هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 30 ارديبهشت 1403
ساعت 02:59
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 29 فروردين 1403 ساعت 09:29
چهارشنبه 29 فروردين 1403 09:23 ساعت
2024-4-17 09:29:10
شناسه خبر : 379388
 سفیر ایران در کرواسی گفت: در آینده اگر رژیم صهیونیستی ماجراجویی کند، پاسخ عظیم است. با عملیات شنبه شب نه تنها به اسرائیل، بلکه به آمریکا و سایرین پیام فرستادیم: ایران هم توان، ظرفیت و هم اراده تحقق دفاع از خود را دارد.
سفیر ایران در کرواسی گفت: در آینده اگر رژیم صهیونیستی ماجراجویی کند، پاسخ عظیم است. با عملیات شنبه شب نه تنها به اسرائیل، بلکه به آمریکا و سایرین پیام فرستادیم: ایران هم توان، ظرفیت و هم اراده تحقق دفاع از خود را دارد.
گروه سیاست-رجانیوز: سعید خطیب زاده در گفت‌ وگو با شبکه خبری N۱ تولید کننده و شریک خبری CNN در منطقه بالکان ضمن تشریح دلایل و علل پاسخ ایران به جنایت رژیم صهیونیستی در حمله به ساختمان کنسولی سفارت ایران در دمشق، از عملکرد شورای امنیت و سازمان های بین المللی در عدم محکومیت رژیم صهیونیستی انتقاد کرد.
 
به گزارش رجانیوز، وی در پاسخ به این سوال که چرا ایران چنین حمله‌ای را به رژیم صهیونیستی برنامه ریزی و اجرا کرد، گفت: این حمله در واقع یک دفاع از خود و یک پاسخ بود، یعنی یک حمله دفاعی. ایران واقعاً گزینه دیگری نداشت. این حمله را انجام دادیم زیرا گزینه دیگری نداشتیم. هیچ کشوری در جهان نمی تواند بر سر امنیت خود مصالحه کند و یا با به خطر انداختن امنیت و شهروندانش موافقت کند.
 
چاره ای جز واکنش در برابر صهیونیست ها نبود
سفیر ایران در کرواسی همچنین خاطرنشان کرد: وقتی صحبت از رژیم اسرائیل می شود، یعنی رژیمی که به ساختمان دیپلماتیک ایران حمله می کند و فرماندهان ارشد نظامی را که علیه گروه های تروریستی به دعوت دولت میزبان می جنگند، شهید می کند، آن وقت واقعا چاره ای جز واکنش نیست. بویژه آنکه در واقع همه ابزارهای دیپلماتیک را برای جلوگیری از رسیدن به این نقطه به کار گرفتیم. از شورای امنیت خواستیم، از همه کشورها خواستیم که این حمله رژیم اسرائیل را محکوم کنند و اقدام عملی کنند. اما می دانید چه شد. بی عملی مطلق در شورای امنیت به واسطه آمریکا، بریتانیا و فرانسه عملاً هرگونه امکانی را مسدود کرد.
 
سخنگوی سابق وزارت امور خارجه همچنین در توضیح علل سکوت مجامع بین المللی در قبال جنایت اخیر صهیونیست‌ها گفت: رژیم اسرائیل دهه هاست که تحت حمایت برخی در اروپا و آمریکا قرار دارد. ببینید در غزه چه خبر است. ۳۵ هزار فلسطینی به دست وحشی ترین رژیم دنیای ظاهرا متمدن سلاخی شدند که ۷۰ درصد آنها زنان و کودکان و ۹۰ درصد غیر نظامیان هستند. همچنین نیروهای بین المللی که برای کمک به آنجا آمده بودند، بیمارستان ها، کودکستان ها، مدارس و ... .
 
خطیب زاده تصریح کرد: این رژیم در واقع کارت سفید امضاء از غرب گرفته و اجازه انجام همه این ها را گرفته و به همین دلیل به جنایات خود ادامه می دهد. به همین دلیل این رژیم به این باور غلط رسیده که می تواند به همه مردم و کشورهای منطقه قلدری کند و هیچکس پاسخی نخواهد داد. ایران در واقع این حمله مشروع را انجام داد زیرا می‌خواهد جلوی این جنایات، تشدید تنش و احتمال وقوع جنگی دیگر را بگیرد. این برای صلح است.
 
