هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 22 ارديبهشت 1403 ساعت 18:00
شنبه 22 ارديبهشت 1403 15:54 ساعت
2024-5-11 18:00:07
شناسه خبر : 380505
وحید جدی و سیدامید جعفری دوملی‌پوش جودوی نابینایان و کم بینایان به دلیل مثبت اعلام شدن نمونه و تخلف دوپینگ از فعالیت‌های ورزشی محروم شدند.
وحید جدی و سیدامید جعفری دوملی‌پوش جودوی نابینایان و کم بینایان به دلیل مثبت اعلام شدن نمونه و تخلف دوپینگ از فعالیت‌های ورزشی محروم شدند.
گروه ورزش-رجانیوز: پیش از بازی‌های پاراآسیایی هانگژو در تاریخ ۸ مهر ۱۴۰۲ و در خلال اردوهای آمادگی جودوی کم بینایان از وحید جدی نمونه‌گیری شد که پس از ارسال نمونه به آزمایشگاه مورد تایید وادا، وجود ماده ممنوعه اکساندرولون از گروه S۱ (استیروئیدهای آنابولیک) لیست مواد و روش‌های ممنوعه در نمونه ادرار ورزشکار، تایید شد.
 
به گزارش رجانیوز، پس از آن، ابلاغیه تخلف از طریق ایمیل به ورزشکار، فدراسیون جهانی IBSA، وادا و فدراسیون ملی ورزش‌های کم‌بینایان اطلاع‌رسانی شد. اعضای شورای صدور رای ایران نادو پس از بررسی پرونده با در نظر گرفتن ادله، اسناد و شواهد ارائه شده با در نظر داشتن اصل مسئولیت مطلق ورزشکار، ضمن محرز دانستن اصل تخلف، دفاعیات ارائه شده توسط ورزشکار را برای کاهش مدت محرومیت، کافی ندانستند. از این رو به استناد ماده ۱-۲-۱۰ از قوانین ملی مبارزه با دوپینگ، دوره محرومیت ۴ ساله از تاریخ ۲۳ آبان ۱۴۰۲ تا ۲۲ آبان ۱۴۰۶ برای ورزشکار صادر شد.
 
گفتنی است به درخواست ورزشکار پرونده تخلف به شورای استیناف ارجاع شده و مورد بررسی مجدد قرار گرفت که اعضای شورای استیناف رای صادر شده اولیه را تایید کردند.
 
اما در خصوص سیدامید جعفری افسران کنترل دوپینگ ایران نادو، در تاریخ ۸ مهر ۱۴۰۲ در اردوی تیم ملی جودوی کم‌بینایان برای بازی‌های پاراآسیایی هانگژو، نمونه دوپینگ گرفتند که با اعلام رسمی آزمایشگاه مورد تایید وادا نمونه ورزشکار مثبت اعلام شد.
 
با عنایت به اطلاعات دریافت شده از واحد مدیریت نتایج وادا، نمونه قبلی داخل مسابقه این ورزشکار به شماره ۱۰۰۶۰۴۸ در مسابقات نورسلطان قزاقستان به تاریخ ۹ خرداد ۱۴۰۲ به دلیل وجود ماده بولدنون از گروه S۱ استروئیدهای آنابولیک مثبت بوده و در حالی که فرایند صدور رای آن در حال تکمیل شدن بوده، سیدامید جعفری دومین تخلف دوپینگی خود را در تاریخ ۸ مهر ۱۴۰۲ انجام می‌دهد.
 
در ایمیلی فدراسیون جهانی IBSA اعلام می‌دارد تست داخل مسابقات قزاقستان تخلف اول محسوب شده و با توجه به عدم احترام به تعلیق اجباری و عدم پذیرش تخلف و عواقب آن طبق بند ۱۰.۲.۱، مدت محرومیت ۴ سال برای تخلف اول قابل اجرا است. از طرفی در نمونه مثبت دوم ورزشکار که توسط ایران نادو در خارج از مسابقه و در اردوی آمادگی گرفته شد وجود ماده غیر خاص به نام لیگاندرول توسط آزمایشگاه مورد تایید وادا، تایید می‌شود.
 
با توجه به درخواست وادا مبنی بر اصلاح حکم محرومیت ۴ ساله اولیه در شورای صدور رای ایران نادو، پرونده به شورای استیناف نادوی ایران ارجاع شد، این شورا پس از بررسی لازم ضمن محرز دانستن اصل تخلف و نبود دلایل کافی برای بخشودگی یا کاهش دوره محرومیت به استناد بند ۱۰.۹.۱.۱ از قوانین ملی مبارزه با دوپینگ و دو تخلف محرز شده (هر تخلف ۴ سال محرومیت)، سید امید جعفری را به مدت ۸ سال از تاریخ ۲۹ مهر ۱۴۰۲ تا ۲۸ مهر ۱۴۱۰ از تمامی فعالیت‌های ورزشی ملی و بین‌المللی محروم کرد.
 
بر اساس بند ۱۴.۳ از مقررات ملی، لیست نفرات محروم روی وب سایت ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران منتشر شده، قابل دسترسی است و از طریق مطبوعات نیز علنی می‌شود.
 
انتهای پیام/


 

 

 

 

https://zamzam.ir/#home