هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 2 ارديبهشت 1403
ساعت 13:06
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 14 فروردين 1403 ساعت 15:59
سه شنبه 14 فروردين 1403 15:57 ساعت
2024-4-2 15:59:20
شناسه خبر : 377975
لی چیانگ نخست‌وزیر چین در دیدار با استفان سژورنه وزیر خارجه فرانسه در پکن، از تمایل چین برای همکاری با فرانسه خبر داد و گفت: پکن همواره پاریس را به عنوان شریک اولویت‌دار خود می‌داند.
لی چیانگ نخست‌وزیر چین در دیدار با استفان سژورنه وزیر خارجه فرانسه در پکن، از تمایل چین برای همکاری با فرانسه خبر داد و گفت: پکن همواره پاریس را به عنوان شریک اولویت‌دار خود می‌داند.

گروه بین‌الملل-رجانیوز: لی با اشاره به اینکه امسال شصتمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین پکن و پاریس است، افزود: روابط چین و فرانسه از دیرباز در خط مقدم روابط پکن با کشورهای بزرگ غربی بوده و این امر، نه تنها به نفع ملت‌های دو کشور است بلکه تأثیر عمیقی بر جهان دارد.

 

به گزارش رجانیوز، وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه چین مایل به همکاری با فرانسه برای تقویت مبادلات در همه سطوح است، ادامه داد: اقتصاد دو کشور مکمل یکدیگر هستند و به همین دلیل پکن همواره پاریس را به عنوان شریک اولویت‌دار خود می‌داند و آماده است تا از پتانسیل همکاری در زمینه‌هایی مانند انرژی سبز، نوآوری علمی و فناوری، تولید پیشرفته و هوش مصنوعی استفاده کند.

 

لی همچنین با بیان اینکه امیدوار است فرانسه یک محیط تجاری باز، منصفانه و بدون تبعیض را برای شرکت‌های چینی فراهم کند، گفت: از پاریس انتظار داریم تا اتحادیه اروپا را فعالانه تشویق کند که از قوانین اقتصادی و بازار پیروی و نگرانی‌های موجود در نزد هر دو طرف را از طریق مشاوره به درستی برطرف کند.

 

نخست‌وزیر چین در ادامه نبود همکاری میان قدرت‌های بزرگ را یکی از خطرات اصلی دانست که جهان را تهدید می‌کند و خاطرنشان کرد: پکن و پاریس هر دو از اعضای شورای امنیت سازمان ملل هستند و چین مایل است همکاری‌های چند جانبه با فرانسه را تقویت کند تا از این طریق، طرفین نقش مثبتی در حل مسائل بین‌المللی ایفا کنند.

 

سژورنه نیز در این دیدار با بیان اینکه روابط فرانسه و چین تأثیر مهمی بر هر دو کشور و همچنین جهان دارد، گفت: فرانسه به استقلال خود پایبند و با رویارویی بلوک‌ها مخالف است.

 

وی با تاکید بر اینکه پاریس قاطعانه به سیاست چین واحد پایبند است، اظهار کرد: فرانسه مایل است با پکن همکاری کند تا از فرصت جشن شصتمین سالگرد استحکام روابط دیپلماتیک میان دو کشور برای تعمیق تبادلات و همکاری در زمینه‌هایی مانند اقتصاد و تجارت، حفاظت از محیط زیست و هوش مصنوعی استفاده کند.

 

انتهای پیام/