هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 1 خرداد 1403
ساعت 05:31
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 24 فروردين 1403 ساعت 16:48
جمعه 24 فروردين 1403 16:39 ساعت
2024-4-12 16:48:26
شناسه خبر : 378860
دبیرکل جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی گفت: ترویج فرهنگ گفتگو، مفاهمه و نقد منصفانه و سازنده، ترجیح منافع ملی به جای منافع جناحی، پرهیز از قضاوت‌های ناعادلانه و نسبت‌های ناروا، تخریب و نگاه قبیله‎‌ای و شفافیت در عملکردها موجب وحدت و انسجام ملی می‌شود.
دبیرکل جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی گفت: ترویج فرهنگ گفتگو، مفاهمه و نقد منصفانه و سازنده، ترجیح منافع ملی به جای منافع جناحی، پرهیز از قضاوت‌های ناعادلانه و نسبت‌های ناروا، تخریب و نگاه قبیله‎‌ای و شفافیت در عملکردها موجب وحدت و انسجام ملی می‌شود.
گروه سیاست-رجانیوز: عبدالرحمن معاشر درباره فرمایشات رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز عیدسعید فطر که فرمودند «توفیق در وحدت کلمه است»؛ گفت: تقویت ارزش‌های مشترک دینی، ملی و انقلابی همواره محور وحدت و انسجام ملی بوده است. تاکید رهبر معظم انقلاب بر «وحدت کلمه» و اینکه توفیق در گرو وحدت است، نشان از اهمیت این موضوع دارد. دولت و مجلس می‌توانند با پاسداشت ارزش‌های دینی و ملی و احترام به آرمان‌های انقلاب اسلامی، نقش مهمی در تحکیم این وحدت ایفا کنند.
 
به گزارش رجانیوز، وی افزود: پرهیز از اختلافات فرعی و کنار گذاشتن منافع شخصی و گروهی و توجه به اولویت‌های اصلی کشور به نفع منافع ملی است، اگرچه اختلاف نظر و سلیقه طبیعی است اما نباید به تنازع و تفرقه منجر شود. دولت و مجلس آینده باید ضمن پذیرش تفاوت دیدگاه‌ها، مشترکات را تقویت کنند و در جهت حل مسائل اساسی مردم گام بردارند.
 
معاشر با بیان این که ارتباط نزدیک، صادقانه و مستمر با مردم و تلاش برای پاسخگویی به مطالبات و انتظارات به‌حق آنها در حوزه‌های مختلف یکی از گام های وحدت بخش است گفت: مشارکت و همراهی مردم همواره پشتوانه قدرت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی بوده است. درک دغدغه‌های مردم و تلاش برای رفع آنها، استفاده از ظرفیت و سرمایه اجتماعی مردم برای پیشبرد اهداف نظام و تامین منافع ملی از گام های اساسی وحدت است.
 
وی حفظ کرامت و احترام متقابل بین نهادها و قوا و پرهیز از تخریب و تضعیف یکدیگر در عین نظارت و مطالبه‌گری سازنده را از دیگر محورهای وحدت عنوان کرد و گفت: همکاری و تعامل بین قوا از ضروریات کارآمدی نظام است البته این به معنای چشم‌پوشی از وظایف نظارتی نیست اما نباید به بهانه نقد، وحدت و اعتماد عمومی خدشه‌دار شود. اعتدال و انصاف در مواضع، می‌تواند زمینه‌ساز تعامل مثبت باشد.
 
دبیرکل جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی اتخاذ سیاست‌های فراجناحی و ملی در سطح کلان و پرهیز از سیاست‌زدگی امور و نگاه‌های قبیله‌ای را از دیگر محورهای وحدت بخش عنوان کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب بارها نسبت به نفوذ جناحی و سیاسی در حل مسائل کشور هشدار داده‌اند. دولت و مجلس آینده باید بر مبنای منافع ملی و با نگاهی فراجناحی، راهبردهای کلان را تنظیم و پیگیری کنند تا کشور به‌سمت پیشرفت و تعالی حرکت کند.
 
