هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 3 خرداد 1403
ساعت 01:10
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 26 ارديبهشت 1403 ساعت 16:16
چهارشنبه 26 ارديبهشت 1403 16:11 ساعت
2024-5-15 16:16:35
شناسه خبر : 380911
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نرخ بیکاری در ۷ استان زیر ۷ درصد است و  دولت در کاهش نرخ بیکاری رکورد تاریخی را ثبت کرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نرخ بیکاری در ۷ استان زیر ۷ درصد است و دولت در کاهش نرخ بیکاری رکورد تاریخی را ثبت کرد.
گروه اقتصاد-رجانیوز: سید صولت مرتضوی، وزیر کار و تعاون و رفاه اجتماعی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: نرخ بیکاری در ۷ استان زیر ۷ درصد است و دولت در کاهش نرخ بیکاری رکورد تاریخی را ثبت کرد ، عزم دولت بر این است که بتوانیم نرخ بیکاری را همواره کاهش دهیم.
 
به گزارش رجانیوز، وی افزود: این شیوه های مختلف دارد، یکی فعال سازی بنگاه‌های بزرگ و به ظرفیت اسمی رساندن آنهاست .اقدام دیگر تقویت طرح های توسعه ای بنگاه های بزرگ است. باید بنگاه‌های بزرگ راکد فعال شود.نکته بعدی طرح‌های کلان اقتصادی در حوزه معدن، اقتصاد دریامحور و صنایع بالادستی نفت و گاز است. حسب گزارشاتی که وزیر نفت ارائه کرد خوشبختانه حجم سرمایه‌گذاری سنگینی در حوزه صنایع بالادستی نفت و گاز صورت می‌گیرد.
 
مرتضوی با بیان اینکه برای پایداری اشتغال باید به اشتغال خرد و متوسط هم توجه شود، عنوان کرد: هم اشتغال خرد خانگی و هم اشتغال متوسط در دستور کار وزارت تعاون قرار دارد و ما از از محل منابع تبصره دو و محل منابع بازگشتی از تبصره ۱۶ سنواتی و یک میلیارد دلاری که برای اشتغال روستایی بود به اینها حمایت و کمک کنیم.
 
وی ادامه داد: برنامه‌ریزی ما این است که در سال ۱۴۰۳ هم از مرز یک میلیون فرصت شغلی فراتر برویم و هم اشتغال پایدار در کشور ایجاد شود.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: حذف ضوابط دست و پا گیر هم در دستور کار دولت قرار گرفته است و خوشبختانه در کمترین زمان مجوز صادر و پیگیر می‌شود در همه استان‌های پیشخوان خدمت ایجاد شده است. استانداران در استان‌ها تلاش می‌کنند که فرایندهای دست و پا گیر را حذف کنند و حذف هم کرده‌اند تا بتوانیم کارها را انجام دهیم.
 
مرتضوی گفت: ما بر این باور هستیم که پرداخت تسهیلات در هر حوزه از جمله حوزه مسکن، ازدواج، اشتغال و تجارت و بازرگانی و هر کجا که باشد به موضوع افزایش اشتغال کمک می‌کند.
 
وی افزود: البته وزارت کشور هم ساماندهی اتباع خارجی در کشور را در دستور کار قرار داده است که اگر ساماندهی و مدیریت شود بخشی از فرصت‌های شغلی بیشتر در اختیار هموطنان قرار خواهد گرفت.
 
وزیر کار در تشریح اصلاح قانون بیمه بیکاری گفت: بخشی از کارگران مشمول این قانون نمی شدند از جمله کارگرانی که در مناطق آزاد کار می کردند و تابع قوانین و ضوابط خاص خود بودند، ما این افراد را اضافه کردیم و از سوی دیگر کسانی که بیمه بیکاری و از کار افتادگی می گرفتند امکان بازگشت به کار در کارگاه دیگر سخت بود ترتیباتی را ایجاد کردیم تا فرایندها اصلاح شود و کارگران بتوانند به بازار کار برگردند.
 
مرتضوی در مورد اعتراض برخی کارگران به این طرح بیان کرد: طبیعی است هر طرحی موافق و مخالف دارند، اما اکثریت جامعه کارگری با پیشنهادات ما موافق هستند.
 
وی درباره اعتبارات کالابرگ‌های الکترونیکی خاطر نشان کرد: هنوز جداول کامل نشده است و البته قرار است که بخشی از این فرایند را به روش‌های دیگر انجام دهیم و شیوه‌های مختلف را برای کمک به دهک‌های کم‌درآمد جامعه در نظر بگیریم.زمان اجرای طرح کالابرگ‌های الکترونیکی در آینده به تاخیر نمی‌افتد. 
 
مرتضوی در همین راستا ابراز امیدواری کرد تا مبلغ کالابرگ الکترونیک ۲۲۰ هزار تومان نباشد و افزایش یابد.