينده رهبري در شوراي عالي امنيت ملي هستي چرا توجه نمي كني، اين مصلحت امنيت ملي كشور نيست آبروي نظام دارد مي رود، من به آنها گفتم چون نماينده رهبري در شوراي عالي امنيت ملي هستم، مطمئنا پخش اين چيزها امنيت ملي كشور را استوارتر خواهد كرد."

 17 خرداد 84:

 میرحسین موسوی، معاون اول کروبی

 اسماعيل گرامي مقدم سخنگوی کروبی در كنفرانس خبري كه در محل ستاد مركزي انتخاباتي كروبي برگزار شد تصريح كرد: "آقاي ميرحسين موسوي از ابتدا به‌عنوان گزينه نخست معاون اولي دولت جناب آقاي كروبي مطرح بوده است"

 هاشمی: با فرو ريختن ديوار سانسور بايد توانايي پاسخگويي به همه سلائق را داشته باشيم

 هاشمی رفسنجانی در دیدار با جمعي از سردبيران نشريات استانهاي سراسر كشور با تاكيد بر اين كه ديوار سانسور فرو ريخته و ديگر نمي‌توان از نشر اطلاعات جلوگيري كرد، افزود: "بايد در عصر انفجار اطلاعات پاسخگوي همه نيازها و سليقه‌هاي موجود در جامعه را داشته باشيم." وی تصريح كرد: "ما بايد آزادي بيان را در زماني كه همه چيز بايد شفاف به مردم گفته شود مورد احترام قرار دهيم و در چارچوب قانون رفتار كنيم."

 امكان هيچگونه تقلبي در انتخابات وجود ندارد

 آقاتقی فرماندار تهران اعلام کرد: "امكان هيچگونه تقلبي در راي‌گيري و نتايج انتخابات وجود نخواهد داشت."

 قاليباف: بعد از انتخابات هزينه‌ تبليغات و منابع آن را اعلام خواهم کرد

 باقر قالیباف در جمع مردم اصفهان گفت: "از همين حالا اعلام مي‌كنم بعد از انتخابات هزينه‌ تبليغات و منابع آن را اعلام خواهم كرد و اگر پيروز شدم ليست اموال خود را انتشار خواهم داد."

 18 خرداد 84:

 هاشمی: رفتنم به شهرستان‌ها ممکن نیست چون نمی توانم هزینه محافظانم را تامین کنم

 هاشمي رفسنجاني در ساختمان مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار با ستاد نوجوانان و جوانان سياوش (ستاد راي اولي‌ها) با بيان اينكه رفتن من به شهرستان‌ها با ‌توجه به موقعيت من ممكن نيست، گفت: "چرا كه اولاً هزينه و امكانات زيادي براي حفاظت من لازم است كه بنده نه مي‌توانم و نه بايد كه اين هزينه‌ها را صرف كنم و اگر از امكانات دولتي استفاده كنم هم درست نيست." وی تاکید کرد: "از سوي ديگر اگر من بخواهم به شهرستان‌ها بروم بايد كارهاي مجمع را تعطيل كنم كه اين شدني نيست و در حال حاضر هم برنامه‌هايي كه اينجا داريم سعي مي‌كنم صرفاً انتخاباتي نباشد، تا استفاده از امكانات دولتي براي تبليغ نباشد و اگر انشاءالله انتخاب شدم جبران مي‌كنم و به همه شهرها براي رسيدگي به مشكلات مردم مي‌روم."

 حمایت حزب توده از معین

حزب توده در بيانيه‌اي حمايت خود را از مواضع مصطفي معين كانديداي حزب مشاركت و سازمان مجاهدين انقلاب در انتخابات رياست جمهوري اعلام كرد.

 قالیباف: ورزش پس از دين مهمترين پديده اجتماعي است

 محمدباقر قاليباف در مراسمي با حضور ورزشكاران در مجتمع فرهنگي هنري شهيد آويني بيان داشت: " ورزش پس از دين مهمترين پديده اجتماعي است كه غفلت از آن خسارات جبران‌ناپذيري را به همراه دارد."

