هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 3 تير 1403
ساعت 18:47
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 15 بهمن 1402 ساعت 12:05
يكشنبه 15 بهمن 1402 11:23 ساعت
2024-2-4 12:05:49
شناسه خبر : 374998
«شیب نزولی قیمت سکه در حالی تند شده که با سیاست‌های جدید بانک مرکزی، دلالان از بازار فرار کرده‌اند و خریداری در بازار نیست.»؛ این خبری است که نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران به «ایران آنلاین» داد و گفت: انتظار داریم قیمت سکه و طلا بازهم ارزان‌تر شود.
«شیب نزولی قیمت سکه در حالی تند شده که با سیاست‌های جدید بانک مرکزی، دلالان از بازار فرار کرده‌اند و خریداری در بازار نیست.»؛ این خبری است که نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران به «ایران آنلاین» داد و گفت: انتظار داریم قیمت سکه و طلا بازهم ارزان‌تر شود.
گروه اقتصادی - رجانیوز: «شیب نزولی قیمت سکه در حالی تند شده که با سیاست‌های جدید بانک مرکزی، دلالان از بازار فرار کرده‌اند و خریداری در بازار نیست.»؛ این خبری است که نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران به «ایران آنلاین» داد و گفت: انتظار داریم قیمت سکه و طلا بازهم ارزان‌تر شود.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از ایران آنلاین،  سکه و طلا هفته‌ای سرنوشت‌ساز را در پیش رو دارند؛ تلاطم قیمتی در هفته گذشته، کاهش تقاضای سکه و طلا و اجرای سیاست‌های جدید بانک مرکزی برای کنترل قیمت، موجب شده ورق در بازار سکه و طلا برگردد و شاهد شیب تند کاهش قیمت‌ها در این بازار باشیم. شوک کاهشی به قیمت سکه و طلا موجب شده دلالان از این بازار رخت بربندند و تقاضا کاهش ملموسی داشته باشد.
 
سیگنال کاهشی ارز به بازار سکه
 
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت‌وگو با «ایران آنلاین» با بیان اینکه علت اصلی ریزش قیمت سکه و طلا در بازار، کاهش نرخ ارز در بازار داخل است، اظهار داشت: نوسان کاهشی یا افزایشی ارز تاثیر مستقیمی بر بازار سکه و طلا دارد و اینک شاهدیم با کاهش قیمت دلار، قیمت سکه نیز در مدار کاهشی قرار گرفته است.
 
نادر بذرافشان با اشاره به اینکه افسار نرخ ارز در دست بانک مرکزی است، ادامه داد: سیاست‌های بانک مرکزی در کنترل قیمت دلار و ارز و به تبع قیمت سکه و طلا موثر افتاده است.
 
قیمت سکه در مرز حساس
 
بذرافشان با برشمردن سیاست‌های بانک مرکزی در کنترل قیمت‌ها عنوان کرد: خبر ضرب سکه بدون تاریخ، ادامه حراج شمش طلا، عرضه پرقدرت دلار در سامانه نیما، عرضه اوراق سپرده 30 درصدی و...، ازجمله سیاست‌هایی هستند که بانک مرکزی در پیش گرفته تا دلالان را ناکام بگذارد.
 
وی ادامه داد: امروز نیز بازارهای جهانی در تعطیلات قرار دارند؛ بنابراین تا دوشنبه تغییر خاصی در قیمت سکه و طلا اتفاق نخواهد افتاد. اگر بانک مرکزی همچنان افسار نرخ ارز را در دست خود نگه دارد، می‌توانیم شاهد ریزش هرچه بیشتر نرخ دلار و ارز و سکه و طلا باشیم بنابراین سکه در مرز حساسی قرار گرفته که اگر از این مرز عقب‌نشینی کند، احتمال کاهش تدریجی آن به سمت نیمه کانال 31 میلیون تومان وجود دارد.
 
کاهش قیمت سکه از کانال حراج شمش
 
پنجمین حراج شمش طلا امروز در حالی انجام می‌شود که تاکنون 105 کیلوگرم شمش طلا در حراج‌های اخیر مرکز مبادله به فروش رسیده است. نگاهی به میزان شمش‌های عرضه شده در مرکز مبادله طی چهار دوره برگزاری حراج، نشان می‌دهد که با وجود افزایش عرضه از سوی واردکنندگان شمش طلا، خریدار عمده‌ای برای شمش‌ها وجود ندارد و به عبارتی انتظار خریداران، کاهش هرچه بیشتر قیمت‌هاست.
 
با این حال اما، تقلای دلالان بازار برای افزایش قیمت سکه و طلا قابل تأمل است چراکه آمارهای رسمی نشان می‌دهد در پشت پرده افزایش قیمت‌ها و آنچه در این ایام به نوسانات ارزی دامن می‌زند تلاش دلالان و سوداگران برای التهاب‌آفرینی با استفاده از خبرهای سیاسی و تحولات منطقه است و همانطور که گفته شده دلیل اقتصادی و موجهی برای این نوسانات وجود ندارد.
 
انتهای پیام/