هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 10 خرداد 1403
ساعت 04:09
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 26 ارديبهشت 1403 ساعت 14:59
چهارشنبه 26 ارديبهشت 1403 14:53 ساعت
2024-5-15 14:59:33
شناسه خبر : 380878
معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان انتقال خون گفت: امنیت و ایمنی و سلامت خون در ایران سطح بالایی دارد و انتخاب اهداکننده سالم و غربالگری خون در ایران به صورت ویژه انجام می‌شود.
معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان انتقال خون گفت: امنیت و ایمنی و سلامت خون در ایران سطح بالایی دارد و انتخاب اهداکننده سالم و غربالگری خون در ایران به صورت ویژه انجام می‌شود.
گروه اجتماعی-رجانیوز: دکتر عباداله سالک مقدم در پنجمین کنگره بین‌المللی طب انتقال خون با اشاره به اهمیت و جایگاه اهدای خون در ایران اظهار داشت: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی از سال ۲۰۰۷ تاکنون اهدا داوطلبانه در ایران ۹۹ درصد رشد داشته است که شاخص بسیار مهمی محسوب می‌شود.
 
به گزارش رجانیوز، وی افزود: بر اساس آمار ارائه شده، ایران در سال ۲۰۲۳ به شاخص ۲۷,۲۸ در هر هزار نفر رسید که در سطح کشورهای برخوردار است.
 
معاون فنی و فناوری های نوین سازمان انتقال خون تاکید کرد: امنیت و ایمنی خون و انتخاب اهدای کننده سالم و غربالگری خون در ایران به صورت ویژه انجام می‌شود.
 
وی به کیفیت بالای خون اهدایی اشاره کرد و گفت: اهداکننده خون پیش از اهدا مورد مصاحبه و آزمایش قرار می‌گیرد و در واقع انتخاب اهدا کننده سالم به خوبی در سازمان انتقال خون ایران انجام می‌شود.
 
سالک مقدم با اشاره به افزایش آمار اهدای خون طی سالهای گذشته در ایران تصریح کرد: در زمان شیوع کووید اهدای خون برای اولین بار روند کاهشی داشت اما پس از آن شرایط تغییر کرد.
 
وی با اشاره به برنامه های جذب اهدا کننده جوان و بانوان ادامه داد: مشارکت خانم ها در اهدای خون ۴,۴۲ درصد است که رقم بسیار پایینی است.
 
معاون سازمان انتقال خون گفت: اهدای خون در گروه‌های سنی بالای چهل سال، روند افزایشی دارد و در سنین پایین تر از ۴۰ سال روند کاهشی را شاهد هستیم که کاهش جمعیت جوان و سالمندی جمعیت از دلایل آن است و سازمان برای تغییر این وضعیت برنامه ریزی کرده است تا جوانان به اهدای خون ترغیب شوند و آمار اهداکنندگان جوان افزایش یابد.
 
انتهای پیام/