هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 10 خرداد 1403
ساعت 08:43
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 24 ارديبهشت 1403 ساعت 17:34
دوشنبه 24 ارديبهشت 1403 17:08 ساعت
2024-5-13 17:34:38
شناسه خبر : 380710
معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: کشورهایی که خام‌فروشی را ادامه دهند در سال‌های آتی متضرر می‌شوند، باید به سمت افزایش سهم دانش در تولیدات صادراتی رفت.
معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: کشورهایی که خام‌فروشی را ادامه دهند در سال‌های آتی متضرر می‌شوند، باید به سمت افزایش سهم دانش در تولیدات صادراتی رفت.
گروه اجتماعی-رجانیوز: پیمان صالحی امروز (دوشنبه) در بیست و دومین کنگره بین المللی انجمن شیمی ایران که در محل سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برگزار شد،تاکید کرد: کشورهایی که خام فروشی را ادامه دهند در سال های آینده متضرر می شوند زیرا فشار چاه های نفت و گاز در حال کاهش است و اگر به سمت افزایش پیچیدگی اقتصادی در تولید ناخالص داخلی نرویم، اقتصادی مقاوم که روی پای خود بایستد، نخواهیم داشت.
 
به گزارش رجانیوز، وی به موضوع اهمیت شاخص پیچیدگی اقتصادی/ ECI در تولید ناخالص داخلی کشورها و نقش علم شیمی در ارتقای ابن شاخص پرداخت و گفت: شاخص پیچیدگی اقتصادی یعنی سهم علم و فناوری در تولید ناخالص داخلی هر کشوری چقدر است.
 
استاد دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: این شاخص نشان می دهد چه اندازه از صادرات و واردات هر کشوری بر مبنای علم است، هر کشوری چقدر خام فروشی می کند و چه اندازه محصولاتی با فناوری بالا می فروشد.
 
صالحی اظهار داشت: تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۲۲ حدود ۴۰۰ میلیارد دلار بود، اگر دو کشور را در نظر بگیریم که تولید ناخالص داخلی یکسانی دارند مساله این است هر کشوری چقدر از این تولید را از فروش مواد خام و چقدر را از فروش مواد با فناوری بالا کسب کرده است.
 
وی افزود: در بازه زمانی ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۰ چهار کشور چین، هند، برزیل و روسیه تولید ناخالص داخلی یکسان داشتند ولی وقتی شاخص پیچیدگی اقتصادی را به تولید ناخالص داخلی آن زمان هر کشوری اضافه می‌کردند؛ مشخص شد هر کشوری در زمینه صادرات چه مسیری را طی می کند و چین در این زمینه بسیار رشد کرد.
 
دبیر کل شورای عالی عتف تصریح کرد: برای کشورها شاخص پیچیدگی اقتصادی را کمّی می کنند و از نظر کمی عددی بین منهای ۳ تا ۳ است و هر کشوری که به عدد ۳ نزدیک تر باشد، یعنی سهم دانش از پیچیدگی اقتصادی بیشتر دارد و خام فروشی کمتر کرده است.
 
صالحی پنج محصولی که بالاترین ضریب پیچیدگی اقتصادی را دارد شامل ماشین آلات، ابزارآلات تجهیزات مواد شیمیایی و مواد فلزی کاربردی عنوان کرد و گفت: آخرین آمار شاخص پیچیدگی اقتصادی متعلق به سال ۲۰۲۰ است و بر اساس آن ژاپن با رقم ۲.۴۹ سوئیس با ۲.۱۳، آلمان با ۲.۱۷ و کره جنوبی ۲.۰۵ رتبه های اول تا چهارم را دارند و عربستان سعودی ۷۴ صدم درصد است. ایران با منفی ۳۵ صدم درصد و در رتبه هشتادم قرار دارد.
 
وی به صادرات کشور در سال های مختلف اشاره کرد و گفت: در سال ۱۹۹۰ حدود ۸۶.۷۱ درصد از تولید ناخالص داخلی از فروش نفت بوده است و این رقم در سال ۲۰۱۰ به ۶۴.۵۱ رسیده است. البته به دلیل تحریم ها در سال امار دقیقی از صادرات نفت در سال های اخیر نداریم ولی حدود ۱۹ درصد صادرات ایران در سال ۲۰۲۱ محصولات شیمیایی مانند پرواتیلین است‌. اگر بخواهیم در اینده روی ارزش افزوده صادرات کار کنیم‌ شیمی دان ها باید این کار را بکنند.
 
استاد دانشگاه شهید بهشتی در ادامه به این سوال پاسخ داد که چطور می توان این روند را با توسعه محصولات شیمیایی بهبود بخشید و گفت: محصولاتی مانند عناصر فلزی ارزشمند یا راهبردی، مواد شیمیایی برای کاربردهای فوتوگرافیک، کودهای معدنی یا شیمیایی و فسفاتیک ضریب بالایی در شاخص پیچیدگی اقتصادی دارند و می توان تولید انها را تسهیل کرد، البته برخی مواد شیمیایی هم از جهت شاخص پیچیدگی اقتصادی ضریب بالایی ندارند و دانستن این موارد به سیاست گذاران کمک می کند که در سال های آینده تصمیم درستی در مورد توسعه صنایع بگیرند.
 
وی ادامه داد: آلمان بیشترین ارزش افزوده را در زمینه تولیدات محصولات پتروشیمی را در تولید ناخالص داخلی خود دارد، در حالی که فقط محصولات با فناوری پایین را وارد می کند و بعد از ارتقای فناوری دوباره صادر می کند که همین کار هم میلیارد ها دلار سود دارد.
 
معاون وزیر علوم این سوال را مطرح کرد که چگونه می توانیم با دانش شیمی روی محصولات صادرات را ارزش افزوده ایجاد کنیم؟، اظهار داشت: اگر بخواهیم در شیمی سرمایه گذاری کنیم، باید بدانیم روی چه محصولاتی سرمایه گذاری کنیم که هم فروش خوب، هم در شاخص پیچیدگی اقتصادی ضریب بالایی داشته باشند.
 
صالحی دانشگاهیان همواره از فناوری و صنعت جلوتر بوده اند؛ یعنی اگر کشش بازار برای محققان وجود ندارد باید کاری کنیم که این امر محقق شود.
 
وی در جمع بندی سخنان خود گفت: دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در تولید نیروی انسانی و علم و فناوری با استاندارد بالا کار می کنند، باید کشش بازار و افزایش پیچیدگی اقتصادی را ایجاد کرد.
 
معاون پژوهشی وزارت علوم ادامه داد: آموزش عالی باید با مطالعه مستمر بازار جذب و استفاده از اهرم های آمایشی نسبت به تربیت نیروی انسانی مورد نیاز اقدام کند.
 
انتهای پیام/