وی افزود: در مجموع به‌نظر می‌رسد با تکیه بر ارزش‌های مشترک دینی و ملی، گفتگو و تعامل سازنده قوا، توجه به مطالبات مردم و پرهیز از اختلافات تفرقه‌آمیز، می‌توان وحدت و انسجام ملی را تقویت کرد. دولت و مجلس آینده با همراهی و همدلی با یکدیگر و درک شرایط حساس کشور، باید اقتدار و عزت ملی را هدف قرار دهند و برای تحقق آن بکوشند.
 
معاشر درباره این که رهبری فرمودند اختلاف نظر و سلیقه باشد ولی یقه‌گیری نکنید، فعالان سیاسی و رسانه‌ای چه وظایفی در پرهیز از تنازعات وحدت‌شکن و تقویت فرهنگ گفتگو و تفاهم دارند گفت: درک عمیق از اهمیت وحدت و انسجام ملی، قدرت و اقتدار نظام و پیشرفت کشور، مستلزم وحدت و یکپارچگی است بر همین اساس فعالان سیاسی و رسانه‌ای باید با این نگاه، منافع ملی را بر منافع شخصی و گروهی ترجیح دهند و از هر گونه اقدام و اظهارنظری که زمینه‌ساز اختلاف، دو قطبی‌سازی و تفرقه‌افکنی شود، پرهیز کنند. نقد منصفانه و سازنده باید جایگزین تخریب و هتاکی شود.
 
دبیرکل جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی افزود: پذیرش تکثر و تنوع آرا و گرایش‌های سیاسی به عنوان یک واقعیت اجتناب‌ناپذیر و تلاش برای یافتن زمینه‌های همکاری و تعامل فعالان سیاسی و رسانه‌ای باید با درک متقابل و احترام به عقاید مخالف، زمینه‌ گفتگوی ملی و رسیدن به حداقل‌های مشترک را فراهم کنند. حضور در میزگردها و نشست‌های گفتگومحور با طیف‌های مختلف فکری می‌تواند گامی در این مسیر باشد.
 
وی ادامه داد: ترویج فرهنگ گفتگو، مفاهمه و نقد منصفانه و پرهیز از لجاجت، قضاوت‌های ناعادلانه و نسبت‌های ناروا یکی دیگر از وظایف فعالان سیاسی و رسانه ای در پرهیز از تنازعات وحدت شکن عنوان کرد.
 
رسانه ها و فضای مجازی نباید عرصه تسویه حساب‌های سیاسی باشد
معاشر گفت: رسانه‌ها و فضای مجازی باید به عرصه تبادل سازنده آراء و اندیشه‌ها تبدیل شود، نه میدان تسویه حساب و تاختن به یکدیگر شود. فعالان سیاسی و رسانه‌ای با ادبیات متین، منطقی و اخلاق‌مدار می‌توانند به جای تشدید اختلافات، الگویی برای گفتگوی آرام و همدلانه در جامعه باشند.
 
دبیرکل جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی افزود: پایبندی به قواعد اخلاقی و حرفه‌ای در عمل سیاسی و کار رسانه‌ای و احترام به حقوق شهروندان و حریم‌های خصوصی از دیگر موضوعاتی است که برای جلوگیری از تفرقه افکنی حایز اهمیت است. فعالان سیاسی و رسانه‌ای نباید برای تخریب رقیب یا پیشبرد اهداف خود، متوسل به افشاگری‌های غیراخلاقی شوند یا اخبار نادرست و تفرقه‌آمیز را منتشر کنند. حفظ و صیانت از سلامت و امنیت روانی جامعه، وظیفه مهم آنهاست.
 
