هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 12 اسفند 1402
ساعت 13:34
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 18 بهمن 1402 ساعت 11:55
چهارشنبه 18 بهمن 1402 11:30 ساعت
2024-2-7 11:55:45
شناسه خبر : 375130
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه گفت: شما می‌بیند که رئیس جمهور امروز وارد می‌شود و با روسای جمهور کشورهای دیگر گفت‌وگو کرده و مسائل و موانع مرتبط با صادرات را در سطح عالی با برخی کشورها حل کرده است.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه گفت: شما می‌بیند که رئیس جمهور امروز وارد می‌شود و با روسای جمهور کشورهای دیگر گفت‌وگو کرده و مسائل و موانع مرتبط با صادرات را در سطح عالی با برخی کشورها حل کرده است.
گروه اقتصادی - رجانیوز: معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه گفت: شما می‌بیند که رئیس جمهور امروز وارد می‌شود و با روسای جمهور کشورهای دیگر گفت‌وگو کرده و مسائل و موانع مرتبط با صادرات را در سطح عالی با برخی کشورها حل کرده است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از ایران آنلاین،  مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در نشستی که به میزبانی سازمان اداری و استخدامی کشور توسط مرکز آموزش مدیریت دولتی برگزار شد ضمن تبریک ایام الله دهه فجر و عید مبعث اظهار کرد: معاونت اقتصادی وزارت خارجه از ابتدای انقلاب بوده اما در زمان ریاست جمهوری آیت الله رئیسی ایشان دستور دادند که این معاونت باید فعال شود.
 
وی گفت: وزارت خارجه تمرکزش در موضوعات اقتصادی خیلی کمرنگ بود. وزیر امور خارجه هم در مجلس اعلام کردند که بیش از چهل درصد انرژی ایشان روی موضوعات اقتصادی خواهد بود.
 
صفری افزود: کشورهای هدف ما در موضوع دیپلماسی اقتصادی کشورهای شرق، کشورهای همسایه، کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین است. هدف ما خلق دلار برای کشور برای حل مشکلات است.
 
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت عنوان کرد: برای خلق دلار یکی از مسیرها پیدا کردن بازار برای فروش انرژی است. وزیر نفت سابق می‌گفت نمی‌توانیم دیگر نفت بفروشیم اما ما گفتیم این کار شدنی است. ما فضا و بازار و میدان را مهیا کردیم تا وزارت نفت بتواند به راحتی نفت بفروشد. اکنون ما می‌گوییم اگر تا دو ونیم میلیون بشکه نفت برای فروش استخراج شود ما بازار آن را پیدا می‌گوییم.
 
وی بیان کرد: خلق بازارهای جدید و تثبیت آن یکی از اهداف ماست. ما اکنون با کشورهای آفریقایی وارد مراودات اقتصادی بیشتری شدیم.
 
صفری با ذکر مثالی گفت: در شهرهای شمالی کشور سیب تولید می‌شود و ما توانستیم بازارهایی در هند و پاکستان و چین مهیا کنیم و صادرات آن را تسهیل کنیم.
 
وی در تشریح خط شکنی رئیس جمهور در زمینه دیپلماسی اقتصاد تصریح کرد: شما می بیند که رئیس جمهور امروز وارد می‌شود و با روسای جمهور کشورهای دیگر گفت‌وگو کرده و مسائل و موانع مرتبط با صادرات کشور را در سطح عالی با برخی کشورها حل کرده است.
 
صفری خاطرنشان کرد: رابطه ما به ونزوئلا در دولت گذشته رو به کاستی رفته بود، اما با دوباره سطح تجارت دو کشور را افزایش دادیم، یا در بازار چین کاری که دولت سیزدهم انجام داد توانستیم صادرات مرکبات و زعفران، سیب، کیوی، پای مرغ و ... را صادر کنیم.
 
وی با بیان اینکه اکوادور پارسال ۶ میلیارد دلار میگو به چین صادر کرده است، افزود: ما امروز توانستیم درآمد خود در این زمینه را از ۱۸۰ میلیون دلار به ۸۰۰ میلیون دلار برسانیم و برنامه داریم آن را به ۲ میلیون دلار برسانیم.
 
صفری با بیان اینکه به بیشترین استان‌های کشور سفر کرده تا مسائل مرتبط با صادرات کشور را پیگیری کند گفت: ما باید ظرفیت صادراتی خود را بالا ببریم. در برخی زمینه‌های مثل مرکبات و شیلات تقاضا بالاست اما ظرفیت تولید کشور پایین است.
 
وی با بیان اینکه یکی از وظایف ما گسترده کردن منابع ورودی کشور و چند منبعی کردن آن است تصریح کرد: اغلب غلات و گوشت ما از برزیل می‌آمد، اما امروز گوشت گوسفند از قزاقستان، قرقیزستان ارمنستان، هند و حتی از آفریقای جنوبی و کنیا هم می‌آید. در این واردات هم همه استانداردهای ما همه رعایت می شود. اکنون واردات غلات ما از کشورهای بیشتر و با قیمت مناسب تر وارد می‌شود.
 
صفری گفت: تمرکز زیادی روی مواد اولیه دارو داشته ایم‌. قدم مهم ما انتقال تکنولوژی است.
 
انتهای پیام/