هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 3 خرداد 1403
ساعت 01:00
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 23 ارديبهشت 1403 ساعت 19:27
يكشنبه 23 ارديبهشت 1403 10:53 ساعت
2024-5-12 19:27:23
شناسه خبر : 380548
رژیم صهیونیستی ادعا می‌کند که شهر رفح در جنوب غزه آخرین پایگاه حماس است و برای موفقیت در اهداف تعریفی خود مبنی آزادی اسرا و شکست فرماندهان حماس، باید آن را مورد حمله قرار دهد.
رژیم صهیونیستی ادعا می‌کند که شهر رفح در جنوب غزه آخرین پایگاه حماس است و برای موفقیت در اهداف تعریفی خود مبنی آزادی اسرا و شکست فرماندهان حماس، باید آن را مورد حمله قرار دهد.
گروه بین‌الملل-رجانیوز: رسانه‌های صهیونیستی گزارش دادند، اعضای کابینه جنگی این رژیم اواخر دوشنبه شب در این ‏رابطه به صورت تلفنی گفتگو کرده‌اند و پس از این، دفتر نخست وزیری این رژیم در بیانیه‌ای ‏اعلام کرد: «کابینه جنگ به اتفاق آرا تصمیم گرفت که اسرائیل به اقدامات خود در رفح برای فشار نظامی به ‏حماس برای پیشبرد آزادی گروگان‌ها و دیگر اهداف جنگ ادامه دهد».‏
 
رژیم صهیونیستی ادعا می‌کند که شهر رفح در جنوب غزه آخرین پایگاه حماس است و برای موفقیت در اهداف تعریفی خود مبنی آزادی اسرا و شکست فرماندهان حماس، باید آن را مورد حمله قرار دهد. طی روزهای اخیر یک عملیات محدود در این منطقه انجام شده است که به گفته منابع محلی در نتیجه آن رژیم صهیونیستی حدود ۳۰۰ هزار نفر را مجبور به فرار کرده است. این اتفاق باعث شد تا مقامات اسرائیلی هشدارهایی را از مصر دریافت کنند؛ یک مقام مصری گفته است که حمله به رفح، پیمان صلح چند دهه ای این کشور با اسرائیل را به خطر خواهد انداخت.
 
این اتفاق درحالی است که آمریکا نیز نسبت به حمله احتمالی رژیم صهیونیستی به رفح ادعا کرده که در صورت رخ دادن این اتفاق، سلاح تهاجمی در اختیار اسرائیل قرار نخواهد داد. 
 
رژیم صهیونیستی در چنین شرایطی با مشکل بزرگ دیگری از سوی جامعه جهانی نیز روبرو شده است که بر فرآیند انزوای آن سرعت می‌بخشد. اکنون جامعه جهانی در مقابل حجم مظالم رژیم صهیونیستی به مردم فلسطین در مسیر روند شناسایی کامل فلسطین قرار گرفته و مجمع عمومی سازمان ملل طی قطعنامه ای از شورای امنيت این سازمان خواست عضویت کامل کشور فلسطین را خواستار شدند.
 
به گزارش رجانیوز، آژانس آوارگان فلسطینی سازمان ملل متحد که ارائه دهنده اصلی کمک‌رسانی به غزه است، اعلام کرد که از زمان آغاز عملیات رژیم صهیونیستی در غزه، ۳۰۰  هزار نفر از رفح گریخته و آواره شده‌اند. طبق گزارش مذکور بیشتر این افراد به سمت شهرهای مجاور خان‌یونس یا ماواسی رفته‌اند. اکنون حدود ۴۵۰ هزارنفر از فلسطینینان در یک کمپ خیمه‌ای شلوغ ساحلی که شرایط مناسبی هم ندارد، زندگی می کنند.
 
رفح قبل از شروع عملیات اسرائیل، به حدود ۱.۳ میلیون فلسطینی پناه داده بود که بیشتر آنها از جنگ به مناطق دیگر این سرزمین آمده بودند.
 
