هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 31 ارديبهشت 1403
ساعت 10:13
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 23 فروردين 1403 ساعت 12:33
پنجشنبه 23 فروردين 1403 12:27 ساعت
2024-4-11 12:33:10
شناسه خبر : 378767
عضو دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری با بیان اینکه اگر کشور بخواهد در بخش اقتصاد پیشرفت کند، چاره‌ای جز این نداریم که از ظرفیت‌های مردمی استفاده بهینه کنیم، پیشنهاد هایی به مسئولان برای مشارکت مردم در «جهش تولید» ارائه کرد.
عضو دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری با بیان اینکه اگر کشور بخواهد در بخش اقتصاد پیشرفت کند، چاره‌ای جز این نداریم که از ظرفیت‌های مردمی استفاده بهینه کنیم، پیشنهاد هایی به مسئولان برای مشارکت مردم در «جهش تولید» ارائه کرد.
گروه سیاست-رجانیوز: مهدی فضایلی با اشاره به الزامات «جهش تولید با مشارکت مردم»، گفت: البته این بحث، از جمله بحث‌هایی است که کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی، علوم اجتماعی و جامعه شناسی باید بیشتر به آن بپردازند.
 
به گزارش رجانیوز، وی افزود: با توجه به تجربه‌ای که ما در عرصه‌های دیگر ـ در نقش‌آفرینی و مشارکت مردم کسب کرده‌ایم ـ و آن تجربیات هم بسیار موفق بود که یکی از قله‌های آن هم دوران سال دفاع مقدس است، نشان می‌دهد که مردم ظرفیت و آمادگی بالایی برای حضور و مشارکت دارند و قطعاً مشارکت آنها می‌تواند مشکلاتی را که اکنون در حوزه‌های اقتصاد داریم را حل کند و به‌طور مشخص زمینه‌های ارتقا و جهش جدی بحث تولید را فراهم کند.
 
تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه ما به نقش و سهمی که مردم می‌توانند ایفا کنند اعتنا کنیم، اظهار کرد: بنابراین سهم دولت باید از اقتصاد کاهش پیدا کند و دستگاه‌های دولتی به حداقل ضرورت بسنده کنند.
 
بخش خصوصی آماده نقش آفرینی است
فضائلی با بیان اینکه بخش خصوصی باید به شدت محترم و ارزشمند شمرده شود، تصریح کرد: امروز توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بخش خصوصی در کشور به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده و این بخش برای نقش‌آفرینی آمادگی دارد. نقش‌آفرینی مردم و بخش خصوصی با یکدیگر پیوند خورده و ارتباط تنگاتنگ و وسیعی دارد.
 
وی اظهار کرد: اینکه ما تصور کنیم که مشارکت مردمی یعنی فقط سهم دادن به آنها در اقتصاد کوچک و خُرد، حرف چندان درستی نیست و باید در بخش‌های مختلف و در اندازه‌های مختلف اقتصاد چه خُرد، چه متوسط و چه صنایع بزرگ و بخش‌های بزرگ اقتصادی این مشارکت و سهم دیده شود.
 
عضو دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری گفت: اگر کشور بخواهد در بخش اقتصاد پیشرفت کند چاره‌ای جز این نداریم که از ظرفیت‌های مردمی استفاده بهینه کنیم.
 
فضائیلی اضافه کرد: موانع حضور و مشارکت مردمی باید توسط کارشناسان و دستگاه‌های ذیربط شناسایی و برطرف شود و دستگاه‌های دولتی و ذیربط باید تا جایی که می‌توانند بستر مناسبی برای این حضور فراهم و تسهیلات لازم را فراهم کنند.
 
دولتی بودن یا شبه دولتی بودن دستگاه‌ها در حد ضرورت تقلیل پیدا کند
وی درباره موانع حضور مردم در اقتصاد کشور گفت: البته بحث‌های تخصصی در ارتباط با این موضوع را باید کارشناسان ذیربط بیان کنند. به اعتقاد من یکی از مهمترین و بزرگترین مانع و گره ذهنی و نوع نگاه و رویکردی که ما در اقتصاد داریم، این است که دولتی بودن یا شبه دولتی بودن باید در حد ضرورت تقلیل پیدا کند تا ما بتوانیم نگاه مردمی برای اقتصاد داشته باشیم به این معنا که بخش خصوصی هم جزو بخش‌های مهم اقتصاد محسوب می‌شود.
 
تحلیل گر مسائل سیاسی بیان کرد: اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ در این بحث بسیار مهم است از این رو باید مبنای تصمیمات و اقدامات قرار گیرد، ضمن آنکه اشکالاتی که در گذشته و در واگذاری‌ها به بخش خصوصی اتفاق افتاد باید آسیب شناسی شود تا این موارد مجدداً تکرار نشوند.
 
انتهای پیام/