وی آگاهی‌بخشی و روشنگری برای مقابله با توطئه‌ها و فتنه‌انگیزی‌های دشمنان برای ایجاد شکاف و دودستگی در میان مردم و مسئولان از دیگر وظایف رسانه ها و فعالان سیاسی عنوان کرد و گفت: فعالان سیاسی و رسانه‌ای باید هوشیار باشند که جریان‌های معاند همواره درصدد سوء استفاده از اختلافات داخلی هستند. پس وظیفه دارند با تقویت بصیرت جامعه، مانع از بهره‌برداری دشمنان شوند.
 
معاشر افزود: اختلاف سلیقه، طبیعی و اجتناب‌ناپذیر است اما مهم مدیریت این اختلافات در مسیری سازنده و در چارچوب منافع ملی و گفتمان انقلاب اسلامی است. نخبگان سیاسی و رسانه‌ای می‌توانند با الگوسازی برای گفتگوی عقلانی، از ظرفیت تنوع دیدگاه‌ها برای پویایی و پیشرفت کشور استفاده کنند و با کنار گذاشتن نزاع‌های فرسایشی، فضای همدلی و امید را در جامعه گسترش دهند. انتظار می‌رود آنها در این شرایط حساس، بیش از هر زمان دیگر به وظایف سنگین خود برای تحکیم وحدت ملی و تقویت اقتدار نظام عمل کنند.
 
دبیرکل جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی در ادامه اتحاد و انسجام کشورهای اسلامی و اتخاذ مواضع قاطع و یکپارچه در قبال جنایات اسرائیل، را ضروری خواند و اظهار داشت: کشورهای اسلامی متحد و منسجم باید حمایت قاطع خود از فلسطین و مخالفت شدید با اشغالگری و کشتار مردم مظلوم را با صدای بلند اعلام کنند و از همه ابزارهای دیپلماتیک و سیاسی برای فشار بر کشورهای حامی اسرائیل استفاده کنند. در واقع باید هوشمندانه از اهرم‌های اقتصادی و تجاری در تعامل با کشورهای حامی اسرائیل بهره برداری کنند.
 
معاشر ادامه داد: کاهش وابستگی به غرب و تقویت توان اقتصادی کشورهای اسلامی به طور قطع اهرم فشار مؤثری خواهد بود. عدم فروش نفت به کشورهای حامی رژیم صهیونیستی، عدم واردات کالا از آنها و عدم سرمایه‌گذاری و تبادل فناوری، می‌تواند این کشورها را وادار به تجدیدنظر در حمایت بی‌قید و شرط خود از رژیم صهیونیستی کند.
 
دبیرکل جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی استفاده از ظرفیت افکار عمومی، جنبش‌های اجتماعی و سازمان‌های مردم نهاد، در راستای برانگیختن وجدان‌های بیدار و حساسیت‌های مردمی نسبت به مظلومیت فلسطینیان،را اقدامی مهم خواند و گفت: جنبش‌های اعتراضی گسترده‌ای در اروپا و آمریکا علیه سیاست‌های حمایتی دولت‌هایشان از اسرائیل نمونه ای از فشار افکار عمومی است که می‌تواند دست کم باعث کاهش و تعدیل این حمایت‌ این دولت‌ها از رژیم صهیونیستی شود.
 
وی گفت: کشورهای اسلامی باید با استفاده از ظرفیت های حقوقی و قضایی بین‌المللی رهبران رژیم صهیونیستی و حامیان آنها را به دلیل جنایت‌های جنگی و نقض فاحش حقوق بشر، تحت تعقیب و مجازات قرار دهند. همکاری نزدیک حقوقدانان و کارشناسان کشورهای اسلامی برای مستندسازی دقیق جنایات و پیگیری مستمر آنها، می‌تواند فشار زیادی بر اسرائیل و حامیانش وارد سازد و حمایت از این رژیم را پرهزینه کند.
 
دبیرکل جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی افزود: کشورهای اسلامی باید با تقویت توان دفاعی، تامین نیازهای معیشتی و کمک‌های انسان‌دوستانه، پشتیبان محکمی برای مردم فلسطین باشند. هر چه جبهه مقاومت قدرتمندتر باشد، هزینه حمایت از اسرائیل برای کشورهای غربی بالاتر می‌رود و محاسبات آنها تغییر می‌کند.
 