 19 خرداد 84:

 توكلي: انشاءالله قاليباف مثل رجايي عمل مي‌كند/ عملگرایانه عمل کرده و به قالیباف رای دهیم

 احمد توكلي كه براي محمد باقر قاليباف تبليغ مي‌كند در ادامه سفرهاي تبليغاتي خود در جمع مردم سبزوار شهید رجايي را يك الگو براي مسئولان دانست و گفت: "انشاءالله محمد باقر قاليباف همچون شهيد رجايي عمل مي‌كند." وی افزود: "اگر خواهان تحول اصولگرايانه در جامعه هستيد از شما مي‌خواهم كه به محمد باقر قاليباف راي دهيد چرا كه ايشان در نظرسنجي ها از سه نامزد اصولگراي ديگر جلوتر است و عملگرايانه بايد به كسي راي بدهيم كه احتمال پيروزيش از ديگران بيشتر است. "

 لاریجانی: دولت‌هاي قبلي زحمت كشيدند اما ملت نمي‌خواهند به گذشته بازگردد

 لاریجانی در جمع مردم خوزستان با تقدير از تلاشهاي دولتهاي ميرحسين موسوي، هاشمي رفسنجاني و خاتمي اظهار داشت: "بايد از زحمات گذشتگان به نيكي ياد كرد، اما ملت ايران به دنبال يك جهش هستند و نمي‌خواهند به گذشته بازگردند."

 هاشمی: فكر نمي‌كنم راي نياورم

 اكبر هاشمي رفسنجاني در پايان نشست خود با جوانان که در جمع خبرنگاران حضور يافته بود در پاسخ به این سوال خبرگزاری فارس که شما پيش از اين، دليل كانديداتوري خود را نگراني از راي پايين ديگر نامزدهاي حاضر در صحنه انتخابات عنوان كرده بوديد اما اكنون نظرسنجي ها نشان مي دهد انتخابات به دور دوم كشيده مي شود. آيا اين براي نظام مشکل ساز خواهد شد؟ گفت: "من فكر نمي كنم كه راي نياورم و احتمال آن را هم نمي دهم، البته احتمال دارد انتخابات به دور دوم كشيده شود ولي همين مساله هم بعيد است."

 20 خرداد 84:

 حاميان اصلاح طلب قاليباف: رای به قالیباف مخالفت با خاتمی نیست/ قالیباف چپ و راست را به خود جذب کرده است

 حاميان اصلاح طلب قاليباف در بيانيه‌اي اعلام كردند: "در شرايطي كه اكثريت صاحبنظران سياسي انتخابات اين دوره را تقابل شديد بين جريانهاي سياسي موجود در كشور قلمداد مي نمودند و انتظار بر اين بود كه جريانهاي چب و راست در مقابل هم به رقابت انتخاباتي بپردازند حضور آقاي دكتر قاليباف در صحنه سياسي و انتخابات، بسياري از معاملات سياسي موجود و مورد انتظار را بر هم زد و ايشان به سرعت حاميان زيادي از نيروهاي چپ و راست و مستقل را به خود جذب نمود." در ادامه این بیانیه آمده است: " ما معتقديم راي به قاليباف مخالفت با خاتمي نيست، بلكه تلاش در جهت تحقق عملي تر خواسته هاي ايشان است. راي به قاليباف از بين رفتن سياسي به دست آمده در دوران خاتمي نيست بلكه تلاش در جهت حفظ و ارتقاء اين فضا است، راي به قاليباف راي تحول و عملگرايي و توانمند سازي مديريت كشور است. راي به قاليباف، راي به وفاداري و امانت داري و قانون گرايي است." در پایان این بیانیه آمده: " ما اعلام مي‌داريم در رفتار و اهداف سياسي خود از سال 76 تا به حال به هيچ وجه تغيير جهت نداده‌ايم و امروز همان هدفي را دنبال مي‌كنيم كه در سال 76 به دنبال آن بوده‌ايم و معتقديم دلت خاتمي با تمامي مشكلات سر راه خود توانست به قسمتهاي عمده اي از مطالبات مردم جامعه عمل بپوشاند و اثرات خود را به صورت زيربنايي در جامعه گذاشت و در واقع فنداسيون جامعه مدني را پي ريزي كرد و امروز نوبت ساختن بناي جامعه مدني است و اين محقق نمي شود مگر مديريت پروژه به دست افراد توانمند و عملگرا بسپاريم "

 21 خرداد 84:

 لاریجانی: دولت اميد، اصلاحات عمل گرايانه را در تمامي عرصه‌ها دنبال مي‌كند

 علی لاریجانی در جمع مردم همدان گفت: "دولت اميد، اصلاحات عمل گرايانه را در تمامي عرصه‌هاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي دنبال مي‌كند و در اين راه مبارزه با فساد، تبعيض، فقر، باندبازي و پارتي بازي را در اولويت كاري خود دارم."