نتانیاهو همیشه خواسته با خون سربازان و پول مالیات دهندگان آمریکایی پیروز شود
سفیر ایران در کرواسی در پاسخ به سوال دیگر مجری این شبکه درباره اینکه آیا ایران از پاسخ و تشدید جنگ منطقه ای با پیامدهای جهانی هراس دارد، اظهار داشت: کلمه پیروزی باید دید در قاموس وی به چه معناست. نتانیاهو همیشه می خواسته با خون سربازان آمریکایی و پول مالیات دهندگان آمریکایی و غربی پیروز شود.
 
خطیب زاده با بیان اینکه برای درک پیروزی مدنظر نتانیاهو باید وضعیت غزه را بررسی کرد، خاطرنشان کرد: همه در سراسر جهان، حتی کشورهای غربی می گویند که این مجازات دسته جمعی، پاکسازی قومی فلسطینیان است. سازمان های بین المللی این را نسل کشی نامیدند.
 
وی در همین زمینه افزود: پیروزی به ویژه برای آنها، به ویژه برای آقای نتانیاهو، ماندن در قدرت به هر قیمتی است و بهای آن جان مردم است. اما این یک پیروزی نیست، این یک شکست جمعی جامعه بین المللی در متوقف کردن این منفورترین رژیم است که شرم دنیای متمدن میباشد باید بدانید برای برخورد با چنین رژیمی باید بازدارندگی ایجاد کرد و ایران چاره ای جز احیاء بازدارندگی نداشت. یدون چنین بازدارندگی احتمال جنگ هر لحظه بیشتر است.
 
آماده هستیم فورا، همه جانبه و قاطع به حمله مجدد واکنش نشان دهیم
خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوالی دیگر درباره واکنش اسرائیل و احتمال جنگ منطقه‌ای گفت: ریسک همیشه زیاد است. حماقت بشری وقتی صحبت از فردی مانند نتانیاهو و رژیم وی است حد و مرزی نمی شناسد. وقتی به نمایندگی دیپلماسی ایران حمله کردند کار به شدت احمقانه ای کردند. بنابراین من نمی توانم به جای آنها سخن بگویم. اما من می توانم از طرف دولت متبوع خود صحبت کنم. ۱۰۰ درصدآماده هستیم. اگر حمله ای صورت بگیرد، ما فورا و به صورت همه جانبه و قاطع واکنش نشان می دهیم.
 
وی خاطرنشان کرد:. پاسخ ایران این بار به دو مکان نظامی محدود می شد. این یک پیام با یک عملیات محدود، محاسبه شده، دقیق و متناسب بود. واقعا هیچ تلفاتی نمی خواستیم وارد کنیم. فقط می خواستیم پیام راهبردی لازم را بدهیم که دادیم. به آنها زمان دادیم تا نشان دهیم که نمی توانند همه سلاح هایی که اتفاقا ساده بودند را رهگیری کنند.
 
خطیب زاده همچنین بیان داشت: اعلام کردیم که غیرنظامیان را هدف قرار نخواهیم داد. با همسایگان خود در منطقه صحبت کردیم. وزیر امور خارجه ما پایتخت به پایتخت در منطقه رفت. ما از طریق کانال سوم(واسطه) به آمریکا پیام دادیم که حمله خواهیم کرد. بیش از ۱۰ روز فرصت دادیم. و بعد ما این اقدام دفاعی را انجام دادیم و به آنها گفتیم که فقط دو پایگاهی را که به سفارت ما حمله کردند هدف قرار می دهیم و دادیم. در هدف عملیات کاملا موفق شدیم. ما مأموریت خود را انجام دادیم. ما خواهان تشدید تنش بیشتر نیستیم و بلافاصله نامه ای به سازمان ملل فرستادیم که از نظر ما پاسخ تمام شده است. آنها به ما حمله کردند، ما واکنش نشان دادیم. همین بود.
 
ایران هم توان و هم ظرفیت و هم اراده تحقق دفاع از خود را دارد
خطیب زاده همچنین درباره آینده احتمالی منطقه خاطرنشان کرد: همیشه خطر عواقب جهانی وجود دارد. اگر اتفاقی بیفتد، یک جنگ تمام عیار رخ خواهد داد. ایران مایل نبود کسی را غافلگیر کند. اما در آینده اگر رژیم ماجراجویی کند، پاسخ عظیم است. با عملیات شنبه شب ما نه تنها به اسرائیل، بلکه به آمریکا و سایرین پیام فرستادیم: ایران هم توان و هم ظرفیت و هم اراده تحقق دفاع از خود را دارد.
 