مساله فلسطین آزمون بزرگی برای اتحاد جهان اسلام است
معاشر گفت: در مجموع مسئله فلسطین و مقابله با جنایات رژیم صهیونیستی، آزمون بزرگی برای اتحاد و عزم جهان اسلام است. کشورهای اسلامی باید پای کار بیایند و از همه ظرفیت‌های خود برای تحت فشار قرار دادن کشورهای حامی اسرائیل بهره گیرند. البته بخش مهمی از این فشار، از مجرای افکار عمومی و نهادهای مردمی می‌گذرد. کشورهای اسلامی نباید در این عرصه کوتاهی کنند و باید فعالانه نقش خود را ایفا کنند. امید است با اراده و اقدام جمعی، گام‌های مؤثری در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و منزوی کردن اسرائیل و حامیانش برداشته شود.
 
وی درباره این که دولت‌های اسلامی چگونه می‌توانند در پایان دادن به جنایت‌های صهیونیست‌ها نقش آفرینی کنند؟ گفت: یکی از اصلی ترین کارها قطع روابط سیاسی و اقتصادی با اسرائیل و حامیان آنهاست.
 
دبیرکل جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی افزود: فارغ از توقع افکار عمومی، دولت‌های اسلامی طبق موازین اسلامی و انسانی موظف به یاری ملت ستمدیده فلسطین هستند. آنان باید این مسئولیت را سرلوحه تصمیمات و اقدامات خود قرار دهند. نخستین گام، اعلام صریح و بدون ابهام حمایت از حقوق فلسطینیان و محکومیت متجاوزان است. بیانیه‌های شفاف و قاطع، عدم شرکت در اجلاس‌های دارای حضور مقامات صهیونیست و طرح موضوع فلسطین در همه محافل بین‌المللی، نشانه‌های روشنی از موضع حق‌طلبانه و ظلم‌ستیزانه کشورهای اسلامی است.
 
دولت‌های اسلامی باید فورا نمایندگی‌ها و دفاتر رژیم اسرائیل را تعطیل کنند
وی تاکید کرد: دولت‌های اسلامی باید فورا نمایندگی‌ها و دفاتر رژیم اسرائیل را تعطیل کنند و روابط رسمی را به حالت تعلیق درآورند. کشورهایی که اخیرا در مسیر عادی‌سازی روابط با صهیونیست‌ها گام برداشته‌اند، باید از این مسیر بازگردند. همچنین روابط با کشورهایی که آشکارا یا پنهانی از اسرائیل حمایت نظامی، سیاسی و اقتصادی می‌کنند، باید محدود شود.
 
معاشر گفت: از سوی دیگر، قراردادها و پروژه‌های اقتصادی با شرکت‌ها و نهادهای صهیونیستی یا مرتبط با آنان باید لغو شود تا پیام عزم جهان اسلام برای مقابله با این رژیم، کاملاً واضح و روشن باشد. این مواضع قاطعانه هزینه حمایت از اسرائیل را برای کشورهای غربی بالا می‌برد و آنها را با چالش جدی مواجه می‌سازد.
 
دبیرکل جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی گفت: کشورهای اسلامی به‌ویژه کشورهای ثروتمند و دارای جایگاه بالاتر، باید خلا حضور فعال جهان اسلام در پیگیری حقوق فلسطینیان در مجامع جهانی را جبران کنند. رایزنی‌های دیپلماتیک برای صدور قطعنامه‌های محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی، درخواست برای تشکیل دادگاه‌های ویژه رسیدگی به نقض حقوق بشر در فلسطین، تلاش برای اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه اسرائیل، و استفاده حداکثری از تریبون نهادهای جهانی برای طرح مظلومیت فلسطینیان، از جمله اقدامات مؤثر در این زمینه است. ائتلاف‌سازی با سایر کشورها و بلوک‌های قدرت برای ایستادگی در برابر کارشکنی‌های آمریکا و متحدانش نیز ضروری است.
 
