هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 31 ارديبهشت 1403
ساعت 10:33
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 23 فروردين 1403 ساعت 13:00
پنجشنبه 23 فروردين 1403 12:55 ساعت
2024-4-11 13:00:51
شناسه خبر : 378786
 مستند «محروم از خورشید» با نگاهی متفاوت به موضوع نیکوکاری ساخته شده و از اولین کارهایی است که روش کمک بعضی از خیرین را به بوته نقد می‌کشد.
مستند «محروم از خورشید» با نگاهی متفاوت به موضوع نیکوکاری ساخته شده و از اولین کارهایی است که روش کمک بعضی از خیرین را به بوته نقد می‌کشد.
گروه فرهنگ-رجانیوز: «محروم از خورشید» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی محسن فارسی تولید جدید شبکه مستند است و پنجشنبه ۲۳ فروردین ساعت ۲۰ پخش می‌شود.
 
به گزارش رجانیوز، محسن فارسی دراین‌باره گفت: در این مستند ۳۰ دقیقه‌ای با ۵ خَیِر درباره آسیب‌شناسی نیکوکاری گفت‌وگو کردیم، باتوجه‌به اینکه ذات کار خیر مثبت است، کمتر وجود آسیب‌زایش موردتوجه قرار می‌گیرد و این موضوعی است که موردتوجه «محروم از خورشید» قرار گرفته است.
 
این تهیه‌کننده افزود: عزیزانی که سال‌هاست در حوزه کار خیر صاحب‌تجربه هستند می‌گویند نزدیک به ۸۰ درصد از نیکوکاران شیوه‌ای سطحی برای کمک به فقرا در پیش گرفته‌اند، فکر می‌کنند باید سبد ارزاق و جهیزیه و نیازهای این‌چنینی فقرا را تامین کنند، درحالی‌که این رویکرد نه‌تنها کمکی به کاهش فقر نمی‌کند؛ بلکه عزت‌نفس نیازمندان را هم پایین می‌آورد.
 
او گفت: متاسفانه چون در حوزه علوم‌انسانی مطالعاتی در زمینه آسیب‌شناسی شیوه‌های مرسوم کار خیر انجام نشده بعضی از خیرین به روش‌های غلط اکتفا می‌کنند، درحالی‌که با اصلاح شیوه کار خیر می‌شود به ریشه‌کن‌کردن فقر در جامعه کمک کرد. باید گفت این مستند تلاشی برای اصلاح فرهنگ نیکوکاری است.
 
فارسی گفت: در این مستند یکی از خیرین جمله‌ای طلایی دارد اینکه «اگر کوه دماوند را هم بین فقرا تقسیم کنیم باز کم می‌آید»، حرف اصلی ما هم همین است اینکه از خیرین بخواهیم اگر می‌خواهند وارد این حوزه شوند با اسلوب‌های درست آشنا شوند.
 
وی افزود: مخاطب فقر مردم هستند، وجودی پیچیده با نیازهای متفاوت، لازم است در تبیین استراتژی کار خیر همه نیازهای انسان با هم موردتوجه قرار گیرد، تامین نیازهای اولیه مردم به خودشکوفایی و بالارفتن عزت‌نفس آنها کمک نمی‌کند، بنابراین تصمیم درست است که خیرین ظرفیت‌های و استعدادهای جامعه هدف را مورد توجه قرار دهند و فراتر از نیازهای ابتدایی آنها را ببیند. در این مستند تلاش کردیم این موضوع را باز کنیم و از خیرینی که نیت پاک دارند بخواهیم برای اثرگذاری بیشتر شیوه‌های کمک‌کردنشان را اصلاح کنند.
 
این مستند پنج‌شنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۲۰ پخش می شود و تکرارش روز بعد ساعت ۱۵ است.
 
انتهای پیام/