وی همچنین در پاسخ به اینکه این نکته مجری شبکه N۱ درباره عدم حمایت آمریکا و انگلیس از اسرائیل در حملات تلافی و دفاع فرضی حمایت کنند، تصریح کرد: من یک دیپلمات هستم. من صلح طلب هستم. من صلح را دوست دارم و برای صلح می جنگم. و آخرین چیزی که منطقه ما انتظار دارد جنگ است. اما اگر حمله ای صورت بگیرد، ما به مقابله خواهیم پرداخت. در عملیات ایران انگلیس، آمریکا و فرانسه به اسرائیل کمک کردند. آن را نادیده گرفتیم. اما اگر حمله ای از سوی اسرائیل صورت گیرد و این کشورها یا هر کشور دیگری بخواهد با آنها دار و دسته بشود آن وقت بدون لحظه ای تردید از همه ابزارهای موجود خود برای حمله متقابل استفاده خواهیم کرد، هر کاری برای پاسخ به آن رژیم تروریستی قانون گریز انجام خواهیم داد.
 
سفیر ایران در کرواسی همچنین در پاسخ به سوالی درباره وقایع غزه و عملکرد اسرائیل در غزه به بهانه دفاع از خود، عنوان داشت: آنها از خود دفاع می کنند!؟ آنها ۳۵ هزار نفر را کشتند. این دفاع نیست در فرهنگ لغات رژیم اسرائیل و برخی همراهی های کورکورانه کشورهای غربی برخی مفاهیم در بعیدترین حالت خود بکار گرفته می شوند. دفاع به معنای کشتن ۳۵ هزار نفر نیست. مجازات دسته جمعی افراد بی گناه دفاع از خود نیست بلکه تجاوز است.
 
وی در همین زمینه خاطرنشان کرد: در اینجا در مورد قربانی صحبت نمی کنیم، بلکه در مورد اشغالگر صحبت می کنیم. فلسطینیان درمانده مجبورند هر روز در فقر مطلق زندگی کنند، در شرایطی که نه غذا دارند و نه آب. آیا می توانید آن را تصور کنید؟ نتانیاهو مجرم و جنایتکار، برای ماندن در قدرت هر کاری می کند. میداند به محض خروج از قدرت پایان عمر سیاسی اوست. او با تمام وجود تلاش می کند تا در قدرت بماند. جامعه بین المللی به ویژه آمریکا که حامی اصلی رژیم اسرائیل هستند وطیقه دارند و اکنون باید جلوی آن را بگیرند.
 
خویشتن داری میخواهید؟ باید جلوی جنایاتکاران را بگیرید
خطیب زاده همچنین اظهار داشت: صحبت از خویشتنداری الزاماتی دارد. نمی توانید همزمان هم کیک خود را بخورید و هم آن را ذخیره کنید. خویشتن داری می خواهید؟ باید جلوی همه کسانی را بگیرید که مرتکب این جنایات می شوند. ضمنا ۷ اکتبر آغاز تاریخ رژیم اسرائیل نبود. آنها ۷۰ سال است که جنگ های خونینی را در خاورمیانه راه انداخته اند. آنها ریشه همه مشکلات در خاورمیانه هستند. آنها این ایدئولوژی صهیونیستی را دارند که فلسطینی ها را غیر انسان نشان دهند تا آنها را بکشند و محروم کنند و حق تعیین سرنوشت را از آنها سلب کنند. و این با هیچ معیاری قابل قبول نیست. همه مسئولیت فوری مستقیم دارند که جلوی این را بگیرند.
 