 
اکنون و با گذشت بیش از ۷ ماه از آغاز جنگ غزه، اسرائیل یک سوم شرقی رفح را تخلیه کرده است و دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد که ده‌ها شبه‌نظامی در آنجا کشته شده‌اند زیرا «عملیات هدفمند ادامه دارد». 
 
سازمان ملل متحد هشدار داده است که تهاجم تمام عیار برنامه ریزی شده به رفح، کمک‌های بشردوستانه به این منطقه را کاملا فلج خواهد کرد و به افزایش مرگ و میر غیرنظامیان منجر خواهد شد.
 
رفح نقطه اصلی ورود کمک‌ها به فلسطینینان است که از قضا در مرز مشترک با مصر نیز واقع می‌شود. پس از تلاش‌های اخیر اسرائیلی‌ها در شکست مذاکرات آتش‌بس و پیگیری جدی طرح حمله به رفح، شبکه تلویزیونی دولتی القاهره نیوز به نقل از یک مقام ناشناس گزارش داد که مصر به دلیل «تشدید غیرقابل قبول تنش از سوی اسرائیل» از هماهنگی با اسرائیل برای ارسال کمک ها در این گذرگاه امتناع کرده است.
 
همچنین یک مقام ارشد مصری به آسوشیتدپرس گفت که قاهره به اسرائیل، ایالات متحده و دولت‌های اروپایی اعتراض کرده و گفته است که این حمله، پیمان صلح مصر با اسرائیل را به خطر می‌اندازد.
 
جالب آنکه آمریکا نیز در ادعایی اعلام کرده است که در صورت حمله رژیم صهیونیستی به رفح، ارسال تسلیحات به اسرائیل را تعلیق خواهد کرد. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا چهارشنبه شب در مصاحبه با شبکه سی.ان.ان ضمن اشاره به بمب‌های دو هزار پوندی که آمریکا در اختیار اسرائیل قرار داده است، اظهار کرد: به صراحت اعلام کردم اگر آنها (اسرائیل) وارد رفح شوند – تا کنون به رفح نرفته‌اند – تسلیحاتی را که بطور تاریخی در رابطه با رفح و سایر شهرها استفاده می‌شود، تامین نمی‌کنم.
 
وی افزود: آمریکا به تامین سلاح‌های دفاعی برای اسرائیل از جمله سامانه دفاع هوایی گنبد آهنین ادامه خواهد داد اما در صورتی که حمله زمینی گسترده به رفح آغاز شود، ارسال سایر تسلیحات را خاتمه خواهد داد.
 
متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز چهارشنبه شب با بیان اینکه واشنگتن حمله اسرائیل به رفح را تایید نکرده است، درباره تعلیق ارسال بمب‌های دو هزار و ۵۰۰ پوندی به اسرائیل گفت: ما یک محموله کمک کوتاه مدت را متوقف کرده‌ایم و در حال بررسی سایر محموله‌ها هستیم.
 
با این حال و پس از ادعای بایدن مبنی بر تعلیق ارسال سلاح به اسرائیل، ان‌بی‌سی نیوز به نقل از دو مقام آمریکایی اعلام کرد که با وجود اعلام تعلیق ارسال تسلیحات، محموله‌هایی در روزهای اخیر به سرزمین‌های اشغالی ارسال شده که شامل تسلیحات تهاجمی، تدافعی و سلاح‌های سبک می‌شود.
 
جنگ زرگری بایدن با نتانیاهو با واکنش منفی نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز همراه شد. نتانیاهو، با اشتراک‌گذاری ویدئویی مدعی شد که این رژیم در حال «مقابله با دشمنانی است که برای نابودی آن تلاش می‌کنند» و ضمن اعتراف صریح به تصمیم خود برای ادامه حملات در غزه گفت: «من به رهبران جهان می‌گویم که هیچ فشار و تصمیمی از سوی هیچ مجمع بین‌المللی نمی‌تواند اسرائیل را از دفاع از خود بازدارد. تعهد می‌دهم که اگر اسرائیل مجبور شود که به تنهایی بایستد، این کار را خواهد کرد».
 
