هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 3 تير 1403
ساعت 20:16
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 24 ارديبهشت 1403 ساعت 18:19
دوشنبه 24 ارديبهشت 1403 17:08 ساعت
2024-5-13 18:19:04
شناسه خبر : 380730
پس از آغاز طرح نهضت ملی مسکن به همت دولت سیزدهم، با توجه به کمبود اراضی ملی در غرب استان سمنان، این طرح به‌کندی پیش می‌رفت. با تلاش قابل توجه مسوولان از مسیرهای مختلف به منظور تامین زمین برای متقاضیان، گام بزرگی برای صاحب‌خانه‌شدن گرمساری‌ها برداشته شد.
پس از آغاز طرح نهضت ملی مسکن به همت دولت سیزدهم، با توجه به کمبود اراضی ملی در غرب استان سمنان، این طرح به‌کندی پیش می‌رفت. با تلاش قابل توجه مسوولان از مسیرهای مختلف به منظور تامین زمین برای متقاضیان، گام بزرگی برای صاحب‌خانه‌شدن گرمساری‌ها برداشته شد.

گروه اقتصاد-رجانیوز: «مسکن» یک واژه چهارحرفی کوچک، اما آرزویی بزرگ بسیاری از جوانان است که طرح حمایتی دولت سیزدهم له نام «نهضت ملی مسکن» برای کاهش و کنترل قیمت آن، در دستور کار قرار گرفت. اما فقدان زمین ملی در گرمسار در غرب استان سمنان باعث شد تاکنون این طرح به‌کندی پیشرفت کند.

 

به گزارش رجانیوز، این در حالی است که قیمت مسکن و اجاره‌بها طی ۲ سال گذشته به‌سرعت رو به افزایش است و مهم‌ترین ملاک برای ازدواج هر جوان تامین مسکن است؛ به بیان دیگر شاید بتوان گفت کلید مساله «ازدواج» و موضوع مهم و مورد تاکید «فرزندآوری»، در گام اول کمک به تامین مسکن برای جوانان است و رسیدگی به این موضوع تاثیر بسزایی در افزایش نرخ ازدواج و فرزندآوری خواهد داشت.

 

علاوه بر آن، هم‌جواری شهرستان گرمسار و شهر ایوانکی با پایتخت در سرریز جمعیت کلان‌شهر تهران به این منطقه باید همواره در برنامه‌ریزی‌های زیرساختی مدنظرباشد. بازکردن راه اجرای طرح نهضت ملی مسکن از طریق تامین زمین، در کنار برکات این طرح شامل اشتغال و رونق اقتصادی منطقه، قابل توجه خواهد بود.

 

تامین ۱۰۰ هکتار زمین ملی در جوار استادیوم ورزشی گرمسار

مدیرکل راه و شهرسازی استان سمنان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، درباره روند پیشرفت طرح نهضت ملی مسکن و تامین زمین برای متقاضیان غرب استان بیان کرد: طی چندماه اخیر در شهر ایوانکی از توابع شهرستان گرمسار در بحث الحاق و تهیه طرح به منظور تامین مسکن ۴۰۰ خانوار در این منطقه، ۲۰ هکتار زمین تامین شد.

 

سیدمحمد حسینی طباطبایی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۳۰ قطعه زمین برای متقاضیان شهر ایوانکی در نظر گرفته‌شد، افزود: در طرح جوانی جمعیت نیز ۱۰۰ قطعه برای ۴۲ متقاضی در ایوانکی به مرحله واگذاری رسیده است.

 

وی با اشاره به اینکه بیشتر اراضی موجود در گرمسار دارای مالکیت خصوصی است و اراضی ملی در این شهرستان کم است، تصریح کرد: برای تأمین اراضی ملی جهت تأمین مسکن در قالب طرح نهضت ملی در این شهرستان یک مجموعه ۱۰۰ هکتاری در مجاور استادیوم ورزشی شهر گرمسار در نظر گرفته‌شد که اکنون در کارگروه زیربنایی استان برای تعیین تکلیف آن و الحاق به شهر گرمسار و تهیه طرح تفضیلی مطرح است.

 

مدیرکل راه و شهرسازی استان سمنان گفت: با توجه به شمار متقاضیان در این منطقه، اراضی ۲۰ هکتاری روستای کرند – فرور نیز برای رفع کمبود زمین در قالب طرح دهکده شهری جهت اجرای طرح نهضت ملی مسکن در دستور کار قرار گرفت و تهیه طرح توسط بنیاد مسکن انجام شد.