سخنگوی سابق وزارت امور خارجه درباره ادعای صهیونیست ها با مضمون استفاده حماس از مردم برای سپر انسانی و ایجاد همراهی عنوان داشت: اعداد خودشان جواب شما را میدهند. فقط جستجوی اینترنتی کنید. اولین چیزی که در گوگل خواهید دید این است که بیش از 35 هزار غیرنظامی کشته شدند. ۷۰ درصد آنها کودک و زن هستند. این بدان معناست که آنها از آن استراتژی قتل عام استفاده می کنند و سپر انسانی یک بهانه است. فقط به تصاویر کشته شدن مردم نگاه کنید. بولدوزرها برای کسانی فرستاده می‌شوند که برای مردگان خود که به دست رژیم قصابی شده اند عزاداری می‌کنند. با بولدوزر به گورستان می‌روند تا اجساد مرده را بیرون بیاورند تا به آنها نشان دهند که اگر حمله دیگری انجام شود، همه کشته خواهند شد. ما در مورد یک رژیم معمولی صحبت نمی کنیم. همه چشمان خود را بسته اند. در شورای امنیت می نشینند و مانع از اقدام احتمالی سازمان ملل می‌شوند
 
در ادامه این گفت‌وگو، مجری شبکه با بیان اینکه در اتحادیه اروپا مواضع مختلفی وجود دارد و با اشاره به مصاحبه پدرو سانچز در الجزیره و تلاش وی برای متقاعد کردن برخی رهبران اروپایی برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین، در سوالی از سفیر ایران در کرواسی عنوان داشت: آیا راه حل دو کشوری حتی در حال حاضر یا در آینده امکان پذیر است؟ چطور ممکن است این اتفاق بیفتد؟
 
خطیب زاده در پاسخ گفت: حق با شماست. ما به صلح نیار داریم اما صلح عادلانه و فراگیر نیاز داریم که شامل همه ساکنان اصلی سرزمین فلسطین باشد. اینکه رژیم اسرائیل آماده رفراندوم باشد که در آن همه ساکنان اولیه فلسطین در مورد آینده و ساختار سیاسی آن کشور شرکت کنند، من در این خصوص تردید دارم. اما این تنها مسیری است که در واقع به یک راه حل پایدار و با ثبات برای صلح در فلسطین منجر خواهد شد. ما به آرامش و صلح نیاز داریم. این منطقه به ثبات و صلح نیاز دارد. اما یک صلح عادلانه، و این بدان معناست که شما باید همه کسانی را که از حقوق اساسی خود محروم شده اند، را در بر بگیرید. این نظر من است.
 
صهیونیست‌ها فقط به دنبال یک دولت نژادی خالص یهودی هستند
سفیر ایران در کرواسی در پاسخ به سوال بعد درباره اینکه امکان پذیربودن کنفرانس صلح با وجود کابینه فعلی اسرائیل اظهار داشت: در مورد آن شک دارم. این در واقع یک رژیم یاغی است و در واقع نشان داده که حتی به حرف واشنگتن هم گوش نمی دهد. آنها فقط به دنبال یک دولت نژادی خالص یهودی هستند و آن را می خواهند. و این بدان معناست که شامل همه فلسطینی ها نمی شود. این شهرک ها، انزوای فلسطینی ها، تحقیر هر روزه فلسطینی ها را می بینید. ببینید آنها شهروندان درجه دو هستند. و این چیزی است که ما اکنون شاهد آن هستیم.
 
وی همچنین در باب اینکه آیا با وجود کابینه راست افراطی رژیم صهیونیستی کنفرانس صلح و همچنین مسئله به رسمیت شناختن تا چد حد امکان پذیر است، عنوان کرد: یک پیام قوی باید ارسال شود. صرف نظر از اینکه چه کسی در رژیم تصمیم می گیرد. آنها باید درک کنند که کل جامعه بین المللی این را می طلبد.
 
خطیب زاده افزود: شروع می‌تواند با به رسمیت شناختن فلسطین توسط آمریکایی ها و کشورهای اروپایی باشد و نقطه شروع خوبی در ادامه صحبت قبلی ام می تواند باشد. اما اصل اساسی اکنون این است که باید فورا نسل کشی در غزه متوقف شود. اگر رژیم اسرائیل امروز کشتار غزه را متوقف کند میتوان به مرحله بعد فکر کرد.
 
نتانیاهو هر کاری می کند تا توجه ها را از مسئله غزه منحرف کند
سفیر ایران در کرواسی با اشاره به این نکته که نتانیاهو هر کاری می کند تا توجه ما را از مسئله فلسطین و غزه منحرف کند، خاطرنشان کرد: شاید وی به همین دلیل به نمایندگی دیپلماتیک ایران حمله کرد. او با این کار همه کنوانسیون های بین المللی را شاید دقیقاً به این دلیل زیر پا گذاشت که می خواست توجهات را از غزه منحرف کند. همه باید روی مشکل اصلی که فلسطین و غزه است تمرکز کنند. این باید تمرکز اصلی همه ما باشد.
 
