هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 3 خرداد 1403
ساعت 01:44
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 24 ارديبهشت 1403 ساعت 18:52
دوشنبه 24 ارديبهشت 1403 11:15 ساعت
2024-5-13 18:52:08
شناسه خبر : 380742
شبکه عبری آی۲۴ به نقل از منابع مصری اعلام کرد که مقامات نظامی مصر مذاکرات برنامه‌ریزی شده با همتایان اسرائیلی خود را به دلیل افزایش نگرانی‌ها پیرامون رفح پس از تصرف گذرگاه مرزی با مصر و عملیات نظامی جاری اسرائیل در این شهر، لغو کردند.
شبکه عبری آی۲۴ به نقل از منابع مصری اعلام کرد که مقامات نظامی مصر مذاکرات برنامه‌ریزی شده با همتایان اسرائیلی خود را به دلیل افزایش نگرانی‌ها پیرامون رفح پس از تصرف گذرگاه مرزی با مصر و عملیات نظامی جاری اسرائیل در این شهر، لغو کردند.
گروه بین‌الملل-رجانیوز: با ادامه بمباران بی‌رویه شهر رفح توسط رژیم صهیونیستی، نیروی زمینی اسرائیل حرکت خود به سمت شرق این منطقه را سرعت بخشیده و عملا بر تصمیم دیوانه‌وار خود که منجر به کشتار گسترده ساکنان فلسطینی پناه آورده به این منطقه می‌شود، صحه می‌گذارد.
 
این اقدامات باعث شد تا آزادیخواهان جهان اعتراض و انزجار خود را نسبت به آنچه که علیه غیرنظامیان فلسطینی درحال رخ دادن است را ابراز کرده و دولت‌های خود را نسبت به اتخاذ تصمیم سیاسی علیه رژیم صهیونیستی بیدار کنند.
 
سیر این مصادیق باعث شد تا در آخرین مورد، مصر به عنوان اصلی‌ترین متحد منطقه‌ای رژیم صهیونیستی نیز نگرانی خود را نسبت به حمله رژیم در رفح اعلام کند و عملا برای جلوگیری از چنین عمل خشونت‌آمیزی متوسل به ابزار تهدید شود. 
 
یک شبکه عبری زبان مدعی شده است که مقامات نظامی مصر دیدار با مقامات نظامی اسرائیل را لغو کردند. این امر مسلما به تشدید بحران بین دو طرف در زمینه مخالفت مصر با عملیات نظامی اسرائیل در رفح منتهی خواهد شد و شاید لغو موافقت‌نامه کمپ دیوید را نیز به همراه داشته باشد.
 
به گزارش رجانیوز، شبکه عبری آی ۲۴ در گزارشی به نقل از منابع مصری اعلام کرد که مقامات نظامی مصر به طور ناگهانی مذاکرات برنامه‌ریزی شده با همتایان اسرائیلی خود را لغو کردند. دلیل این اقدام به افزایش نگرانی‌ها پیرامون رفح پس از تصرف گذرگاه مرزی با مصر و عملیات نظامی جاری اسرائیل در این شهر برمی‌گردد.
 
این رسانه در ادامه مطرح کرد که منابع اسرائیلی لغو ناگهانی مذاکرات برنامه‌ریزی شده را فاش کردند و آن را نشان دهنده عمیق‌تر شدن بحران دیپلماتیک بین دو کشور دانستند.
 
یکی از این منابع اسرائیلی به آی ۲۴ گفت که تصمیم مصر با توجه به همکاری تاریخی قاهره و تل‌آویو یک «خیانت» محسوب می‌شود.
 
بنا بر گزارش‌ها، لغو این عملیات در نتیجه عملیات نظامی اسرائیل در جنوبی‌ترین منطقه غزه و شهر رفح است که مصر از مدت ها قبل نسبت به آن ابراز نگرانی کرده بود.
 
 
یک مقام ارشد مصری روز گذشته به آسوشیتدپرس گفت که مصر شکایت‌هایی را به اسرائیل، ایالات متحده و کشورهای اتحادیه اروپا درباره وضعیت رفح تسلیم کرده و هشدار داده است که معاهده صلح چند دهه‌ای بین این دو -رژیم صهیونیستی و مصر- در معرض خطر جدی قرار دارد. این اولین بار نیست که گزارش‌هایی مبنی بر تهدید مصر به قطع روابط منتشر می‌شود.
 
در ماه فوریه، رسانه‌های غربی به نقل از مقامات این کشور ادعا کردند که مصر تهدید کرده است که اگر اسرائیل بخواهد به رفح فشار بیاورد، توافقنامه کمپ دیوید را تعلیق خواهد کرد.
 
هفته گذشته نیروهای اسرائیلی به گذرگاه مرزی رفح با مصر یورش بردند و کنترل آن را به دست گرفتند. در ادامه نیز ده‎‌ها غیرنظامی به واسطه بمباران شدید شهر توسط جنگنده‌های اسرائیلی به شهادت رسیدند. اکنون هم نیروهای زمینی اسرائیل در حال پیشروی از شرق رفح هستند و درگیری‌های شدیدی بین ارتش و مقاومت فلسطین در جریان است.
 
رژیم صهیونیستی ادعا می‌کند که شهر رفح در جنوب غزه آخرین پایگاه حماس است و برای موفقیت در اهداف تعریفی خود مبنی بر آزادی اسرا و شکست فرماندهان حماس، باید آن را مورد حمله قرار دهد. طی روزهای اخیر یک عملیات محدود در این منطقه انجام شده است که به گفته منابع محلی در نتیجه آن رژیم صهیونیستی حدود ۳۰۰ هزار نفر را مجبور به فرار کرده است.  
 
