هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 14 اسفند 1402
ساعت 22:53
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 19 آذر 1402 ساعت 17:07
يكشنبه 19 آذر 1402 17:04 ساعت
2023-12-10 17:07:29
شناسه خبر : 373174
سخنگوی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان جلسه ای با نمایندگان و هیات رییسه مجلس درباره انتخابات نداشته است.
سخنگوی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان جلسه ای با نمایندگان و هیات رییسه مجلس درباره انتخابات نداشته است.
گروه سیاست-رجانیوز: هادی طحان نظیف در جلسه پرسش و پاسخ به مناسبت گرامیداشت مقام دانشجو در دانشکده حقوق دانشگاه تهران گفت: ۱۱ اسفند سال جاری شاهد دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان هستیم، هر دو این انتخابات مهم هستند و اقدامات اجرایی در این زمینه از ماه ها قبل آغاز شده است.
 
وی با اشاره به اینکه تمام تلاش مجریان بر این است که انتخابات پرشور برگزار شود، اظهار داشت: یکی از اتفاقاتی که چند روز قبل پیش ثبت نام نهایی شد اصلاح قانون انتخابات بود که سال ها مطرح بود، حدود هفت سال قبل سیاست های نظام توسط رهبری ابلاغ شد، از همان زمان با توجه به سیاست های اعلامی همه اذعان داشتند این قانون نیازمند به روزرسانی است.
 
طحان نظیف اظهار داشت: برای مثال در فضای تبلیغات شاهدیم از فضای کاغذی به فضای مجازی وارد شده است که در قانون به آن اشاره نشده بود ولی در اصطلاحیه به آن پرداخته شده است.
 
وی تاکید کرد: از مجلس گذشته بحث اصلاح قانون انتخابات مطرح بود در مجلس یازدهم باز پیگیری شد از سال گذشته به این موضوع بیشتر توجه شود که نهایتا این کار انجام شد.
 
وی گفت: البته بسیاری از موضوعات در سیاست های کلی آمده بود ولی در اصطلاحیه نیامده است با این حال ما این اصطلاحیه را چند قدم رو به جلو میدانیم.
 
سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: ما پیش ثبت نام و ثبت نام را پشت سر گذاشتیم هیات های اجرایی اولین مرحله بررسی صلاحیت ها را انجام دادند این هیات ها هیچ ارتباطی با شورای نگهبان ندارند.
 
وی تاکید کرد: مرحله بعد هیات نظارت استانی است که مهلت بررسی آن ها ۵۰ روز است، هم اکنون ما در این مرحله هستیم مرحله آخر مرحله شورای نگهبان است که ما ۳۰ روز زمان داریم.
 
وی ادامه داد: ملاک و مبنای ما در شورای نگهبان قانون است.
 
وی افزود: ما در حال بررسی چند مصوبه در شورا هستیم یکی از آن ها لایحه برنامه هفتم است که سه نوبته در حال بررسی هستیم بنایمان این است از ابتدای سال آینده این برنامه اجرایی شود، ۲۹ جلسه در شورا در این زمینه برگزار شده و این جلسات ادامه دارد.
 
وی تاکید کرد: همچنین در حال بررسی لایحه عفاف و حجاب هستیم در مرحله قبل ابهاماتی به این لایحه داشتیم مجلس ایرادات را دوباره رفع کرد ما دوباره در شورا در حال بررسی ایرادات این لایحه هستیم.
 
وی در پاسخ به سوالی درباره لایحه عفاف و حجاب گفت: این لایحه باید سیر قانونی خود را طی کند این لایحه مثل لوایح دیگر بررسی میشود اگر جایی ابهام یا ایرادی باشد باید مرتفع شود.
 
وی ادامه داد: ما متن ایرادات را در سامانه شورا به نمایش گذاشتیم، ما کار خود را انجام میدهیم اگر مصوبه ایرادی داشته باشد ما چشم پوشی نمیکنیم، ما بررسی های لازم را انجام میدهیم البته هنوز وارد بررسی مجدد نشدیم.
 
