هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 2 مرداد 1403
ساعت 16:06
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 22 بهمن 1402 ساعت 14:57
يكشنبه 22 بهمن 1402 14:53 ساعت
2024-2-11 14:57:21
شناسه خبر : 375187
وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌با بیان اینکه رونق معیشت را به سفره‌های مردم بازمی‌گردانیم، گفت: مسیر آینده اقتصاد ایران ‌درخشان‌تر از گذشته خواهد بود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌با بیان اینکه رونق معیشت را به سفره‌های مردم بازمی‌گردانیم، گفت: مسیر آینده اقتصاد ایران ‌درخشان‌تر از گذشته خواهد بود.
گروه اقتصاد-رجانیوز: احسان خاندوزی در جمع راهپیمایان سمنانی با بیان اینکه امروز مردم هستند که بر اساس شایستگی‌ها آینده کشور را رقم می‌زنند اظهار داشت: ملت ایران انتخاب کرد تا بتواند در جهان حرف خود را زده و بر اساس منافع ملی خود عمل کند.
 
وزیر اقتصاد با بیان اینکه زمانی بود که حتی دشمن سیم خاردار به ایران نمی‌داد عنوان کرد: امروز از این می‌هراسد که ملت ایران دستاوردهای نظامی خود را در اختیار دیگران قرار ندهد.امروز ملت ایران به این نتیجه و مرحله رسیده است که ملت پیشرو و الگو در منطقه باشد.
 
وی با بیان اینکه امروز ملت ایران علی‌رغم همه بلوف‌های دشمنان اجازه نمی‌دهد که دشمن حتی یک نگاه چپ به کشور داشته باشد خاطرنشان کرد: اگرچه مشکلات اقتصادی در کشور وجود دارد و آن هم به دلیل فشارهای تحریمی دشمنان در همه سال‌های گذشته است، اما اراده دولت برای حل مشکلات از طریق اصلاح ساختار اقتصادی کشور است.
 
وزیر اقتصاد بییان کرد: نقطه ضعف‌هایی در حوزه‌های اقتصادی داشتیم. ساختار اقتصادی کشور به نفت وابسته بوده و قدرت اقتصاد از طریق توزیع درآمدهای نفت در پایتخت متمرکز شده بود و این نقطه ضعف اقتصاد ما بود.
 
وی با بیان اینکه برای این مهم نیازمند اصلاح ساختار هستیم گفت: محور برنامه هفتم توسعه در پنج سال آینده رفع نقطه ضعف‌های اقتصاد کشور است.
 
وزیر اقتصاد با بیان اینکه رویکرد دولت سیر از اقتصاد نفتی به سوی اقتصاد دانش بنیان و مبتنی بر تولید است گفت: بیاید از اقتصاد نفتی و تمرکزی به سوی اقتصاد متنوع توانمند حرکت کنیم.
 
خاندوزی بیان کرد: هدف نهایی سفرهای رئیس جمهور بازگرداندن قدرت تصمیم به استان‌ها و توانمند کردن اقتصاد استان‌هاست.
 
وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی در باورهای ملت بزرگ ایران در سال ۱۳۵۷ بود عنوان کرد: خودباوری و توانمندی‌های ملت ایران و اینکه متکی بر اراده و خواست می‌توان ایستاد و اهمیت استقرار نظامی بر محوریت اسلام و عدالت برای مردم آن زمان، طومار تاریخ 2 هزار ساله پادشاهی را توسط ملت ایران در هم پیچیده شد.
 
وزیر اقتصاد با بیان اینکه ساختار سیاسی ایران در گذشته مبتنی یا بر خون یا بر نژاد یا بر قبیله، یا مبتنی بر خودکامگی مستبدین بود خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ایران است ساختار سیاسی را کنار زد و فصل جدیدی از تاریخ را برای ملت ایران به ارمغان آورد و امروز مردم بر اساس اراده خود و بر اساس شایستگی هایی که خود مردم بهترین معیار آن هستند، نوع قانون، حاکمان و مدیران را و پشت گرمی مدیران برای ایستادن در مقابل همه فشارهای داخلی و خارجی رقم می‌زنند و این نعمت کمی نیست.
 
