هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 24 فروردين 1403
ساعت 15:31
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 7 اسفند 1402 ساعت 11:11
دوشنبه 7 اسفند 1402 10:44 ساعت
2024-2-26 11:11:21
شناسه خبر : 376102
نرخ تورم ماهانه مواد غذایی در بهمن‌ماه به منفی ۰٫۵ درصد رسید تا پس از ۳۴ ماه مجدداً شاهد منفی شدن تورم ماهانه مواد غذایی باشیم.
نرخ تورم ماهانه مواد غذایی در بهمن‌ماه به منفی ۰٫۵ درصد رسید تا پس از ۳۴ ماه مجدداً شاهد منفی شدن تورم ماهانه مواد غذایی باشیم.
گروه اقتصادی - رجانیوز: نرخ تورم ماهانه مواد غذایی در بهمن‌ماه به منفی ۰٫۵ درصد رسید تا پس از ۳۴ ماه مجدداً شاهد منفی شدن تورم ماهانه مواد غذایی باشیم.
 
به گزارش رجانیوز، نرخ تورم ماهانه مواد غذایی در بهمن‌ماه به منفی ۰.۵ درصد رسید تا پس از ۳۴ ماه مجدداً شاهد منفی شدن تورم ماهانه مواد غذایی باشیم.بر اساس اعلام مرکز آمار، نرخ تورم ماهانه کالاهای مصرفی در بهمن‌ماه به ۱.۴ درصد رسید که کمترین رقم در طول فعالیت دولت سیزدهم محسوب می‌شود. در بهمن ١٤٠٢، شاخص قیمت مصرف‌کننده خانوارهای کشور به عدد ٢٢٥,٧ رسیده است که نسبت به ماه قبل (تورم ماهانه) ١.٤ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ٣٥.٨ درصد افزایش و در دوازده ماه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (شاخص تورم میانگین سالانه) ٤٢.٥ درصد افزایش داشته است.شاخص تورم ماهانه در مرداد ۱۴۰۰ در پایان دولت دوازدهم به ۳ درصد رسیده بود. بر اساس گزارش مرکز آمار، نرخ تورم ماهانه مواد غذایی در بهمن‌ماه به منفی ۰.۵ درصد رسید تا پس از ۳۴ ماه مجدداً شاهد منفی شدن تورم ماهانه مواد غذایی باشیم. آخرین بار در اردیبهشت ۱۴۰۰ تورم ماهانه مواد غذایی منفی شده بود. در مرداد ۱۴۰۰ در پایان دولت قبل تورم ماهانه مواد غذایی به ۵.۲ درصد رسیده بود. تورم نقطه به نقطه مواد غذایی هم در بهمن‌ماه به ۳۱.۶ درصد کاهش یافته که کمترین رقم در ۴۱ ماه اخیر است. در مرداد ۱۴۰۰ در پایان دولت قبل تورم نقطه به نقطه مواد غذایی به حدود ۶۰ درصد رسیده بود. بدین ترتیب تورم نقطه به نقطه مواد غذایی نسبت به پایان دولت قبل تقریباً نصف شده است.
تورم ماهانه کم‌درآمدها در کف ۵۲ ماه
گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد تورم ماهانه مواد غذایی اقشار کم‌درآمد جامعه (سه دهک درآمدی پایین) در بهمن‌ماه منفی بوده است. منفی بودن تورم ماهانه مواد غذایی به این معنا است که متوسط قیمت مواد غذایی مصرفی خانوارها در بهمن‌ نسبت به دی ارزان شده است.بر اساس گزارش مرکز آمار، تورم ماهانه مواد غذایی برای دهک اول (کم‌درآمدترین اقشار جامعه) منفی ۱.۷ درصد، دهک دوم منفی ۱.۱ درصد و دهک سوم منفی ۰.۹ درصد بوده است. در این سه دهک درآمدی، مواد غذایی سهم بیش از ۴۰ درصد در سبد کالای خانوارها دارد و منفی شدن تورم ماهانه مواد غذایی این دهک‌ها خبر مثبتی ازلحاظ افزایش قدرت خرید محسوب می‌شود. خبر خوب دیگر آنکه آهنگ منفی شدن تورم ماهانه مواد غذایی ۳ دهک پایین درآمدی، در بهترین وضع خود از اواسط سال ۱۳۹۸ تاکنون محسوب می‌شود.از شهریور ۱۳۹۸ تاکنون هیچ‌گاه تورم ماهانه مواد غذایی ۳ دهک کم‌درآمد تا این حد کاهشی نشده بود و این شاخص برای اقشار کم‌درآمد به کمترین رقم خود در ۵۲ ماه اخیر رسید.
سیاست تثبیت در حال ثمردهی
یک ماه پس از آنکه بانک مرکزی از کاهش نرخ رشد نقدینگی به ۲۵.۲ درصد در پایان دی خبر داد، گزارش مرکز آمار نشان داد تورم ماهانه در بهمن با ثبت رکورد ۱.۴ درصدی به کمترین رقم ۳۳ ماه اخیر رسیده است. علاوه بر کاهش چشمگیر تورم ماهانه، یکی دیگر از نکاتی که توجهات را به خود جلب کرد، منفی شدن تورم ماهانه خوراکی‌ها بود. طبق اعلام مرکز آمار، تورم ماهانه خوراکی در بهمن، منفی ۰.۴ درصد بوده که کمترین رقم در ۵۲ ماه اخیر است. آخرین بار دی ماه سال ۹۸ بود که تورم ماهانه خوراکی به زیر صفر درصد رسید. منفی شدن تورم ماهانه خوراکی در بهمن باعث شد بار تورم در این ماه بیشتر بر طبقات ثروتمند جامعه منتقل شود. با توجه به سهم بالای خوراکی‌ها در سبد هزینه خانوارهای کم درآمد، کاهش تورم خوراکی باعث افت چشمگیر تورم کل برای این بخش از جامعه می‌شود.
 
