هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 10 خرداد 1403
ساعت 14:19
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 27 فروردين 1403 ساعت 14:33
دوشنبه 27 فروردين 1403 14:30 ساعت
2024-4-15 14:33:03
شناسه خبر : 379213
سخنگوی هیات منصفه دادگاه‌های سیاسی و مطبوعاتی گفت: امروز در نخستین جلسه دادگاه‌های سیاسی و مطبوعاتی سال جدید به پرونده‌های خبرگزاری ایسنا و روزنامه سازندگی رسیدگی شد.
سخنگوی هیات منصفه دادگاه‌های سیاسی و مطبوعاتی گفت: امروز در نخستین جلسه دادگاه‌های سیاسی و مطبوعاتی سال جدید به پرونده‌های خبرگزاری ایسنا و روزنامه سازندگی رسیدگی شد.
گروه اجتماعی - رجانیوز: سخنگوی هیات منصفه دادگاه‌های سیاسی و مطبوعاتی گفت: امروز در نخستین جلسه دادگاه‌های سیاسی و مطبوعاتی سال جدید به پرونده‌های خبرگزاری ایسنا و روزنامه سازندگی رسیدگی شد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از مهر، اکبر نصراللهی سخنگوی هیأت منصفه دادگاه‌های سیاسی و مطبوعاتی با تبریک اعیاد نوروز و فطر و تشکر از رسانه‌ها در ادای مسوولیت‌های حرفه‌ای، دینی و ملی گفت: در جلسه امروز دادگاه به پرونده آقای مهدی عرفاتی مدیر مسؤول سابق ایسنا به اتهام نشر اکاذیب در سال ۱۳۹۴ علیه آقای محمد علی مددی نماینده وقت شهرستان میانه رسیدگی شد. شاکی اعلام کرد که ایسنا در سوم آبان ۱۳۹۴ مصاحبه‌ای را به نقل از وی با تیتر "نگرانی دلواپسان درباره برجام با دیدگاه‌های رهبری زاویه دارد"، منتشر کرده است که نادرست است و علت تأخیر چند ساله در شکایت، اطلاع از آن در تاریخ ۱ دی ۱۴۰۱ از آن بوده است.
 
وی افزود: آقای مهدی عرفانی در دفاع از خود گفت که در تاریخ نشر مطلب مذکور مسؤولیتی نداشته و الان هم مسؤولیتی در ایسنا ندارد. وکیل ایسنا هم گفت که شاکی مستندات و صدای مصاحبه ۸ سال قبل را مطالبه کرده است که خبرگزاری آرشیو صوتی زمان مذکور را ندارد و نمی‌تواند ادعای کذب بودن مطالب انتسابی را رد یا تأیید کند، ضمن اینکه خبر مذکور را از روی سایت حذف کرده است.
 
وی گفت: هیأت منصفه دادگاه‌های سیاسی و مطبوعاتی بعد از پایان رسیدگی به این پرونده که به ریاست قاضی کاشانکی برگزار شد، به اتفاق آرا، آقای مهدی عرفاتی مدیرمسؤول سابق ایسنا را مجرم نشناخت.
 
نصراللهی همچنین گفت: امروز به پرونده شکایت شهرداری تهران علیه روزنامه سازندگی به ریاست قاضی کریمی و با حضور اعضای هیأت منصفه برگزار شد و در این پرونده آقای سید افضل موسوی به نشر مطالب خلاف واقع متهم شده است. در شکایت شهرداری تهران آمده است که روزنامه سازندگی در مورخ ۱۴۰۲/۵/۱۸ با تیتر " شهر رها شده اعلام نموده...." گفته است زاکانی شهر را رها کرده است و به نشر اخبار کذب مبنی بر فروش تراکم غیر مجاز اقدام کرده است.
 
وی گفت: وکیل روزنامه سازندگی با اشاره به نقش و جایگاه رسانه گفت که نهادها و بخش‌های مسؤول در قبال انتقادات روزنامه نگاران باید تاب آوری داشته باشند و موکلم هیچ جرمی مرتکب نشده است و اجرای اصول مسؤولیت و حسن نیت مطالب مذکور را البته بدون دقت در استخدام دقیق کلمات منتشر کرده است.
 
وی افزود: اعضای هیأت منصفه بعد از استماع شکایت و دفاعیات فوق، مدیر مسئول سازندگی را با اکثریت مطلق آرا مجرم و با اکثریت آرا، وی را مستحق تخفیف دانست.
 
نصراللهی در پایان گفت: رأی دادگاه رسیدگی به پرونده اتهام‌های مهدی عرفاتی و سید افضل موسوی مدیر مسؤول روزنامه سازندگی که جداگانه به ریاست قاضی کاشانکی در شعبه سوم و قاضی کریمی در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک برگزار شد، متعاقباً صادر خواهد شد.
 
انتهای پیام/