خاندوزی اضافه کرد: ملت ایران انتخاب کرد بتواند در جهان حرف خودش را بزند و بر اساس تحلیل منافع ملی خودش اقدام کند و این زبان انقلاب اسلامی این مردم با استقامت چهل و پنج ساله خود، نه فقط در ایران، که به زبان منطقه تبدیل کردند.
 
وی یادآور شد: اگر روزی از این در هراس بودند که کسی به جمهوری اسلامی سیم خاردار نفروشد تا ملت ایران بتواند در مقابل هجوم از خودش دفاع کند، امروز از این می‌هراسند که این ملت دست‌سازه‌های جوانان نخبه خود را صادر نکند و سلاح‌های دفاعی را در اختیار دیگران قرار ندهد و تمام جغرافیای اقتصاد سیاسی منطقه علیرغم همه دشمنی‌ها امروز بر مدار دستان پرهمت مردم ایران دارد می‌چرخد و این اتفاق بزرگی برای کشور است.
 
وزیر اقتصاد با بیان اینکه هر زمان استعمار اراده می‌کرد یک خطه از خاک کشورمان را جدا می‌کرد و تصمیمات خود را در این سرزمین بی‌چون‌وچرا اجرا کرده، همسر پادشاه ایران را طلاق می‌داد و تمام تصمیمات مهم و راهبردی را با هماهنگی استعمار خارجی اتخاذ می‌کرد عنوان کرد: امروز ملت ایران به این نقطه رسیده است که در منطقه خاورمیانه و جهان اسلام ملتی پیشرو و الهام بخش و راهگشا بوده و زمینه‌ساز روز موعود بزرگ اراده ملت ایران خواهد بود.
 
خاندوزی گفت: امروز ملت ما به دشمن خود اجازه نمی‌دهد که علی‌رغم آنکه همه حرف و حدیث‌ها و آنچه که رسانه‌ها می‌گویند و بلوف هایی می زنند اما امروز مردم اجازه ندادند کسی نگاه چپ به یک وجب از خاک ایران اسلامی عزیز ما داشته باشد.
 
وی با بیان اینکه همه این موفقیت‌ها با مرهون همت، تیزبینی، بصیرت و استقامت مردم است خاطرنشان کرد: البته که اینها نافی مشکلات نیست و ما در عرصه‌های مختلف نقطه ضعف‌هایی داریم.
 
وزیر اقتصاد با بیان اینکه مشکلات و فشارهای اقتصادی در جامعه به ویژه پس از سال‌های جنگ تحمیلی وجود داشته و فشار اقتصادی بر طبقه متوسط و ضعیف ما وارد شده است خاطرنشان کرد: اما اراده دولت مردمی سیزدهم این است که در میانه همین فشارهای تحریمی، عواملی که در اقتصاد ما را دچار نقطه ضعف کرده است را برطرف کند. ما نقطه ضعف‌هایی داشتیم، ساختار اقتصادی ما دهه‌ها نفتی و وابسته به درآمد نفت بود، نه به همت صادر  کننده و تولیدکننده.
 
خاندوزی با بیان اینکه سال‌های سال اقتصاد کشور متمرکز و دولت‌زده بود و به توانمندی مناطق استان‌ها و شهرستان‌ها وابستگی نداشت عنوان کرد: در همه این سال‌ها قدرت اقتصاد فقط در پایتخت بود، آن هم فقط از طریق توسعه درآمد نفت و این موضوع بود که ما را وابسته نگه داشته و آسیب‌پذیر کرد. دشمن هم اتفاقاً درست انگشت خود را بر همین نقطه ضعف اقتصاد ما گذاشت.
 
وی خاطرنشان کرد: برای اینکه این مسیر را برگردانیم، تدبیر آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور این است که ما نیازمند به اصلاح ساختاری هستیم که در اقتصاد هم طمع آنها و امیدواری آنها را به ناامیدی تبدیل کنیم.
 