رشد اقتصادی ادامه دارد
گزارش جدید مرکز آمار نشان داد رشد اقتصادی کشور در سه ماهه سوم سال با وجود اجرای سیاست‌های ضدتورمی، تداوم داشته است.این گزارش نشان می‌دهد اقتصاد کشور در پاییز امسال هم به رشد خود ادامه داده است. طبق این گزارش، رشد تولید ناخالص داخلی در پاییز امسال ۵.۱ درصد با نفت و ۲.۵ درصد بدون نفت بوده است. جزئیات رشد بخش‌های مختلف اقتصاد کشور در پاییز امسال به شرح زیر گزارش شده است.
همچنین طبق گزارش مرکز آمار، رشد تولید ناخالص داخلی در ۹ ماهه ابتدایی امسال با احتساب بخش نفت و گاز ۶.۷ درصد و بدون احتساب بخش نفت و گاز ۴.۲ درصد بوده است. این ارقام نشان می‌دهد اقتصاد کشور با وجود اجرای سیاست‌های انقباضی همچنان در مسیر رشد مثبت قرار دارد. جزئیات رشد بخش‌های مختلف اقتصاد در ۹ ماهه ابتدایی امسال به شرح زیر بوده است.
نگاهی به رشد ۹ ماهه اقتصادی کشور در سال‌های اخیر نشان می‌دهد رشد ۹ ماهه امسال یکی از بالاترین رشدها در سال‌های اخیر بوده است.همچنین رشد اقتصادی ۹ ماهه بدون احتساب نفت هم، همچنان در محدوده بالایی قرار دارد. سرمایه‌گذاری یکی از الزامات حیاتی برای رشد اقتصادی به شمار می‌رود. بررسی این شاخص مهم اقتصادی نشان می‌دهد طی سه سال اخیر تشکیل سرمایه روند مثبت را در پیش گرفته است. گزارش اخیر مرکز آمار هم حاکی از آن است که طی ۹ ماه نخست سال‌جاری شاخص تشکیل سرمایه ثابت ناخالص رشد ۴.۷ درصدی را ثبت کرده است.
رشد با وجود سیاست‌های ضدتورمی
تحقق رشد ۶.۷ درصدی اقتصاد کشور در ۹ ماه نخست سال‌جاری در شرایطی رخ داد که بانک مرکزی سیاست‌های مختلفی برای کاهش تورم اجرا کرد. بخش زیادی از این سیاست‌ها که به منظور کاهش تورم اجرا شد، جزو سیاست‌های انقباضی است که طبق ادبیات رایج علم اقتصاد، اثر منفی بر رشد اقتصادی دارد.
با این حال با اجرای سیاست‌های مختلف به منظور حمایت از تولید و فعالیت‌های اقتصادی، رشد اقتصادی و کاهش تورم به‌طور همزمان محقق شده است.
 
تداوم رشد اقتصادی و کاهش تورم
رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تداوم رشد اقتصادی در فصل پاییز و همچنین کاهش تورم در بهمن ماه نوشت: شعار سال یعنی رشد اقتصادی و کاهش تورم در حال محقق شدن است. به گزارش سازمان برنامه و بودجه، داوود منظور در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: رشد اقتصادی کشور در پاییز سال‌جاری، رشد ۵.۱ درصدی نسبت به پاییز سال گذشته را نشان می‌دهد. وی تصریح کرد: رشد اقتصادی بدون نفت ۲.۵ درصد است؛ به دلیل موقعیت‌هایی که برای صنعت نفت کشور فراهم شده است رشد بالایی را تجربه می‌کند و موجب افزایش رشد اقتصادی کشور شده است.
منظور با اشاره به کاهش تورم نقطه‌ای، ماهانه و سالانه در بهمن ماه بر اساس گزارش مرکز آمار ایران همچنین نوشت: طی بهمن ماه امسال، نرخ تورم نقطه‌ای ۲.۷ درصد، تورم ماهانه ۱.۲ درصد و تورم سالانه ۱.۱ درصد نسبت به دی‌ماه کاهش داشته است.
 
منبع: روزنامه ایران
 
انتهای پیام/ 


22
پسندیدم