ماه گذشته، گزارش‌ها حاکی از آن بود که اسرائیل نقشه‌های خود برای رفح را به مصر اطلاع داده است و قاهره در تلاش برای تخلیه این شهر که بیش از یک میلیون فلسطینی محاصره‌شده را در خود جای داده است، مشارکت دارد.
 
ایالات متحده همچنین از اسرائیل خواسته است که از حمله زمینی تمام عیار به رفح خودداری کند.
 
جالب آنکه آمریکا نیز در ادعایی اعلام کرده است که در صورت حمله رژیم صهیونیستی به رفح، ارسال تسلیحات به اسرائیل را تعلیق خواهد کرد. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا چهارشنبه شب در مصاحبه با شبکه سی.ان.ان ضمن اشاره به بمب‌های دو هزار پوندی که آمریکا در اختیار اسرائیل قرار داده است، اظهار کرد: به صراحت اعلام کردم اگر آنها (اسرائیل) وارد رفح شوند – تا کنون به رفح نرفته‌اند – تسلیحاتی را که بطور تاریخی در رابطه با رفح و سایر شهرها استفاده می‌شود، تامین نمی‌کنم.
 
وی افزود: آمریکا به تامین سلاح‌های دفاعی برای اسرائیل از جمله سامانه دفاع هوایی گنبد آهنین ادامه خواهد داد اما در صورتی که حمله زمینی گسترده به رفح آغاز شود، ارسال سایر تسلیحات را خاتمه خواهد داد.
 
متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز چهارشنبه شب با بیان اینکه واشنگتن حمله اسرائیل به رفح را تایید نکرده است، درباره تعلیق ارسال بمب‌های دو هزار و ۵۰۰ پوندی به اسرائیل گفت: ما یک محموله کمک کوتاه مدت را متوقف کرده‌ایم و در حال بررسی سایر محموله‌ها هستیم.
 
با این حال و پس از ادعای بایدن مبنی بر تعلیق ارسال سلاح به اسرائیل، ان‌بی‌سی نیوز به نقل از دو مقام آمریکایی اعلام کرد که با وجود اعلام تعلیق ارسال تسلیحات، محموله‌هایی در روزهای اخیر به سرزمین‌های اشغالی ارسال شده که شامل تسلیحات تهاجمی، تدافعی و سلاح‌های سبک می‌شود.
 
جنگ زرگری بایدن با نتانیاهو با واکنش منفی نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز همراه شد. نتانیاهو، با اشتراک‌گذاری ویدئویی مدعی شد که این رژیم در حال «مقابله با دشمنانی است که برای نابودی آن تلاش می‌کنند» و ضمن اعتراف صریح به تصمیم خود برای ادامه حملات در غزه گفت: «من به رهبران جهان می‌گویم که هیچ فشار و تصمیمی از سوی هیچ مجمع بین‌المللی نمی‌تواند اسرائیل را از دفاع از خود بازدارد. تعهد می‌دهم که اگر اسرائیل مجبور شود که به تنهایی بایستد، این کار را خواهد کرد».
 
از زمان آغاز جنگ، مصر نسبت به هجوم احتمالی آوارگان فلسطینی به خاک خود پس از حمله به رفح ابراز نگرانی کرده و قول داده است که اجازه جابجایی گسترده مردم غزه به صحرای سینا را نخواهد داد.
 
پیش از عملیات نظامی اسرائیل در استان رفح، مصر نسبت به خطرات هرگونه عملیات مشابه هشدار داده بود .
 
در بیانیه وزارت امور خارجه مصر، قاهره هرگونه عملیات نظامی در رفح را «اقدامی تشدیدکننده» توصیف و خاطرنشان کرد که این اقدام مستلزم «خطرات انسانی شدید» است که بیش از یک میلیون فلسطینی را در آن منطقه تهدید می‌کند.
 
چند روز پیش روزنامه اسرائیلی «معاریو» تایید کرد که مقامات مصری به ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا اطلاع داده‌اند که آمریکا باید برای توقف عملیات رژیم در شهر رفح، فشار جدی به اسرائیل وارد کند. در غیر این صورت، قاهره برای لغو توافقنامه کمپ دیوید تلاش خواهد کرد .
 
در همین زمینه، حمدین صباحی، دبیرکل کنگره ملی عرب گفت: «هجوم به گذرگاه رفح، نقض توافقنامه کمپ دیوید است و پاسخی که مصر باید به آن دهد، لغو آن است».
 
سوای از این، روز گذشته مصر اعلام کرد از پرونده آفریقای جنوبی علیه اسرائیل در دیوان بین المللی دادگستری (ICJ) حمایت می کند. این تصمیم با توجه به شدت و دامنه حملات اسرائیل علیه غیرنظامیان فلسطینی در نوار غزه، و ادامه اعمال سیستماتیک علیه مردم فلسطین، از جمله هدف قرار دادن مستقیم غیرنظامیان و تخریب زیرساخت‌ها در نوار غزه، اتخاذ شد. این موارد حاکی از تشدید بحران بین مصر و رژیم صهیونیستی خواهد بود و عملا در روند انزوای جهانی و منطقه‌ای اسرائیل، مهم تلقی می‌شود.
 
انتهای پیام/