وی افزود: حمایت‌های مادی و معنوی از گروه‌های مقاومت اسلامی همچون حماس و جهاد اسلامی و تأمین سلاح و تجهیزات دفاعی برای آنان، راهبردی کلیدی برای مهار رژیم متجاوز صهیونیستی است. افزون بر این، کمک به ارتقای توانمندی‌های اقتصادی و تأمین نیازهای اولیه مردم فلسطین و به‌ویژه ساکنان غزه، اهمیت زیادی دارد. هر چه بنیه مقاومت تقویت شود، معادله قدرت به نفع ملت فلسطین و جهان اسلام تغییر می کند.
 
دبیرکل جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی گفت: تنویر افکار عمومی به‌ویژه در غرب، از طریق شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های بین‌المللی و تبلیغات گسترده، می‌تواند افکار عمومی را علیه اسرائیل و حامیان آن بشوراند. در بعد داخلی هم، نهادهای دینی مانند مساجد و مدارس علمیه و تشکل‌های اجتماعی می‌توانند موج حمایت از فلسطین را در جوامع اسلامی ارتقا بخشند و انفعال دولت‌ها را برنتابند.
 
وی با بیان این که رژیم صهیونیستی امروز بیش از هر زمان دیگری در بین ملت‌های مسلمان و افکار عمومی جهانی منزوی شده است افزود: دولت‌های اسلامی باید از این فرصت استفاده کنند و با عزمی راسخ و اقدامی فراگیر، یاری‌رسان برادران و خواهران فلسطینی خود باشند.
 
معاشر ادامه داد: حمایت از مقاومت، مقابله با عادی‌سازی روابط، استفاده از ابزارهای بین‌المللی، و آگاهی‌بخشی به افکار عمومی، محورهای اصلی نقش‌آفرینی کشورهای اسلامی در مسیر آزادی فلسطین و پایان جنایات اشغالگران است. اتحاد جهان اسلام برای دفاع از قدس و حقوق فلسطینیان، بزرگ‌ترین ضربه را به رژیم صهیونیستی مدعی شکست‌ناپذیری وارد خواهد کرد.
 
بازتعریف اتحادها و ائتلاف‌ها در پرتو بیداری اسلامی جدید، ضروری است
وی درباره این که دولت‌ها به ویژه دولت‌های اسلامی برای اینکه از این تحول عقب نمانند و در نظم جدید حضور موثر داشته باشند، چه رویکردی باید اتخاذ کنند گفت: مقاومت جانانه ملت فلسطین نه فقط رژیم صهیونیستی بلکه معادلات جاری منطقه را به چالش کشیده و زمینه شکل‌گیری نظم جدیدی را فراهم کرده است. دولت‌های اسلامی باید با آینده‌نگری، پویایی این تحولات و جایگاه خود در نظم در حال ظهور را به‌درستی ارزیابی کنند.
 
دبیرکل جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی افزود: تحلیل دقیق شرایط و اتخاذ سیاست‌های هوشمندانه، مانع غافلگیری آنها در برابر رخدادهای پیش رو خواهد شد. لازم است با تشکیل اتاق‌های فکر و مشورت با نخبگان، زوایای مختلف این تحول را بررسی کنند و متناسب با آن، اولویت‌های خود را بازتعریف کنند.
 
وی ادامه داد: آرایش قوا و نفوذ در خاورمیانه در حال تغییر است و دولت‌های اسلامی باید خود را با این تغییر تطبیق دهند. نزدیکی و پیوند با محور مقاومت و کشورهای طرفدار حقوق فلسطینیان و کاهش وابستگی به قدرت‌های استکباری حامی اسرائیل، راهبردی اجتناب‌ناپذیر برای ایفای نقش جدی در تحولات است. دولت‌ها باید در چارچوب منافع امت اسلامی، مناسبات خود با آمریکا و کشورهای اروپایی را بازبینی کنند و از نوکری و تبعیت کورکورانه پرهیز نمایند. بازتعریف اتحادها و ائتلاف‌ها در پرتو بیداری اسلامی جدید، ضرورتی انکارناپذیر است.
 
