هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 10 خرداد 1403
ساعت 09:15
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 7 اسفند 1402 ساعت 14:31
دوشنبه 7 اسفند 1402 14:06 ساعت
2024-2-26 14:31:38
شناسه خبر : 376127
حضرت آقا «تقوا» را اولین شرط یک نماینده مجلس معرفی کرده‌اند. شهید چمران در کسوت نماینده اولین دوره مجلس شورای اسلامی، نمونه بارز مسئولی است که تقوا الهی را در تمامی لحظات زندگی‌اش جاری و ساری می‌کرد.
حضرت آقا «تقوا» را اولین شرط یک نماینده مجلس معرفی کرده‌اند. شهید چمران در کسوت نماینده اولین دوره مجلس شورای اسلامی، نمونه بارز مسئولی است که تقوا الهی را در تمامی لحظات زندگی‌اش جاری و ساری می‌کرد.
گروه سیاسی - رجانیوز: حضرت آقا «تقوا» را اولین شرط یک نماینده مجلس معرفی کرده‌اند. شهید چمران در کسوت نماینده اولین دوره مجلس شورای اسلامی، نمونه بارز مسئولی است که تقوا الهی را در تمامی لحظات زندگی‌اش جاری و ساری می‌کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از ایران آنلاین، مقام معظم رهبری طی سال های گذشته شاخصه هایی را برای نماینده اصلح برشمرده اند که در این گزارش سعی می کنیم مصداق های عینی چنین نمایندگانی را معرفی کنیم. انسان های شریفی که صرف نظر از مقام و مسئولیت و جایگاه شان، خدمت به مردم را سرلوحه کارشان قرار می دادند.
 
"چمران" اسطوره تقوا
 
"کسی که می‌آید به مجلس، باید با تقوا باشد. اوّلین شرط تقواست: "انّ اکرمکم عنداللَّه اتقاکم". مقام معظم رهبری در یکی از سخنرانی های خود تقوا را اولین شرط افرادی دانستند که قرار است به نمایندگی مجلس انتخاب شوند. بر موضوع "تقوای الهی" در آیات، روایات و احادیث بسیار تاکید شده و حضرت آقا نیز سخنان شان را براساس همین آموزه های دینی و مذهبی بیان می کنند.
 
شهید دکتر مصطفی چمران به عنوان نماینده اولین دوره مجلس شورای اسلامی، نمونه بارز مسئولی است که تقوا الهی را در تمامی لحظات زندگی اش جاری و ساری می کرد. او چه در زمانی که در امریکا تحصیل و کار می کرد و چه در زمانی که همه داشته های مادی را رها کرد تا به لبنان جنگ زده برود، تنها به یک چیز می اندیشید و آن هم رضای الهی بود.
 
در مورد شهید چمران سخن بسیار است. او پس از پیروزی انقلاب که به ایران برگشت، در یکی از اولین مسئولیت هایش به نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی و در دوره اول آن پرداخت. چمران اگرچه اسطوره تقوا بود، اما اعتقاد داشت که یک مسئول باید در کنار تقوا، تخصص هم داشته باشد. چرا که به گفته او: "می‌گویند تقوا از تخصص لازم‌تر است، آن را می‌پذیرم. اما می گویم «آن کس که تخصص ندارد و کاری را می‌پذیرد، بی‌تقواست». دکتر مصطفی چمران 31 خرداد 1360 در جبهه دهلاویه به شهادت رسید.
 
"آیت" و توجه به محرومان
 
حضرت آقا دیگر ویژگی یک نماینده اصلح را توجه و طرفداری از محرومان اعلام کرده اند؛ "دیگر اینکه باید طرفدار محرومین باشد؛ بداند که در کشور محرومیت هست و سعی و همّت او باشد که رفع محرومیت کند."
 
یکی از مصادیق بارز نماینده ای که از دل فقر برخاست و همواره مدافع محرومین بود را باید "شهید سید حسن آیت" بدانیم که 1317 هجری شمسی در نجف‌آباد اصفهان و در خانواده‌ای روحانی و کشاورز به دنیا آمد. خانواده او از ابتدا در نهایت سختی و فقر زندگی می کردند و تنها منبع درآمدشان از راه کشاورزی بود. لذا شهید آیت از کودکی در نهایت فقر و محرومیت زندگی کرد و از همان ابتدا درد محرومین را با تمام وجودش لمس کرد.
 
یکی از یاران شهید آیت در خصوص او گفته بود: "او برخاسته از ستمدیدگان و محرومان جامعه بود. آنها که اینقدر دم از مبارزات طبقاتی می‌زنند و اکثر رهبرانشان در رفاه و آسایش مادی به سر می‌برند بیایند زندگی این برادر شهید را مطالعه کنند؛ او متعلق به مردم محروم این جامعه بود او در عین حالی که این همه بار مسئولیت مبارزه را به دوش گرفته بود ناگزیر بود که ساعتهای زیادتری، بیشتر از آنچه که رسماً باید تدریس کند به تدریس در جاهای مختلف بپردازد تا بتواند امرار معاش کند و زندگیش را تأمین کند." شهید آیت عاقبت در 14 مردادماه 1360 توسط منافقین ترور شد.
 
خستگی ناپذیر مثل "شاه آبادی"
 
از دیگر خصوصیات نماینده مجلس از دیدگاه مقام معظم رهبری خستگی ناپذیری است. در همین خصوص ایشان فرموده اند: "کسانی سر کار بیایند که مصداق «انّ الّذین قالوا ربّنا اللّه ثمّ استقاموا» باشند؛ اهل استقامت و اهل ایستادگی باشند؛ زرهی پولادین از یاد خدا و از توکل به خدا بر تن خودشان بپوشند و وارد میدان شوند..."
 
"آیت الله شهید شیخ مهدی شاه آبادی" نمونه بارزی از یک نماینده خستگی ناپذیر و مقاوم است که چه در مبارزات انقلابی و چه پس از پیروزی انقلاب، خستگی نمی شناخت و همواره در کف میادین نبرد حضور می یافت و ایستادگی می کرد. فرزند شهید شاه آبادی تعریف می کند که در دوران طاغوت، او به همراه پدر به روستاها و نقاط دورافتاده می رفتند تا علاوه بر رسیدگی به امور دینی مردم این نقاط، آنها را با نهضت حضرت امام آشنا کنند.
 
شهید شاه آبادی بسیار پرجنب و جوش و فعال بود، در راه اسلام و آرمان هایش ایستادگی می کرد و از هیچ کوششی فروگذار نبود. همان طور که مقام معظم رهبری فرموده اند، او را باید مصداق بارز افرادی بدانیم که "زره پولادین از یاد خدا و از توکل به خدا برتن پوشیده و وارد میدان می شد" شیخ مهدی در اردیبهشت 1363 و در حالی که اندک فراغتی از امور مجلس یافته بود، به سرعت خود را به جبهه های جنگ رساند تا از منطقه عملیاتی جزایر مجنون که به تازگی و طی عملیات خیبر آزاد شده بود، دیدن کند. در همین بازدید میدانی بود که براثر اصابت ترکش گلوله توپ دشمن در ششم اردیبهشت ماه 1363 به شهادت رسید.
 
انتهای پیام/