هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 31 خرداد 1403
ساعت 11:30
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 24 فروردين 1403 ساعت 17:28
جمعه 24 فروردين 1403 16:39 ساعت
2024-4-12 17:28:25
شناسه خبر : 378875
عابد اکبری با اشاره به تحولات اخیر در ارتباط با مساله فلسطین گفت: بر اساس نظرسنجی‌های مختلف انجام شده در اروپا، شکاف قابل توجهی بین مواضع رسمی دولت‌های اروپایی و نظرات عمومی شهروندان آنها در مورد مسئله اسرائیل و فلسطین وجود دارد.
عابد اکبری با اشاره به تحولات اخیر در ارتباط با مساله فلسطین گفت: بر اساس نظرسنجی‌های مختلف انجام شده در اروپا، شکاف قابل توجهی بین مواضع رسمی دولت‌های اروپایی و نظرات عمومی شهروندان آنها در مورد مسئله اسرائیل و فلسطین وجود دارد.
گروه بین‌الملل-رجانیوز: عابد اکبری کارشناس مسائل بین الملل در خصوص روند رو به رشد اعتراضات ضداسراییلی در غرب گفت: طوفان‌الاقصی و جنایت‌های رژیم صهیونیستی طی ماه‌های پس از آن موج اعتراضات و اقدامات همبستگی در سراسر اروپا برای حمایت از مردم فلسطین را برانگیخته است. طی هفته های گذشته در چند نوبت هزاران نفر در شهرهای بزرگ اروپایی مانند لندن، پاریس، برلین، مادرید، رم و دیگران به خیابان‌ها آمده‌اند تا تجاوز و اشغال اسرائیل را محکوم کنند و خواستار عدالت و آزادی برای فلسطین شوند.
 
به گزارش رجانیوز، وی با اشاره به اینکه این تظاهرات نشان دهنده افزایش همدردی و آگاهی مردم اروپا نسبت به قضیه فلسطین و همچنین ناامیدی و خشم از بی عملی و مشارکت دولت های آنها و جامعه بین‌المللی است عنوان کرد: هر چند اتحادیه اروپا حمله حماس و اقدامات حمایتی محور مقاومت علیه جنایات اسرائیل را به عنوان یک اقدام تروریستی محکوم می‌کند اما بسیاری از مردم اروپا احساس می‌کنند این اظهارات واقعیت را منعکس نمی‌کند. آنها دولت های خود را به تعصب در برابر اسرائیل و نادیده گرفتن علل ریشه ای درگیری، مانند اشغال اسرائیل، استعمار، آپارتاید و ستم بر فلسطینی ها متهم می کنند. آنها همچنین در راهپیمایی‌های اخیر از دولت‌های خود به خاطر عدم پاسخگویی اسرائیل به نقض حقوق بشر و قوانین بین المللی و ادامه کمک های نظامی و اقتصادی به اسرائیل انتقاد کرده و از دولت های خود خواستند که اقدامات مشخصی برای پایان دادن به اشغال اسرائیل و حمایت از حق فلسطینی ها برای تعیین سرنوشت انجام دهند.
 
اکبری تصریح کرد: بر اساس نظرسنجی های مختلف انجام شده در اروپا قبل و بعد از درگیری، شکاف قابل توجهی بین مواضع رسمی دولت های اروپایی و نظرات عمومی شهروندان آنها در مورد مسئله اسرائیل و فلسطین وجود دارد. این نظرسنجی‌ها همچنین نشان می دهد که شکاف نسلی در اروپا در مورد مسئله اسرائیل و فلسطین وجود دارد، با احتمال بیشتری که جوانان دیدگاه مطلوبی نسبت به فلسطین و دیدگاه انتقادی نسبت به اسرائیل داشته باشند. این موضوع ممکن است به عوامل متعددی مانند افزایش قرار گرفتن در معرض منابع جایگزین اطلاعات از طریق رسانه‌های اجتماعی و شبکه‌های آنلاین، افزایش آگاهی از مسائل حقوق بشر و جنبش های عدالت اجتماعی در سراسر جهان، افزایش تعامل با جوامع و فرهنگ های مختلف در اروپا و افزایش ناامیدی از سیاست و نهادهای سنتی نسبت داده شود.
 
این کارشناس مسائل بین الملل افزود: درگیری اخیر بین اسرائیل و حماس شکاف رو به رشد بین مواضع رسمی دولت های اروپایی و نظرات عمومی شهروندان آنها در مورد قضیه فلسطین را آشکار کرده است. در حالی که دولت های اروپایی حمایت خود را از امنیت اسرائیل و تعهد به راه حل دو کشور حفظ کرده‌اند، بسیاری از مردم اروپا همبستگی خود را با مردم فلسطین ابراز کرده اند و خواستار عدالت و آزادی هستند.
 
وی خاطرنشان کرد: این شکاف ممکن است دولت های اروپایی را در تعادل روابط دیپلماتیک خود با اسرائیل و مشروعیت داخلی آنها در میان شهروندان خود به چالش بکشد چالشی که به طور قطع از پیامدهای اصلی تحولات اخیر برای سران رژیم اسرائیل خواهد بود.
 
انتهای پیام/