عصر جمعه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳،  قطعنامه کشورهای گروه عربی درباره عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ۱۴۳ رای موافق، ۹ رای مخالف و ۲۵ رای ممتنع تصویب شد که به فلسطین حقوق و امتیازات ویژه ای می دهد و از شورای امنیت می خواهد درخواست فلسطین را برای تبدیل شدن به یکصدو نود و چهارمین عضو سازمان ملل بطور مطلوب بازنگری کند. با تصویب این قطعنامه فلسطین به عنوان کشوری واجد شرایط برای عضویت کامل به رسمیت شناخته شد.
 
 
گیلعاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل که از دستور جلسه بررسی قطعنامه عضویت فلسطین در سازمان ملل عصبانی بود، در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: سازمان ملل متحد با این مأموریت تأسیس شد که تضمین کند چنین ظلمی (نازی ها) دیگر هرگز سر زشت خود را بلند نکند. امروز شما دقیقاً برعکس عمل می کنید و ایجاد یک کشور تروریستی فلسطینی را که توسط هیتلر زمان ما رهبری می شود، پیش می برید.
 
سفیر اسرائیل ادعا کرد: امروز، با کنایه های بیمارگونه و پیچیده، همان نهادی که برای جلوگیری از شر تأسیس شده است، اکنون از یک کشور ترور در صفوف خود استقبال می کند.
 
او ادامه داد: در هر نظرسنجی پیش‌بینی می‌شود که حماس در انتخابات فلسطین پیروز شود. بنابراین، امروز مجمع عمومی نه تنها در صدد اعطای حقوق به یک کشور تشکیلات خودگردان فلسطین است، بلکه امروز شما در صدد اعطای امتیازات و حقوق به دولت تروریستی آینده حماس هستید.
 
نماینده اسرائیل در سازمان ملل  که عصبانی بود، گفت: منشوری را که باعث برسمیت شناختن فلسطین می شود را قبول نداریم و منشور سازمان‌ملل باید تغییر کند. او سپس منشور سازمان ملل را در اقدامی توهین آمیز در مقابل دیدگان افکار عمومی جهان و اعضای سازمان ملل در دستگاه خرد کن انداخت. او همچنین  با در دست گرفتن تصویر فرمانده حماس در غزه گفت: این نتیجه رای امروز شما است: «رئیس‌جمهور یحیی سنوار».
 
 
این اظهارات و طراحی عملیاتی رژیم صهیونیستی پیرامون رفح، نشان از آن دارد که اسرائیل انزوا و نفرت جهانی نسبت به خود را پذیرفته است. مقاومت مردم فلسطین و اعتراضات آزادیخواهان جهان در حمایت از غزه و اعلام انزجار نسبت به اقدامات غیرانسانی صهیونیست‌ها، منجر به آن شد تا این اجماع جهانی علیه رژیم صهیونیستی شکل بگیرد و آن‌ها را نسبت به تصمیماتشان دچار دستپاچگی کند.
 
رژیم صهیونیستی از آغاز جنگ غزه تا امروز که بیش از ۷ ماه از آن می‌گذرد، بیش از ۳۵ هزار نفر از فلسطینینان را به شهادت رسانده و منجر به مجروحیت نزدیک به ۷۹ هزار نفر شده است. آن‌ها که تاکنون به هیچ یک از اهداف ادعایی خود مبنی بر آزادی اسرا و نابودی حماس دست نیافته‌اند، حمله به رفح که پناهگاه بیش از ۱.۵ میلیون نفر از فلسطینیان است را دنبال می‌کنند و ابایی از کشتار بیشتر غیرنظامیان و اعتراضات جهانی که منجر به انزوای عمیقشان شده، ندارند. این سرآغاز امری خواهد بود که آن‌ها نفرت و انزجار جهانی علیه خودشان را پذیرفته‌اند؛ امری که تصمیمات ناشی از دستپاچگی بعدی‌شان را هم تحت تاثیر قرار داده و بیش از پیش آن‌ها را در این گرداب فروخواهد برد.
انتهای پیام/