هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 25 تير 1403
ساعت 07:23
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 29 خرداد 1403 ساعت 19:50
سه شنبه 29 خرداد 1403 19:46 ساعت
2024-6-18 19:50:43
شناسه خبر : 381509
تیم مذاکره‌کننده دولت روحانی امروز بیش از آن که بخواهد دیگران را مقصر عدم احیای برجام معرفی کند، باید درباره این مساله توضیح دهد که با کدام مجوز، قول شرکت در مذاکرات موشکی و منطقه‌ای را به طرف آمریکایی داده است؟
تیم مذاکره‌کننده دولت روحانی امروز بیش از آن که بخواهد دیگران را مقصر عدم احیای برجام معرفی کند، باید درباره این مساله توضیح دهد که با کدام مجوز، قول شرکت در مذاکرات موشکی و منطقه‌ای را به طرف آمریکایی داده است؟
گروه بین‌الملل-رجانیوز: محمدجواد ظریف که امروز مسعود پزشکیان را در برنامه انتخاباتی او همراهی می‌کرد، در سخنانی مجددا توهم احیای برجام از سوی بایدن در سال ۱۳۹۹ را تکرار کرد. ادعایی که پیش از این نیز توسط او و حسن روحانی مطرح شده بود اما این ادعا تا چه حد با حقیقت مطابقت دارد؟
 
اول: مذاکرات احیای برجام اساسا از فروردین ۱۴۰۰ آغاز شد و تیم سیاست خارجی دولت روحانی هیچگاه به این سوال پاسخ نداده است که احیای برجام در شرایطی که مذاکره‌ای در جریان نبوده، از چه طریقی و با کدام کانال ارتباطی بین دولت وقت با آمریکا پیگیری شده است؟
 
دوم: آذر ۱۳۹۶ فدریکا موگرینی در اظهاراتی گفت: امروز رازی را درباره درخواست ایران در برجام افشا می‌کنم. در بخش مقدمه (PREAMBLE) توافق هسته‌ای ایران نیم‌جمله‌ای با این مضمون وجود دارد که خواستار قرار دادن برجام به عنوان زیربنایی برای گفت‌وگو درباره مسائل دیگر است.  به گفته مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا، این جمله به درخواست ایران در بخش مقدمه برجام گنجانده شده است و هدف از آن را استفاده دولت ایران از این بند برای مناقشات داخلی می‌خواند! بدین معنا که دولت سابق برای پیشبرد اهداف خود در برجام‌های تکمیلی در حوزه موشکی و منطقه‌ای، نیازمند استناداتی از درون برجام بود تا بتواند حاکمیت را برای همراهی با چنین ایده‌ای مجاب کند. البته پیش از آن نیز در پیام نوروزی حسن روحانی در سال ۹۵ به وضوح از لزوم طراحی و اجرای برجام۲ سخن گفته شده بود. او همچنین در مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری در سال ۹۶ صراحتا اعلام کرد که در صورت پیروزی برای برداشتن تحریم‌های موشکی نیز اقدام خواهد کرد. سردار سلیمانی که به ندرت در رسانه‌ها حضور می‌یافت و در خصوص مسائل خارجی اظهار نظر می‌کرد، در کنگره شهدای استان کرمان به صراحت به چنین روندی اینگونه واکنش نشان داد: «این که اصرار می‌‌کنند بر برجام۲، برای این است که می‌خواهند این تحرکی را که از ایران اسلامی به جهان اسلام روح و جان داده، بخشکانند. اگر العیاذبالله ما رفتیم و در برجام۲ شرکت کردیم، تمام می‌شود؟ نه، برجام اصلی در داخل ایران است. آنها برجام۳ هم خواهند داشت، چون معتقدند چشمه باید در ایران خشکانده شود.»
 
سوم: تیم بایدن همواره ایران را مقصر به هم خوردن برجام معرفی کرده و بازگشت خودشان را منوط به پایبندی ایران و همچنین آغاز مذاکرات برجام دو و سه می‌کردند. بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی گفت: «بایدن معتقد است که اگر ایران به توافق بازگردد ما هم به این توافق برگردیم، اما از این مسئله برای دستیابی به یک توافق طولانی‌تر و قوی‌تر و رسیدگی به مسائل دیگر به خصوص مسئله موشکی و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران استفاده خواهیم کرد.»
 
چهارم: ظریف در حالی ادعای کذب تمایل بایدن به احیای برجام را تکرار می‌کند که وندی شرمن، مذاکره کننده ارشد ایالات متحده آمریکا در مسئله برجام و ایران اعلام کرده بود «دولت بایدن دیگر به دنبال توافق برجام نیست». او تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ اعلام کرد که «شرایط ژئوپلتیکی منطقه در ظرف شش سال پس از توافق برجام تغییر کرده و آمریکا به دنبال توافقی محکم‌تر از برجام است».  
 
پنجم: علی واعظ مسئول میز ایران در گروه آمریکایی بحران و از دوستان نزدیک رابرت مالی که مسئولیت تیم آمریکایی را در مذاکرات احیای برجام برعهده داشت، فاش کرد که آمریکا به‌دنبال آن بوده تا در دولت روحانی تعلیق غنی‌سازی ۲۰ درصد در ازای آزادی تنها یک میلیارد دلار از اموال کشورمان را اجرایی کند. این پیشنهاد اهانت‌آمیز آمریکا به ایران نشان می‌دهد که تیم بایدن صرفا به دنبال بازگشتی نمایشی به برجام در ازای چند امتیاز پیش پا افتاده بوده است.
 
ششم: با روی کار آمدن دولت سیزدهم، مشخص شد که ظریف و عراقچی در مذاکرات احیای برجام، به طرف آمریکایی تعهد داده بودند که در صورت بازگشت به توافق، راه «گفتگوهای آتی» درباره مسائل موشکی و منطقه‌ای را باز کنند. تیم مذاکره‌کننده دولت روحانی امروز بیش از آن که بخواهد دیگران را مقصر عدم احیای برجام معرفی کند، باید درباره این مساله توضیح دهد که با کدام مجوز، قول شرکت در مذاکرات موشکی و منطقه‌ای را به طرف آمریکایی داده است؟
 
انتهای پیام/


 

 

 

 

https://zamzam.ir/#home