 معين با حضور در تخت جمشید سوگند تفاهم با جهان به جا آورد

 مصطفي معين با حضور در دروازه ملل تخت جمشيد سوگند تفاهم با جهان به جا آورد. وی با اشاره به نفوذ ادبيات اصلاح‌طلبان در ميان نامزدهاي جناح‌هاي ديگر تاكيد كرد: "اگر چه اين مسئله يك تكتيك است و ممكن است عمقي نداشته باشد اما همين نشان مي‌دهد كه شعارهاي اصلاح‌طلبان بر ادبيات سياسي محافظه‌كاران هم تاثير گذاشته و آنها را دگرگون كرده است."

 كروبي: با درآمدهاي عمومي دولت طرح پرداخت 50 هزار تومان را عملي مي‌كنم

 مهدی کروبی در جمع مردم مرودشت با بيان اينكه بخش اول برنامه‌هاي دولت من رفع مشكلات اقتصادي قشرهاي محروم و مستضعف جامعه و بيكاري جوانان است، افزود: "با درآمدهاي عمومي دولت طرح پرداخت 50 هزارتومان را عملي مي‌كنم."

 قالباف مانيفست انتخاباتي خود را خطاب به مردم تحت عنوان «منشور زندگي خوب برازنده ايراني، اصولگرايي جامع و اصلاح طلبي معقول» منتشر كرد.

 22 خرداد 84:

 هاشمی: حركت در مسير دموكراسي اجتناب‌ ناپذير است

 هاشمی در دیدار با جمعی از نخبگان در حسنیه جماران گفت: "حركت در مسير دموكراسي اجتناب‌ناپذير است" وي در ادامه با اشاره به اين كه درآمدهاي دولت در سالهاي اخير افزايش چشمگيري يافته است، گفت: "متاسفانه به جاي هزينه اين افزايش درآمد در بخش زير ساخت‌ها و بخش عمراني، شاهد افزايش بي‌رويه هزينه‌هاي جاري هستيم كه عاملي براي افزايش تورم و ناتواني در رفع مشكل اشتغال مي‌شود."

 23 خرداد 84:

 لاریجانی: اگر یک یاعلی بگویید، دولت مدرن تحقق تحقق می باید

 علی لاریجانی در جمع مردم آستارا گفت: "در آينده نزديك خط بطلاني برگذشته خواهيد كشيد و شما با راي خود مي‌توانيد دولتي مقتدر و مدرن را سركار بياوريد." وی تاكيد كرد: "اگر شما يك يا علي بگوييد انشاءالله دولت مدرن محقق مي‌شود."

 كروبي: اصلاح‌طلب عملگرا و اصولگرا هستم

 مهدی کروبی در همایش دموکراسی در پارک لاله تهران گفت: "به هرچه كه به مردم وعده داده‌ام عمل خواهم كرد چرا كه من اصلاح‌طلب عملگرا و اصولگرا هستم."

 24 خرداد 84:

 رضایی: رانت خواران را شخصا به مردم معرفی می کنم/ رقیب اصلی هاشمی است و اقبال عمومی روز به روز به من بیشتر می شود

 محسن رضایی در جمع مردم گیلانغرب با اشاره به اينكه رقيب اصلي من هاشمي رفسنجاني است، گفت: "روز به روز اقبال عمومي من در ميان اقشار مردم افزوده مي‌شود." وي در پايان افزود: "در دولت من با رانت‌خواري مبارزه جدي و عملي صورت خواهد گرفت و رانت‌خواران را خودم شخصاً به مردم معرفي مي‌كنم."