معاشر با بیان این که مقاومت فلسطین نقطه شروع تحول در جهان اسلام است و دولت‌های اسلامی برای تأثیرگذاری بر روندهای آتی، باید نقشی پررنگ در تقویت این مقاومت داشته باشند گفت: کمک‌های مالی، تسلیحاتی، اطلاعاتی و سیاسی به گروه‌های مبارز فلسطینی در کنار رسیدگی به وضعیت معیشتی و بهداشتی مردم به‌ویژه در غزه، نشانه همراهی عملی با خواست ملت‌های مسلمان است. هر کشوری که در این مسیر گام بردارد، جایگاه رفیعی در نظم جدید منطقه خواهد یافت.
 
دبیرکل جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی افزود: دولت‌های اسلامی باید در عرصه رسانه‌ای و دیپلماسی عمومی، مسئله فلسطین را برجسته کنند و آن را اولویت اصلی جهان اسلام معرفی نمایند. تبیین حقانیت مبارزات مردم فلسطین و افشای ماهیت سلطه‌جو و ظالمانه رژیم صهیونیستی، رسالتی مهم برای رهبران کشورهای اسلامی است. آنان همچنین باید صدای رسای مطالبه اقدام عملی علیه اسرائیل و حامیانش در مجامع بین‌المللی باشند. هدایت گفتمان رسمی و عمومی به سمت حمایت از فلسطین، دولت‌های اسلامی را در کانون تحولات آینده قرار خواهد داد.
 
وی افزود: مسئله فلسطین محوری است که می‌تواند کشورها و ملت‌های مسلمان را علیرغم تنوع مذاهب و اقوام، حول آرمانی بزرگ گرد هم آورد. دولت‌های اسلامی باید از این فرصت برای تقویت هم‌گرایی و برادری دینی بهره گیرند و اختلافات حاشیه‌ای و تفرقه‌انگیز را کنار بگذارند.
 
دبیرکل جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی ادامه داد: نگاه فراملی و فرامذهبی به امت اسلامی و اهتمام به حقوق جمعی مسلمانان فارغ از تابعیت و قومیت، زمینه یک اجماع تاریخی و بی‌بدیل برای حمایت از فلسطین و تغییر موازنه قدرت به نفع مسلمانان را فراهم می کند.
 
دبیرکل جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی گفت: تحولات کنونی در جهان اسلام هم فرصتی کم‌نظیر و هم آزمونی سرنوشت‌ساز برای دولت‌های اسلامی است. آنان باید با درایت و شجاعت، خود را وقف تقویت جبهه مقاومت و دفاع از کرامت امت اسلامی کنند. نقش‌آفرینی جدی کشورهای اسلامی در تحولات منطقه و پافشاری بر محوریت مسئله فلسطین در معادلات آتی، نه یک انتخاب بلکه یک ضرورت برای بقا و پیشرفت این کشورهاست.
 
وی گفت: آنها یا باید در مسیر بیداری اسلامی جدید حرکت کنند و هویت مستقل خود را حفظ نمایند یا به دنباله‌روی و انفعال در برابر قدرت‌های سلطه‌گر ادامه دهند و در حاشیه قرار گیرند. هوشمندی و اراده دولت‌های اسلامی در برابر این آزمون، سرنوشت امت اسلامی را برای نسل‌ها رقم خواهد زد.
 
معاشر افزود: در مورد حمله به سفارت ایران در سوریه که حمله به خاک جمهوری اسلامی تعبیر می شود باید با مجازاتی قاطع و بازدارنده گوشمالی شود تا درس عبرتی باشد برای سران این رژیم غاصب و حامیانش و دیگر هوس بازی با دم شیر نکنند.
 
انتهای پیام/