هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 24 فروردين 1403
ساعت 15:16
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 14 اسفند 1402 ساعت 14:30
دوشنبه 14 اسفند 1402 14:25 ساعت
2024-3-4 14:30:31
شناسه خبر : 376408
وزیر بهداشت از تصویب درمان رایگان کودکان زیر هفت سال در مراکز درمانی دولتی و وابسته به دانشگاه‌های علوم‌پزشکی خبر داد.
وزیر بهداشت از تصویب درمان رایگان کودکان زیر هفت سال در مراکز درمانی دولتی و وابسته به دانشگاه‌های علوم‌پزشکی خبر داد.
گروه اجتماعی - رجانیوز: وزیر بهداشت از تصویب درمان رایگان کودکان زیر هفت سال در مراکز درمانی دولتی و وابسته به دانشگاه‌های علوم‌پزشکی خبر داد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از ایران آنلاین،  یکی از شروط اصلی فرزندآوری داشتن توانایی مالی است و این امر سبب شده برخی از زوج‌های جوان به سبب مسائل مالی و اقتصادی از این مهم منصرف شوند و خود را از چشیدن طعم شیرین مادری و پدری محروم کنند؛ چراکه مراقبت از کودک می‌تواند هزینه قابل توجهی برای والدین، به خصوص والدین تازه‌وارد به همراه داشته باشد؛ از این رو با وجود آنکه اکثریت خانواده‌ها به داشتن فرزند بیشتر تمایل دارند، اما به سبب مسائل اقتصادی از این امر اجتناب می‌کنند.
 
این درحالی است که سرمایه اصلی هر کشوری را جمعیت جوان و پویای آن تشکیل می‌دهد، لذا تلاش‌های دولت و مجلس برای اجرای طرح جوانی جمعیت ادامه دارد.
 
از مهر ماه 1391 زمزمه‌های طرح جوانی جمعیت در مجلس شنیده شد که در آن مقطع این طرح «طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده» نام گرفت. این طرح یکسال بعد پس از تصویب در مجلس به دلیل بار مالی به دولت و عدم انطابق با سیاست‌های کلی نظام به مجلس بازگشت.
 
این طرح 55 ماده‌ای سرانجام در آبان 1394 در مجلس به تصویب رسید و مقرر شد تا کارگروهی برای بررسی بار مالی سنگین آن به دولت تشکیل شود. این طرح مجدد پنج سال بعد در اسفند 1399 بار دیگر در دستور کار مجلس قرار گرفت. در نهایت نیز نمایندگان مجلس با تصویب کلیات طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده با اصل هشتادو پنجی شدن آن موافقت کردند. بر اساس این اصل، کمیسیون مشترک تشکیل و طرح مذکور در این کمیسیون مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.
 
آبان ماه 1400 نمایندگان درباره اجرای آزمایشی طرح به مدت هفت سال رای‌گیری کردند که با 161 رأی موافق به تصویب رسید، در نهایت نیز محمدباقر قالیباف رییس مجلس این طرح 73 ماده‌ای را به دولت ابلاغ و در همان ماه دولت قانون جوانی جمعیت را به دستگاه‌ها ابلاغ کرد.
 
بر اساس ماده نخست این قانون باید با 24 عضو ستاد ملی جمعیت به ریاست رییس‌جمهور تشکیل شود؛ همچنین برای ستاد ملی جمعیت 12 وظیفه تعیین شده که از جمله مهم‌ترین وظایف آن تهیه یک برنامه عملکرد و ایجاد هماهنگی میان نهادهای مرتبط با موضوع جوانی جمعیت و خانواده و نظارت بر نقش آنها است.
 
در این راستا طرح‌های تشویقی دولت در راستای فرزندآوری افزایش یافت. به گونه‌ای که می‌توان اشاره کرد: بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت، در نشست خبری همایش بین‌المللی سلامت خانواده که صبح روز گذشته در وزارت بهداشت برگزار شد، از تصویب درمان رایگان کودکان زیر هفت سال در مراکز درمانی دولتی و وابسته به دانشگاه‌های علوم‌پزشکی خبر داد و اعلام کرد که این طرح به تصویب هیات وزیران رسیده است و طی هفته جاری اجرا می‌شود.
 
وزیر بهداشت همچنین عنوان کرد که علی رغم تمام مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها برنامه درمان کودکان زیر هفت سال را در کشور اجرا می‌کنیم و جمهوری اسلامی ایران نسبت به درمان رایگان کودکان زیر هفت سال اقدام می‌کند.
 
حال امیدواریم تصویب چنین طرح‌هایی علاوه بر حمایت دولت از خانواده‌ها، در راستای فرزندآوری کارساز، تسهیل کننده و یاری رسان باشد.
 
انتهای پیام/