 لاریجانی: زنان در دولت اميد مي‌توانند مانند مردان در قوه مجريه حضور داشته باشند

 علی لاریجانی در جمع مردم شرت گفت: "در دولت اميد زنان مانند مردان در همه سطوح مي‌توانند در قوه اجرائيه حضور داشته باشند." لاريجاني بيمه خانمهاي خانه‌دار و خانمهاي سرپرست خانوار را از جمله برنامه‌هاي خود در خصوص زنان ياد كرد.

 قالیباف: اميدوارم اين انتخابات پاياني بر مديريت 16 سال گذشته باشد

 باقر قالیباف در جمع مردم کرج با تقدير از تلاش دولت‌هاي گذشته گفت: "با اين وجود همچنان مشكلات زيادي وجود دارد كه ناشي از عملكرد پس از دوران دفاع مقدس است و اميدوارم كه اين انتخابات آغازي پربركت براي مردم و پاياني بر آنچه كه طي 16 سال گذشته بوده باشد."

 درخواست ستاد لاریجانی از احمدی نژاد: اگر کناره گیری کنید، پیروزی اصولگرایان قطعی است

 آژینی، قائم مقام ستاد انتخاباتي علي لاريجاني در نامه سرگشاده‌اي به محمود احمدي نژاد نوشت: " اين اقدام جنابعالي (انصراف از ادامه انتخابات) نه تنها كمترين خدشه اي به نيت خالصانه و تلاش هاي مجاهدانه شما درجهت حضور حداكثري و مشاركت بالاي مردم وارد نمي نمايد بلكه دل هاي ميليونها مردم مومن و متدين و بزرگان دين و معنويت را با شما همراه خواهد كرد در اين صورت شما امروز پيروز واقعي اين انتخابات تلقي خواهيد شد و فردا نيز در پيشرفت و آباداني كشور بر محور اصولگرايي بيشترين نقش را به طور طبيعي ايفا خواهيد نمود."

 معین: تنها راه نجات ما دموکراسی است/ من آمده ام تا پیامبرانه زندگی کنیم

 مصطفی معین در جمع هواداران خود در تهران گفت: "تنها راه نجات ايران دموكراسي، دموكراسي و فقط دموكراسي است. من در پي شما آمده ام تا نترسيم و بياموزيم كه پيامبرانه زندگي كنيم."

 25 خرداد 84:

 رفسنجاني:با سازندگي دوم، ايران را به آباداني و پيشرفت مي‌رسانم

 هاشمی در دیدار با بخشي از اقشار از جمله اعضا باشگاه هنرمندان و ورزشکاران گفت: "در تمامي بخش‌هاي كشور برنامه‌هايي دارم تا با اجراي سازندگي دوم ايران را به سوي توسعه و پيشرفت برسانم." هاشمي رفسنجاني حضور خود در عرصه انتخابات رياست جمهوري را اداي تكليف به وظيفه عنوان كرد و افزود:‌" نتيجه انتخابات هر چه باشد به راي و نظر مردم اعتماد و احترام مي‌گذارم و خود را براي هرگونه شرايطي مهيا كرده‌ام."

 قاليباف: راه بسته 16 سال گذشته را براي نخبگان باز خواهم كرد

 باقر قالیباف در جمع مردم استان خراسان رضوی گفت: " اگر توفيق خدمت يابم متعهد مي‌شوم كه راه 16 ساله بسته را براي متخصصان و نخبگان باز و فرصت‌ها را در اختيار همه افراد در هر طيف و قشر خاصي قرار دهم تا هر كس بتواند با توليد ثروت در ارتقاء كشور نقش داشته باشد. "

 محسن رضايي از ادامه حضور در رقابت‌هاي انتخاباتي كناره‌گيري كرد

 محسن رضايي در بیانیه ای اعلام کرد: "جهت جلوگيري از تشتت آرا از ادامه حضور در رقابت‌هاي انتخاباتي كناره‌گيري مي‌كنم."

 

مطالب مرتبط:

یادمان حماسه سوم تیر/ بخش اول: احمدي‌نژاد با اين شعارها و وعده‌ها از مردم رأي گرفت

یادمان حماسه سوم تیر/ بخش سوم:  گزارشی از آن یک هفته تاریخی

یادمان حماسه سوم تیر/ بخش چهارم: حلقه‌اول احمدي‌نژاد چه‌کساني بودند، چه‌کساني شدند؟