وزیر اقتصاد با بیان اینکه محور برنامه‌های هفتم توسعه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور در پنج سال آینده رفع همین نقطه ضعف‌هاست تأکید کرد: امروز برای رفع این نقاط ضعف باید از یک اقتصاد نفتی به یک اقتصاد تولیدمحور، دانش‌بنیان، اقتصادی که بخش‌های مولد نه بخش‌های دلالی و واسطه‌گری در آن منفعت ببرند، برویم و این گذار بزرگ ملت ایران را در برابر فشار اقتصادی هم آسیب‌ناپذیر خواهد کرد.
 
خاندوزی محور دوم اقدامات دولت برای رفع مشکلات اقتصادی کشور را تشریح کرد و افزود: حرکت از یک اقتصاد نفتی دولت‌زده تمرکزی به یک اقتصاد متنوع توانمند در جای جای مناطق کشور رویکرد مهم دولت است. برخی از بزرگواران هنوز گمان می‌کنند که پیام اصلی سفرهای رئیس جمهور صرفا سرکشیدن به مناطقی از استان‌ها و شهرستان‌هاست، درحالی‌که غرض نهایی این سفرها باز گرداندن قدرت تصمیم به مناطق، قوی کردن و توانمندکردن استان‌هاست.
 
وی خاطرنشان کرد: اگر امروز شما مشاهده می‌کنید در استان سمنان، علی‌رغم همه مشکلاتی که در حوزه آب و سایر حوزه‌ها وجود دارد، در حوزه اقتصادی تحرکی مهم انجام شده به طوری که نرخ بیکاری استان سمنان به کمتر از شش درصد رسیده و بیش از صدوشصت واحد راکد اقتصادی استان سمنان بر روی پای خودش ایستاده است و اکنون از نیروها و نخبگان جدید از سایر نقاط کشور برای کار در این استان به عنوان محل تلاش اقتصادی دعوت می‌کنند، به دلیل همین نگاه ارزشمند است.
 
وزیر اقتصاد با این اینکه سفرهای استانی دولت و رویکرد رئیس‌جمهور غرض است برای اینکه استان‌های ما و مناطق ما در یک توزیع عادلانه ثروت توانمند شوند بیان کرد: ما تلاش کردیم حساب‌های مالیاتی که درپایتخت بود را آن چیزی که به استان‌ها برمی‌گشت به خود استان‌ها بازگردانیم تا مالیاتش در خود استان‌ها صرف شهرها و روستاهای آن استان شود. تلاش کردیم در حوزه گردش حساب شرکت‌های دولتی آنچه که در استان‌ها مستقر است، دوباره همه را  به خود استان‌ها برگردانیم، چراکه اراده دولت سیزدهم بر این بود که باید منافع به خود استان‌ها برگردد. باید مردم بتوانند روی پای خود بایستند.
 
خاندوزی با تأکید بر توانمندسازی مردم به عنوان رویکرد مهم دولت عنوان کرد: آنچه که تحت عنوان درگاه ملی مجوزها می‌بینید برای این است که کارآفرینان ما عزت داشته باشند، آنها را در یک دستگاه اجرایی نبرند و بیاورند تا یک مجوز یک فعالیت اقتصادی بدهند.
 
وی خاطرنشان کرد: جوان ما باید بتواند در کوتاه‌ترین زمان بدون هزینه زیاد فعالیت اقتصادی خود را آغاز کند.
 
وزیر اقتصاد اضافه کرد: تولیدکنندگان ما باید می‌توانستند با خیال آسوده از ابلاغ بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌های جدید روزانه فعالیت کنند. این اتفاقی است که امسال به نسبت سال گذشته  بخشنامه‌های حوزه تجاری و گمرکی کشور پنجاه درصد کمتر شده و در سال آینده آن را بیش از این کاهش خواهیم داد.
 
