هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 10 خرداد 1403
ساعت 11:37
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 2 ارديبهشت 1403 ساعت 16:59
يكشنبه 2 ارديبهشت 1403 15:48 ساعت
2024-4-21 16:59:58
شناسه خبر : 379845
مدیرکل اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از صدور اسناد الکترونیک خبر داد و گفت: برای نخستین بار شرکت‌ها اسنادی دریافت می‌کنند که دارای هولوگرام است و با اسکن رمزینه صریح (QRCode) روی سند، بخشی از اطلاعات ثبت شده آن مجموعه قابل رویت خواهد بود.
مدیرکل اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از صدور اسناد الکترونیک خبر داد و گفت: برای نخستین بار شرکت‌ها اسنادی دریافت می‌کنند که دارای هولوگرام است و با اسکن رمزینه صریح (QRCode) روی سند، بخشی از اطلاعات ثبت شده آن مجموعه قابل رویت خواهد بود.
گروه اقتصاد-رجانیوز: ابوالفضل نصیری در گفت‌وگویی افزود: اسناد الکترونیک شرکت‌ها مانند پروانه کسب واحدهای صنفی قابل نصب در محل فعالیت شرکت است و این طرح که برای صنعت و تجارت مزایای بسیاری دارد تاکنون تنها در چند کشور اجرا شده است.
 
به گزارش رجانیوز، وی ادامه داد: به عنوان نمونه اطلاعات مربوط به همه شرکت‌های فعال در زمینه فولاد با صدور اسناد الکترونیکی برای شرکت‌ها در دسترس قرار می‌گیرد و این اقدام برای افرادی که می‌خواهند در این صنعت سرمایه‌گذاری داشته باشند، اطلاعات مفید و قابل اتکایی است همچنین این اقدام برای فعالان بورس نیز ارزشمند است.
 
نصیری، ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری را نقطه آغاز تولید و اشتغال دانست و افزود: فعالان اقتصادی برای آغاز فعالیت‌های خود باید یک شرکت در این اداره کل به ثبت برساند تا بتوانند مراودات اقتصادی داشته باشند.
 
مدیرکل اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری با اشاره به ماده ۲۰ قانون تجارت و انواع شرکت‌ها افزود: از سال ۱۳۱۱ تاکنون شرکت‌های زیادی در کشور تاسیس شده‌ و در کنار آن شرکت‌هایی نیز منحل شده‌اند و اکنون حدود ۲ میلیون و ۱۲۰ هزار شرکت و موسسه غیرتجاری ثبت شده در کشور داریم.
 
وی اظهار داشت: اکنون شرکت‌های سهامی خاص، سهامی عام، مسئولیت محدود، تضامنی و تعاونی بیشترین فراوانی شرکت‌های ثبت شده در کشور هستند.
 
مدیرکل اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری ادامه داد: در حال حاضر ۷۹۵ هزار و ۳۶۷ شرکت سهامی خاص، هزار و ۷۴۴ شرکت سهامی عام، ۷۶۳ هزار و ۲۵۴ شرکت مسئولیت محدود، ۲۶۵ هزار و ۹۴۰ شرکت تعاونی و حدود ۱۰۰ هزار شرکت نیز با عناوین دیگری ثبت شده است.
 
نصیری افزود: سال ۱۴۰۲ تعداد ۳۰۶ هزار و ۲۵۷ نام شرکت در اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری تایید و ۷۶ هزار و ۶۲۷ شرکت ثبت شده است.
 
فعالیت ۳۵۰۰ شعبه نمایندگی شرکت‌های خارجی در کشور
مدیرکل اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری درباره تعداد شعب نمایندگی شرکت‌های خارجی در ایران گفت: کل موسسات غیرتجاری ثبت شده در کشور ۱۷۵ هزار و ۹۲۴ موسسه است و اکنون حدود ۳۵۰۰ شرکت و موسسه خارجی در ایران نمایندگی دارد.
 
وی یادآور شد: مطابق قانون این اداره کل وظیفه تاسیس و ارائه شماره ثبت و شناسه ملی این شرکت ها را برعهده دارد سپس اطلاعات این شرکت‌ها باید در روزنامه رسمی منتشر شود همچنین تغییرات شرکت ها در زمینه افزایش و کاهش سرمایه، تغییرات مربوط به نشانی، اساسنامه و یا هر تغییر دیگر نیز باید در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت شود.
 
انتهای پیام/