هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 10 خرداد 1403
ساعت 11:54
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 2 ارديبهشت 1403 ساعت 16:55
يكشنبه 2 ارديبهشت 1403 15:48 ساعت
2024-4-21 16:55:35
شناسه خبر : 379842
خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در نامه‌ای به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعلام کرد: با تعطیلی روز پنجشنبه، ۲۵ درصد از فرصت کار و رقابت در عرصه جهانی را از دست خواهیم داد.
خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در نامه‌ای به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعلام کرد: با تعطیلی روز پنجشنبه، ۲۵ درصد از فرصت کار و رقابت در عرصه جهانی را از دست خواهیم داد.
گروه اقتصاد-رجانیوز: در نامه خانه صنعت، معدن و تجارت ایران به نمایندگان مجلس شورای که نسخه‌ای از آن در اختیار ایرنا قرار گرفت، آمده است: با توجه به اینکه لایحه افزایش تعطیلات رسمی هفتگی کشور به دو روز در هفته، در شرف رسیدگی و بررسی و اتخاذ تصمیم توسط آن مجلس می‌باشد، با توجه به اخبار منتشره مبنی بر اینکه احتمال دارد روز پنجشنبه به عنوان روز دوم تعطیلی هفتگی به تقویم کشور افزوده شود، بر خود لازم می‌دانیم همان‌طور که قبلاً اعلام کرده‌ایم یادآور شویم که با توجه به تعطیلی روزهای شنبه و یکشنبه در غالب کشورهای جهان، فعالان اقتصادی ایرانی که در بازارهای جهانی حضور دارند، ناچار خواهند شد فقط از ظرفیت سه روز کاری استفاده کرده و به کار و فعالیت اقتصادی بین‌المللی بپردازند.
 
به گزارش رجانیوز، خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در این نامه افزود: ولی چنانچه تعطیلات دو روزه شامل روزهای جمعه و شنبه پیش‌بینی شود تعداد روزهای مشترک کاری کشور عزیزمان ایران با بازارهای جهانی به جای سه روز، چهار روز خواهد شد و این یک روز به‌تنهایی ۲۵ درصد به فرصت و امکان فعالیت اقتصادی بین‌المللی خواهد افزود و تحقق منافع اقتصادی ملی را به میزان بهتر و قابل قبول‌تری فراهم خواهد ساخت و در صورت خلاف آن ۲۵ درصد بیشتر فرصت کار و رقابت را از دست خواهیم داد.
 
در این نامه آمده است: بنابراین استدعا داریم در اتخاذ تصمیم در این خصوص، با لحاظ کردن منافع ملی و توجه به اینکه حصول حمایت و جهش تولید و لازمه آن که سهولت و رونق تجارت بین‌المللی است، ایجاب می‌نماید که هم تسهیل لازم فراهم آید و هم این که مشکلات جدیدی بر سر راه بخش تولید ایجاد نگردد، از تعطیل کردن یک روز کاری مفید اجتناب ورزیده و چنانچه اراده قطعی مجلس شورای اسلامی بر افزایش تعطیلات به دو روز است، تعطیلی روز جمعه و شنبه ملاک قرار گیرد و از تعطیلی پنجشنبه به جای شنبه اجتناب شود.
 
خانه صمت ایران تاکید کرد: از سوی دیگر لطفاً توجه فرمایید که در قانون کار میزان ساعت کاری هفتگی ۴۴ ساعت در هفته است و چنانچه یک روز تعطیلی به ایام کاری اضافه شود، ساعات کاری هفتگی ۴ ساعت کاسته شده و به‌تبع آن مزد کارکنان و کارگران نیز ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت. از توجه و امعان نظری که در سال موسوم به «جهش تولید و مشارکت مردم» برای حفظ توان تولیدی و تجاری کشور مبذول می‌فرمایید بسیار سپاسگزاریم.
 
انتهای پیام/