هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 29 فروردين 1403
ساعت 20:00
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 5 اسفند 1402 ساعت 00:15
جمعه 4 اسفند 1402 23:13 ساعت
2024-2-24 00:15:34
شناسه خبر : 376005
محمدرضا باهنر که سوابق و کارنامه مشخصی دارد به‌عنوان نامزد شورای ائتلاف در کرمان معرفی شده است؛ این اتفاق درحالی‌ست که او هیچ نسبتی با جریان انقلاب ندارد اما به اسم «نامزد انقلابی» قرار است وارد مجلس شود!
محمدرضا باهنر که سوابق و کارنامه مشخصی دارد به‌عنوان نامزد شورای ائتلاف در کرمان معرفی شده است؛ این اتفاق درحالی‌ست که او هیچ نسبتی با جریان انقلاب ندارد اما به اسم «نامزد انقلابی» قرار است وارد مجلس شود!
گروه سیاست-رجانیوز: در بین خیل نامزدهای جوان و تازه‌نفس انتخابات دوازدهمین دورۀ مجلس شورای اسلامی، یک نامزد ۷۰ساله با بیش از ۷ دوره سابقۀ نمایندگی نیز مشاهده می‌شود: محمدرضا باهنر. فردی که در ۱۴ مرداد امسال ادعا کرده بود قصدی برای ثبت‌نام در انتخابات ندارد؛ اما در پیش ثبت‌نام مجلس که از تاریخ ۱۶ تا ۲۲ مرداد بود، ثبت‌نام کرده است!
 
 
بعد از ثبت‌نام باهنر، بارها از او به‌عنوان سرلیست شورای وحدت نیروهای انقلاب اسلامی، یکی از جبهه‌های اصول‌گرایان در انتخابات، نام‌برده شد تا اینکه باهنر حوزۀ انتخابیۀ خود را از تهران به کرمان انتقال داد و اکنون به‌عنوان نامزد شورای ائتلاف معرفی شده است.
 
مسئله حائز اهمیت اما عملکرد این نامزد ۷۰ساله است که به‌عنوان نامزد شورای ائتلاف در کرمان رقابت می‌کند. به طور خلاصه به چند مورد اشاره می‌شود:
 
۱- دفاع از برجام: سند خسارت محض دولت روحانی که تأثیرات منفی آن بر همگان مشهود است و بارها از جانب مقام معظم رهبری مورد نقد قرار گرفته است، علاوه بر حمایت علی لاریجانی رئیس مجلس نهم، از حمایت دو نایب‌رئیس این مجلس نیز برخوردار است؛ هم محمدحسن ابوترابی‌فرد و هم محمدرضا باهنر تمام‌قد از برجام دفاع کرده و می‌کنند.
 
 
باهنر در برنامۀ جهان‌آرا در شبکه افق در سال ۱۳۹۸ گفت که از برجام دفاع می‌کند و در نشست خبری با خبرنگاران در سال ۱۳۹۵ نیز گفت: «در موضوع برجام کار خوب و قوی توسط متخصصین صورت گرفت و بحث‌هایی که در این زمینه مطرح می‌شود طبیعی است. ما در برجام ضرر نکردیم؛ بلکه سود بردیم.» انتظار آن است برای سندی که نماد بدعهدی دولت آمریکا و شرطی‌شدن اقتصاد ایران به مذاکره و توافق به هر قیمتی و به تعبیر دولت قبل دستاورد آن تقریباً هیچ است، فردی با چند دوره نمایندگی مجلس آگاهانه با آن مواجهه و موضع‌گیری داشته باشد.
 
 
 
 
۲- حمایت‌های متوالی از حزب کارگزاران و هاشمی رفسنجانی: در خاطرات اکبر هاشمی رفسنجانی بارها حمایت‌ها و کمک‌های محمدرضا باهنر به حزب کارگزاران سازندگی و هاشمی رفسنجانی را مشاهده می‌کنیم. به‌عنوان‌مثال، در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۷۸، هاشمی رفسنجانی از پیشنهاد باهنر برای عملکرد بهتر انتخاباتی کارگزاران می‌گوید: «آقای [محمدرضا] باهنر [نمایندۀ تهران] آمد. پیشنهاد داشت که توصیه کنم، کارگزاران نامزدهای مستقل معرفی کنند.» در ادامۀ خاطرات اما یک نکتۀ عجیب به چشم می‌خورد: درخواست کمک مالی باهنر از هاشمی رفسنجانی برای انتخابات! «درخواست کمک مالی، برای انتخابات داشت که گفتم، اعتباری در اختیار من نیست.»
 
 
یا در مورد دیگر، هاشمی رفسنجانی از مشاورۀ باهنر دربارۀ حضور یا عدم حضور هاشمی در مجلس ششم خبر می‌دهد: «آقایان [محمدرضا] باهنر، [حسین] مرعشی، علی [هاشمی]، محسن [هاشمی]، [محمدرضا] رحیمی، [علی] آقا محمدی و [اصغر] افشاری آمدند. در مورد حضور یا انصراف من از نمایندگی مجلس صحبت شد. پیشنهاد می‌دادند که اگر اکثریت نمایندگان مجلس دعوت کنند که نامزد ریاست بشوم، بمانم وگرنه انصراف بدهم.» باهنر همچنین دربارۀ فوت هاشمی رفسنجانی می‌گوید: «به لحاظ ثلمه‌ای که به کشور وارد شد، قابل‌جبران نیست و باعث تأسف است... کسی که بتواند همۀ ابعاد وجودی آقای هاشمی را داشته باشد پیدا نمی‌شود.»
 