 

توافق با مالکان بخش خصوصی برای تامین ۵۴ هکتار زمین

وی با بیان اینکه ۳۸۰ قطعه زمین با اولویت واگذاری به اهالی روستای کرند و پس‌ ازآن متقاضیان واجد شرایط در طرح نهضت ملی مسکن در شهر گرمسار آماده‌شد، اضافه کرد: بر اساس نیازسنجی و تعداد متقاضیان نهضت ملی مسکن، حدود ۲ هزار نفر از ثبت‌نام‌کنندگان از شهر گرمسار واجد شرایط و دارای فرم ج سبز هستند که پس از تأیید نهایی، پیامک افتتاح حساب برای متقاضیان ارسال می‌شود.

 

وی با تأکید بر لزوم واریز وجه اولیه برای پیشرفت فرآیند اداری و واگذاری زمین خاطرنشان کرد: پس از واریز وجه، متقاضی‌ها معرفی می‌شوند و برای تخصیص طرح و به ترتیب اولویت و زمان ثبت‌نام، زمین به این افراد واگذار می‌شود.

 

طباطبایی با بیان اینکه پیش‌ از این در شهر گرمسار ۴۸ قطعه ویلایی واگذارشده بود و اکنون به‌صورت انفرادی و خودساز در دست احداث است، ابراز کرد: بر اساس دستور وزیر راه و شهرسازی طی هفته گذشته توافق با مالکان خصوصی برای ساماندهی ۵۴ هکتار زمین در طرح نهضت ملی مسکن انجام شد.

 

وی گفت: بخشی از این اراضی فاقد کاربری داخل محدوده شهری و بخشی دیگر شامل اراضی داخل بافت روستایی و متصل به شهر است.

 

واگذاری زمین به متقاضیان غرب استان سمنان تا ۶ ماه آینده

وی با اشاره به اینکه اجرای روند اداری از جمله برگزاری کارگروه زیربنایی، کمسیون ماده پنج، بررسی مسائل زیست‌محیطی، و تهیه طرح، برای واگذاری این اراضی ضرورت دارد، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود تا ۶ ماه آینده این اراضی به مردم واگذار شود.

 

مدیرکل راه و شهرسازی استان سمنان بیان کرد: انجام این فرآیند برای اراضی ۱۰۰ هکتاری که تحت مالکیت دولت قرار دارد در مدت‌زمان کمتری قابل‌ اجرا و و اگذاری است و متقاضیان پس از دریافت پیامک نهایی و فراخوان افتتاح حساب، بر مبنای اولویت زمان پرداخت وجه، می‌توانند نسبت به انتخاب طرح‌های این نهضت اقدام کنند.

 

توافق اولیه با تعاونی رضوان برای تامین زمین در گرمسار

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینکه ۲۰ هکتار زمین در روستای کرند برای واجدان شرایط آماده واگذاری است، بیان کرد: طرح دهکده شهری در راستای سرریز جمعیت شهر به روستاها و تحقق تعهد دولت برای تأمین مسکن در دستور کار قرار دارد.

 

محمد حمیدی با بیان اینکه این طرح در روستاهای چسبیده به شهر اجرا می‌شود، اضافه کرد: ۱۰ هکتار زمین در روستاهای چسبیده به شهر در گرمسار احصاء شد که پس از طی فرآیند اداری، این اراضی برای واگذاری به متقاضیان آماده می‌شود.

 

وی از انجام توافق اولیه با مالکان خصوصی برای تامین ۵۰ هکتار زمین در گرمسار خبر داد و گفت: تا ۱۰ روز آینده این توافق‌ها نهایی می‌شود.

 

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان با اشاره به اینکه حدود ۱۵ هکتار از این اراضی متعلق به تعاونی رضوان فرهنگیان گرمسار است، عنوان کرد: ۸۰۰ خانوار فرهنگی در تعاونی رضوان برای مشارکت در طرح نهضت ملی مسکن با دولت وارد توافق شدند.

 

طرح نهضت ملی مسکن علاوه بر اینکه در کنترل قیمت مسکن تأثیر مستقیم دارد می‌تواند در افزایش نرخ ازدواج، فرزندآوری، رونق اقتصاد، رونق اشتغال و تولید ملی نیز تأثیرگذار باشد و از بسیاری از آسیب‌های اجتماعی نیز بکاهد.

 

انتهای پیام/