خاندوزی بیان کرد: هفته گذشته هیئت دولت مصوبه بسیار ارزشمندی را در حوزه اطمینان بخشی به تولیدکنندگان کشور صادر کرد که اساساً فصل جدیدی برای حمایت از تولید است و هیچ دولتی نیز زیر بار این موضوع نمی‌رفت. دوازده سال قانون کشور بود اما هیچ دولتی زیر بار آن نمی‌رفت که خودش را محدود کرده و بگوید حتماً از سی روز قبل، شصت روز قبل، نود روز قبل از اینکه یک ابلاغیه داشته باشیم، آن را برای همه مردم بدون رانت و دسترسی ویژه‌خواری برای همه تولید کنندگان به اطلاع‌رسانی کنیم تا تولید کننده غافلگیر نشود. این اتفاقاتی است که مناطق و استان‌های کشور را توانمند می‌کند و در این گذار، ما را از یک اقتصاد آسیب‌پذیر به اقتصاد مقاومتی تبدیل خواهد کرد.
 
وی با بیان اینکه به فرموده رهبر معظم انقلاب اقتصاد مقاومتی یعنی توانمند کردن مردم و حاکم کردن تولید و ارزشمند کردن تولید در مقابل سایر ارزش‌های اقتصادی گفت: همزمان با این اقدام برای توانمندی در داخل، بازگرداندن اعتماد تولیدکنندگان در داخل، احیای ظرفیت‌ها و انگیزه‌های استانی و منطقه‌ای در داخل، مسیر دوم برای شکست تحریم پذیری کشور است.
 
وی با تأکید بر اینکه نباید اقتصاد کشور تحریم‌پذیر تصریح کرد: برای تحریم ناپذیری در مسیر خارجی، رئیس جمهور اقدامات راهگشایی را که با استقبال کشورهای همسایه و همسو مواجه شد در دستور کار قرار دادند.
 
وزیر اقتصاد با بیان اینکه دشمنان می‌خواستند ما را در مرزهای خودمان محدود کرده و فشار بیشتر تحمیل به اقتصاد کشورمان کنند خاطرنشان کرد: با تدبیر رئیس‌جمهور، امروز مرزهای سیاسی و اقتصادی کشور گشوده شده و منابع حاصل از صادرات صادرکنندگان کشور به بسیاری از کشورهای همسایه آزاد شده و مسیر تبادل این درآمدها باز شد.
 
خاندوزی با بیان اینکه امروز آرام آرام تمام منابع به داخل کشور بر می‌گردد اضافه کرد: منابعی که در کشورهای مختلف بلوکه شده بود، مسیر آن آزاد شده و پیمان‌های منطقه‌ای در آسیا -پیمان شانگ‌های- در فراتر از آسیا تحت عنوان کشورهای اقتصادی نوظهور اتفاق افتاد. همه این‌ها برای این است که مجموعه مکر و حیله تحریمی داخل و خارج که بزرگترین مکری است که شیاطین روزگار برای ضعیف کردن مردم ایران در پیش گرفته بودند، باید این تدبیرها علاج می‌شد.
 
وی اضافه کرد: ما معتقدیم از آن چیزی که تحت عنوان شیرینی و رونق معیشت به سفره‌های مردم باید برگردد، هنوز مسیر و راه داریم تا اتفاق بیفتد، اما ملت بزرگ ایران باید بداند که در برابر چه دستگاه و ساز و برگی از جنگ اقتصادی ایستاده‌ایم و گره‌ها آرام آرام یک به یک در حال گشوده شدن است.
 
وزیر اقتصاد با بیان اینکه مسیر آینده اقتصاد ایران حتما مسیری درخشان تر از گذشته خواهد بود اظهار داشت: بلوغ جامعه‌ای که دوهزار سال در تاریخ پادشاهی به آن جامعه اجازه ندادند تصمیم بگیرد، امروز ملت ما را به جایگاهی رساند که در این جایگاه، در حالی که دیگران انگشت تعجب به دهان گرفته‌اند و به زبان نمی‌آورند، ما را در دل تحسین می‌کنند.
 
انتهای پیام/


 

 

 

 

https://zamzam.ir/#home