۳- حمایت از دولت روحانی: باهنر از حامیان جدی دولت حسن روحانی بود. او در سال ۹۶ و چند روز پیش از برگزاری دوازدهمین دورۀ انتخابات ریاست‌جمهوری، در نشست سالانۀ اتحادیۀ جامعۀ اسلامی دانشجویان، از عملکرد دولت روحانی علی‌الخصوص در حوزۀ اقتصادی دفاع می‌کند. همچنین در مهر امسال و در گفت‌وگو با تجارت نیوز می‌گوید: «دولت آقای روحانی خدمات زیادی داشت و من فکر می‌کنم به دولت ایشان ظلم شده است.» 
 
 
۴- حمایت از سیاست‌های علیه مستضعفان: باهنر در مشی اقتصادی و سیاسی بسیار راست‌گراست و سیاست‌های به نفع سرمایه‌داران و علیه مستضعفان را دنبال می‌کند. باهنر راهکار مبارزه با قاچاق بنزین را افزایش قیمت آن به لیتری ۵۰ هزار تومان بیان می‌کند. یعنی یک جهش بیش از ۱۶ برابری که تورم بی‌سابقه‌ای به دنبال خواهد داشت. او به طرز جالبی حامی سیاست‌های تعدیل اقتصادی و آزادسازی قیمت‌هاست. باهنر از سیاست‌های تعدیل اقتصادی دهۀ هفتاد که چند ناآرامی را در شهرهای مختلف رقم زد حمایت کرده و می‌گوید: «خدا مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را رحمت کند. سال ۷۶ می‌خواست تعدیل اقتصادی را کامل کند و می‌گفت می‌خواهم تمام قیمت‌های یارانه‌ای را حذف کنم، چون به تورم ۴۹ درصدی خوردیم. آن زمان ما در مجلس بودیم و نگذاشتیم این کار را انجام دهد. شاید هم مقصر ما بودیم که نگذاشتیم و سرعت این کار را گرفتیم، اما این کار باید از همان موقع انجام می‌شد.» اگر ایده‌های اقتصادی چنین فرد حامی لیبرالیسم در مجلس مطرح و دنبال شود، بدون شک سفرۀ مستضعفان و کوخ‌نشینان و ابوذر مسلکان تا مرز نابودی پیش خواهد رفت و دارایی ابازرها و کاخ‌نشینان روزافزون خواهد شد.
 
۵- تحریف امام خمینی: بی‌شک یکی از بزرگ‌ترین تحریف‌کاران امام خمینی (ره) در عصر حاضر محمدرضا باهنر است. او امسال با تحریف عقاید و سخنان امام خمینی (ره) می‌گوید که فرمان قتل سلمان رشدی ادعای یک طلبه است و نه موضع جمهوری اسلامی! با خواندن سخنان امام دربارۀ سلمان رشدی مرتد متوجه می‌شویم که این سخنان نه از باب یک استفتا و نظر یک طلبه بلکه یک فرمان برای تمام مسلمانان عالم است: «از مسلمانان غیور می‌خواهم تا در هر نقطه که آنان را یافتند، سریعاً آنها را اعدام نمایند تا دیگرکسی جرئت نکند به مقدسات مسلمین توهین نماید و هر کس در این راه کشته شود، شهید است ان‌شاءالله. ضمناً اگر کسی دسترسی به مؤلف کتاب دارد؛ ولی خود قدرت اعدام او را ندارد، او را به مردم معرفی نماید تا به جزای اعمالش برسد.» ازطرف دیگر، این ادعا که امام خمینی که در تمام دنیا به‌عنوان رهبر ایران شناخته شده است موضع رسمی بگیرد؛ ولی بعداً بگوید این نظر جمهوری اسلامی نیست و نظر طلبگی است، توهین به جایگاه و شخصیت امام خمینی است. 
 
 
باهنر همچنین منکر ارادۀ امام برای نابودی رژیم غاصب و قاتل صهیونیستی شده و می‌گوید: «قدری تردید دارم امام گفته باشند اسرائیل باید از بین برود. زمانی در شورای دفاع بحث شد موضع نظام، این باشد یا نه؟ امام فرمودند بگویید نه.» این در حالی است که امام خمینی (ره) چندین بار به‌صورت واضح از نابودی اسرائیل سخن گفته‌اند و فرموده‌اند «مهلت‌دادن به اسرائیل اشتباه است.» 
 
محمدرضا باهنر یک بازیگر است. بازیگری بدون مبنا و اعتقاد به اصول انقلاب اسلامی که برای او ماندن در قدرت اصالت دارد. او روزی در مجلس پنجم کارگردان استیضاح عطاالله مهاجرانی می‌شود و روز دیگر به حزبی که مهاجرانی از مؤسسین آن بوده راهبرد و کمک می‌دهد. او حتی زمانی که احتمال می‌دهد از نامزدهای انقلابی در تهران شکست بخورد، حوزۀ انتخابیۀ خود را از تهران به کرمان تغییر می‌دهد؛ درحالی‌که از هفت دوره نمایندگی او پنج دورۀ آن از تهران بوده است.
 
 
باهنر در جایی گفته بود: «فقط عزرائیل می‌تواند بعضی‌ها را از میزشان جدا کند.» به نظر می‌رسد این تعبیر بیش از همه برای فردی صادق باشد که با ۷۰ سال سن و ۷ دوره سابقۀ نمایندگی همچنان هوس نشستن بر صندلی‌های بهارستان و جلوگیری از ورود جوانان انقلابی را در سر می‌پروراند.
 
انتهای پیام/