هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 2 ارديبهشت 1403
ساعت 12:20
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 14 فروردين 1403 ساعت 19:07
سه شنبه 14 فروردين 1403 18:56 ساعت
2024-4-2 19:07:48
شناسه خبر : 378040
دومین جشنواره سحری‌خوانی و مناجات‌خوانی ایرانیان با عنوان «ماهور» در قالب نشست‌های تخصصی، اجرای ساز و آواز و مناجات‌خوانی با حضور هنرمندان پیشکسوت همزمان با ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود.
دومین جشنواره سحری‌خوانی و مناجات‌خوانی ایرانیان با عنوان «ماهور» در قالب نشست‌های تخصصی، اجرای ساز و آواز و مناجات‌خوانی با حضور هنرمندان پیشکسوت همزمان با ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود.
گروه معارف-رجانیوز: سیدمحسن حسینی دبیر دومین جشنواره «ماهور» با اعلام این خبر اظهارداشت: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با همکاری انجمن موسیقی ایران، مرکز موسیقی حوزه هنری، بنیاد رودکی و دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان با ایام پر فیض ماه مبارک رمضان، دومین جشنواره «ماهور» را با برنامه‌هایی همچون شعرخوانی مناجات، نشست‌های تخصصی نقد و بررسی، اجرای ساز و آواز و مناجات‌خوانی پیشکسوتان عرصه موسیقی برگزار می‌کند.
 
به گزارش رجانیوز، وی موسیقی رمضان را یکی از شاخه‌های شناخته‌شده موسیقی مذهبی دانست و افزود: از دیرباز، نیایش و مناجات‌خوانی یکی از پایه‌های اصلی فرهنگ موسیقایی ایرانیان در ماه مبارک رمضان بوده است و این هنر، ریشه در تاریخ و فرهنگ ایرانیان دارد. از این رو، جشنواره «ماهور» با هدف آشنایی و تقویت‌بخش مناجات‌خوانی در موسیقی مذهبی و آیینی ۱۸ تا ۲۰ فروردین ماه و با حضور اساتید و پیشکسوتان و علاقه‌مندان به این هنر مذهبی برگزار می‌شود.
 
حسینی درباره برنامه‌های این جشنواره گفت: روزهای شنبه و یکشنبه- ۱۸ و ۱۹ فروردین ماه- از ساعت ۱۹:۳۰ تا ۲۰:۳۰ در سالن مهر حوزه هنری با هماهنگی مرکز موسیقی حوزه هنری، پدرام جوادزاده، مهدی امین فروغی و متین رضوان‌پور به بررسی آثار مناجات‌خوانی و اشعار آیینی می‌پردازند. همچنین محسن ایروانفر، سجاد شوشتری و پوریا عابدینی به اجرای قطعاتی از سحری‌خوانی می‌پردازند.
 
دبیر دومین جشنواره «ماهور» افزود: خوانش اشعار شعرای مطرح توسط شاعران آیینی، گفت و گوهای تخصصی در حوزه موسیقی آیینی و مناجات‌خوانی، اجرای قطعات متناسب با ایام ماه مبارک رمضان و مناجات و سحری‌خوانی توسط گروه‌های موسیقی از دیگر برنامه‌های این جشنواره است.
 
دبیر دومین جشنواره «ماهور» افزود: همچنین آیین اختتامیه جشنواره، روز دوشنبه- ۲۰ فروردین‌ ماه- از ساعت ۱۶ در تالار رودکی برگزار می‌شود.
 
حسینی درباره آیین اختتامیه جشنواره «ماهور» گفت: در این مراسم ضمن شعرخوانی شاعران آیینی، سخنرانی درباره مناجات‌خوانی و اجرای قطعه موسیقی شعر نظامی گنجوی با عنوان «قاف عشق» توسط ارکستر ۲۵ نفره گروه موسیقی «چامه» به آهنگسازی میلاد آقایی و رهبری محمدرضا میرصیافی، از یکی از پیشکسوتان مناجات‌خوانی نیز تجلیل خواهد شد.
 
انتهای پیام/