وی افزود: ایران اعلام کرد که ماموریتش انجام شده است. شما به ما حمله کردید و ما اینگونه واکنش نشان دادیم. اکنون به حل مشکل فلسطین بازگردیم. شاید نتانیاهو بخواهد به امیال شخصی خود و نجات وضعیت شخصی خود ادامه دهد. ما شاهد این هستیم که این حفظ حود را با هر هزینه ای انجام دهد. مردم در فلسطین اشغالی، چه یهودی، چه مسیحی، چه مسلمان، قربانی این دولت بسیار منفور راست افراطی هستند. همه قربانی این رژیم اسرائیل هستند.
 
سخنگوی سابق دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به این سوال که نظر ایران در مورد رها کردن گروگان ها، آزادی گروگان ها چیست و آیا این راهکار می تواند منجر به مذاکره شود، تصریح کرد: ایران برای رسیدن به یک راه حل دائمی فعال است و برخی کشورهای عربی به ویژه قطر هم همینطور. همه تلاش می کنیم این درد مردم فلسطین را برای همیشه متوقف کنیم. باز هم می گویم که ما سیگنال های امیدوارکننده از این رژیم راست افراطی در اسرائیل نمی بینیم. خودشان باید تصمیم بگیرند، و به ویژه کسانی که از اسرائیل حمایت می کنند باید نقش سازنده تری برای اتمام وضعیت فعلی ایفا کنند.
 
ایران اولین کشور آسیایی و مسلمانی بود که کرواسی را به رسمیت شناخت
سفیر ایران در کرواسی در پاسخ به آخرین سوال درباره ارتباط و روابط خوب ایران و کرواسی و بهبود روابط دو کشور در برهه فعلی عنوان داشت: در واقع کشور شما را بسیار دوست دارم. ایران اولین کشور آسیایی و مسلمانی بود که کرواسی را به رسمیت شناخت. ما در دوران جنگ میهنی، در زمان تجاوز به کشور شما، با شما بودیم. همه می دانند که ایران چقدر در کنار شما ایستاده بود، نه فقط از نظر سیاسی. در آن زمان به شما تجهیزات نظامی دادیم، حتی زمانی که کشورهای ناتو آن تجهیزات را برای شما ارسال نکردند و این یک پایه محکم برای سایر روابط دوجانبه در آینده است.
 
وی در این زمینه خاطرنشان کرد: البته سیاست خارجی کرواسی را درک می کنیم. شما عضو ناتو و اتحادیه اروپا هستید و ما می توانیم به شما به خاطر همه موفقیت ها و هر آنچه که به دست آورده اید تبریک بگوییم. اما مهمترین موضوع صیانت از روابط بر اساس این پایه های محکمی که بین کرواسی و ایران شکل گرفته است. بین مردمان ما روابط تاریخی وجود دارد.
 
خطیب زاده افزود: ما بیش از سه هزار کلمه مشترک بین زبان کرواتی و فارسی داریم. انتظار و امیدوارم که بتوانیم روابط دوجانبه خود را حفظ و توسعه دهیم و آنها را از تاثیر طرف ثالث رها کنیم. روابط دوجانبه ما بسیار مهم است و من فکر می کنم می توانیم روابطی داشته باشیم که بر اساس احترام متقابل باشد و به نفع دو ملت باشد.
 
در پایان این گفت‌وگو مجری شبکه N۱ با بیان اینکه در گذشته ایرانی ها برای تحصیل و زندگی به یوگسلاوی سابق می آمدند از سفیر ایران درباره آنان پرسید، خطیب زاده در جواب به این سوال عنوان داشت: بله. یک جامعه قابل توجه و محترم ایرانی وجود دارد که از آن زمان وجود داشت که بعدا هم گسترش یافت. این جامعه کمک های زیادی به جامعه میزبان خود کرده است. روابط بین مردم در اینجا مهم است، نه فقط روابط دیپلماتیک. من می دانم که این افراد برای تقویت روابط ما بسیار مهم هستند و امیدوارم در آینده شاهد افزایش این تعامل شگفت انگیز بین دو ملت خود باشیم.
 
انتهای پیام/