هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 24 فروردين 1403
ساعت 15:30
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 12 اسفند 1402 ساعت 13:18
شنبه 12 اسفند 1402 11:48 ساعت
2024-3-2 13:18:30
شناسه خبر : 376334
قطعنامه « مقابله با توفان‌های شن و گرد و غبار» با ابتکار عمل جمهوری اسلامی ایران و پیشنهاد اجلاس تهران در ششمین مجمع جهانی محیط‌زیست ملل متحد در نایروبی کنیا تصویب شد.
قطعنامه « مقابله با توفان‌های شن و گرد و غبار» با ابتکار عمل جمهوری اسلامی ایران و پیشنهاد اجلاس تهران در ششمین مجمع جهانی محیط‌زیست ملل متحد در نایروبی کنیا تصویب شد.
گروه اجتماعی - رجانیوز: قطعنامه « مقابله با توفان‌های شن و گرد و غبار» با ابتکار عمل جمهوری اسلامی ایران و پیشنهاد اجلاس تهران در ششمین مجمع جهانی محیط‌زیست ملل متحد در نایروبی کنیا تصویب شد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از خبرگزاری دانشجو، ششمین مجمع محیط زیست ملل متحد از ۷ تا ۱۱ اسفند ماه سالجاری در مقر برنامه محیط زیست ملل متحد در شهر نایروبی کشور کنیا برگزار شد، این مجمع بالاترین مرجع سیاستگذاری در حوزه محیط زیست در سطح جهانی محسوب می‌شود.
 
در این نشست که با حضور بیش از ۱۸۰ کشور برگزار شد رویکرد چندجانبه گرایی با پرداخت به محور‌های اصلی از جمله تغییرات اقلیمی، از دست رفتن تنوع زیستی، آلاینده‌ها و پسماند‌ها را در دستور کار داشت و در آن ۱۹ قطعنامه و دو تصمیم از سوی کشور‌های مختلف به این نشست ارسال شد.
 
یک قطعنامه به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران و با عنوان مقابله با توفان‌های شن و گردوغبار به این نشست ارسال شده بود که در راستای عملی شدن مصوبات اجلاس تهران و تقویت دیپلماسی محیط‌زیستی دولت مردمی در شهریور ماه سالجاری بود.
 
قطعنامه‌ها موضوعات متعددی داشتند که در راستای محور‌های مختلفی از جمله، اقتصاد گردشگری، کیفیت هوا، آفت کش‌های خطرناک، موافقت نامه‌های بین المللی، اصلاحات صندوق جهانی محیط‌زیست و مواردی از این قبیل بود.
 
علی سلاجقه، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در راس هیاتی بلند پایه متشکل از کارشناسانی از وزارت امور خارجه و سازمان حفاظت محیط زیست در این اجلاس حضور داشت، و دیدار‌های دو جانبه‌ای با نمایندگان و وزرای محیط‌زیست کشور‌های چین، عربستان، کنیا، قطر، ترکیه، آذربایجان، عراق و ازبکستان داشت.
 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین در این مجمع جهانی با اینگر اندرسون، دبیر اجرایی برنامه محیط زیست ملل متحد دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار‌ها رایزنی‌های سازنده‌ای در مورد مسائلی از جمله روابط با کشور‌های همسایه در حوزه محیط زیست، دغدغه‌های مشترک در حوزه محیط زیست و مسائل منطقه‌ای و جهانی مطرح شد.
 
امید می‌رود با تصویب قطعنامه تهران برنامه عملی این قطعنامه به سرعت به کشور‌ها ابلاغ شود و قدم مثبتی برای حفاظت از محیط زیست جهانی و به ویژه محیط زیست منطقه برداشته شود.

انتهای پیام/