طحان نظیف در پاسخ به سوالی درباره عدم اجرایی شدن برنامه های توسعه قبلی خاطر نشان کرد: در این زمینه نیاز به آسیب شناسی داریم اینکه عملکرد برنامه های ما ۳۵ درصد بوده باید بررسی شود، شورا در حد این که لایحه خلاف قانون نباشد ورود می‌کند ما اجازه قانون نویسی نداریم.
 
وی در پاسخ به سوالی درباره رد صلاحیت ها و عدم اعلام عمومی آن از سوی شورای نگهبان گفت: انتشار دلایل رد صلاحیت نیاز به مجوز قانونی دارد قانون چنین اجازه ای به ما نداده البته در اصطلاحیه اخیر شاهد یک اصلاحیه ای بودیم اگر کسی انتصاب کذبی را نسبت به نهادهایی داشت قانون اجازه دفاع را داده است. 
 
وی در پاسخ به سوالی درباره جلسه اعضای شورای نگهبان با اعضای هیات ریسه گفت: ما جلسه ای با هیات رییسه مجلس و نمایندگان در خصوص انتخاب نداشته ایم نداریم و نخواهیم داشت، ممکن است در خصوص صلاحیت یک نماینده موضوعی مطرح باشد که با آن فرد صحبت می شود. 
 
وی در مورد بررسی صلاحیت حسن فریدون گفت: ما هنوز وارد بررسی کاندیدای خبرگان نشدیم دو سه هفته پیش آزمون کتبی برگزار شده و وارد آزمون شفاهی میشویم.
 
وی افزود: البته کسانی که عضو مجلس خبرگان هستند نیاز به آزمون مجدد ندارند.
 
طحان نظیف در پاسخ به سوالی درباره اینکه شورا با رد صلاحیت غیر اصولگرایان مانع حضور افراد در بخش های مختلف میشود گفت: در این چهل و خورده ای سال دولت ها و مجالس مختلف با دیدگاه های مختلف از این صندوق های رای روی کار آمدند این ها به لحاظ سیاسی یک جور فکر نمیکردند مجالس هم همین گونه بوده اند، ما در شورا نگاه حزبی، سیاسی و سلیقه ای نداریم.
 
وی در پاسخ به سوالی در مورد ادعاهای امارات در مورد تب بزرگ و تبت کوچک اظهار داشت: وظیفه شورا بررسی مصوبات است اگر در مصوبه ای بیاید ورود میکنیم، ما مصوبه ای در این خصوص نداشتیم.
 
وی در پاسخ به سوالی در مورد افزایش سن بازنشستگان در برنامه هفتم گفت: ما هنوز وارد بررسی این بخش نشدیم.
 
وی در بخشی از سخنانش گفت: جامعه دانشجویی در طول تاریخ همواره حضور پر افتخاری در کنار مردم ایران داشته، از مردم بوده و برای مردم تلاش کرده است.
 
وی افزود: در طول تاریخ شاهدیم جریان دانشجویی ما همیشه درست دیده درگیر حواشی نشده است.
 
طحان نظیف ادامه داد: دشمنان هم همواره تلاششان این بوده که اثر گذاری این جریان را کم کنند ولی غافل بودند آرمان خواهی از ویژگی های جامعه دانشجویی است.
 
وی افزود: جریان دانشجویی باید خود را از دعواهای سیاسی و حاشیه ای دور کند و تحقق نوین اسلامی را سر منشا اقداماتش قرار دهد.
 
وی یادآور شد: نباید از هم نشینی با دانشجویان پرهیز کنیم زیرا اگر فاصله ای بیافتد ما خود را از یک سرمایه مهم دور کردیم.
 
سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: امروز ما استانداردهای دوگانه و چهره زشت آن را در موضوع غزه میبینیم ما ۶۴ روز است که با یک نسل کشی مواجه هستیم کسی هم به روی خودش نمیاورد امروز دانشجوهای ما باید جهاد تبیین را سرلوحه کار خود قرار دهند.
 
انتهای پیام/