هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 1 خرداد 1403
ساعت 06:23
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 24 فروردين 1403 ساعت 17:13
جمعه 24 فروردين 1403 16:39 ساعت
2024-4-12 17:13:55
شناسه خبر : 378867
سرپرست فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو گفت: بسیاری از داروهای مکمل و نیروزا که در بازار سیاه دارویی در ایران یافت می‌شود، حاوی ترکیبات خطرناک و داروهای شیمیایی همچون کورتون‌ها هستند.
گروه اجتماعی-رجانیوز: علیرضا رستمی با تاکید بر اینکه افراد باید مکمل‌ های موردنیاز خود را از طریق داروخانه‌ ها تامین کنند، افزود: گاهی برخی از مکمل‌ ها و حتی داروهای گیاهی از مبادی غیررسمی به کشور وارد می‌ شوند و ازطریق شبکه‌ های ماهواره‌ ای و فضای مجازی هم برای مصرف آنها تبلیغاتی انجام می‌ شود که استفاده از آنها می‌ تواند عوارض جبران‌ ناپذیری داشته باشد.
 
به گزارش رجانیوز، وی اظهار داشت: داروهای غیرمجازی که به‌ منظور چاقی استفاده می‌ شود، می‌ تواند، دارای عوارض طولانی‌ مدت از جمله دیابت و پوکی‌ استخوان، آکنه‌ های پوستی، زخم وسیع دستگاه گوارش، ضعف عضلانی و مشکلات پوستی باشد و حتی در برخی از این داروها مشاهده می‌ شود که هورمون مردانه وجود دارد که سیستم طبیعی بدن را به هم می‌ ریزد.
 
سرپرست فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو ادامه داد: نظارت بر مراکز عرضه فرآورده های سلامت بر عهده سازمان غذا و دارو است به ویژه اینکه در تمامی استان ها، معاونت های غذا و دارو این بازرسی ها را انجام می دهند و این مراکز شامل عطاری ها نیز است ولی متاسفانه مراکزی هستند که اقدام به عرضه برخی فرآورده ها مثل مکمل های ورزشی می کنند که به هیچ عنوان مجاز نیستند و مکمل های ورزشی فقط باید در داروخانه ها توزیع شوند و توزیع آن ها از فروشگاه های ورزشی و عطاری ها غیر مجاز است.
 
به گفته رستمی، صادرات فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل در سال گذشته ۱۲ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار بود که امیدواریم در سالجاری این رقم افزایش یابد.
 
انتهای پیام/