هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 1 خرداد 1403
ساعت 05:55
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 29 فروردين 1403 ساعت 09:01
چهارشنبه 29 فروردين 1403 08:54 ساعت
2024-4-17 09:01:06
شناسه خبر : 379369
فرانسه سه‌شنبه جمهوری آذربایجان را به آسیب زدن به روابط دوجانبه متهم کرد و سفیر خود در باکو را برای مشاوره فراخواند.
فرانسه سه‌شنبه جمهوری آذربایجان را به آسیب زدن به روابط دوجانبه متهم کرد و سفیر خود در باکو را برای مشاوره فراخواند.
گروه بین‌الملل-رجانیوز: وزارت خارجه این کشور اعلام کرد که امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه با «آن بولون» سفیر پاریس در باکو دیدار و گفت‌وگو کرد.
 
به گزارش رجانیوز، مکرون در این دیدار جمهوری آذربایجان را به ادامه «اقدامات یکجانبه ماه‌های اخیر که به روابط میان ۲ کشور آسیب زده است» متهم کرد
 
رئیس جمهوری فرانسه نسبت به اقدامات جمهوری آذربایجان «ابراز تاسف کرده و گفت امیدوار است که باکو در مورد نیاتش بروشنی عمل کند.»
 
فرانسه بطور سنتی از متحدان ارمنستان به شمار می‌آید و میزبان جمعیت زیادی از ارمنی‌هاست اما مناسبات پاریس با باکو بدلیل مناقشه قره‌باغ متشنج شده است.
 
نیروهای جمهوری آذربایجان در جنگ سال ۲۰۲۰ کنترل قره‌باغ را از دست نیروهای ارمنی خارج کرده و در سپتامبر ۲۰۲۳ کنترل خود را نهایی کردند.
 
مکرون و سایر مقام‌های فرانسوی می‌گویند که الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان متوقف نخواهد شد و برنامه‌هایی برای خاک ارمنستان دارد. این در حالی است که گفت‌وگو میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای عادی‌سازی روابط ادامه دارد.
 
وزارت خارجه فرانسه سه‌شنبه در بیانیه خود اعلام کرد: فرانسه بر حمایت خود از عادی‌سازی روابط میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان تاکید می‌کند.
 
از سوی دیگر، همکاری ارمنستان و فرانسه در حوزه نظامی افزایش یافته است که این مساله موج اختلاف میان روسیه و ایروان شده است.
 
انتهای پیام/