هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 2 اسفند 1402
ساعت 22:45
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 18 آذر 1402 ساعت 15:11
شنبه 18 آذر 1402 13:10 ساعت
2023-12-9 15:11:45
شناسه خبر : 373148
طی روزهای اخیر، دو رخداد قابل تامل در جریان اصلاح طلب رخ داد که دو ظاهر متفاوت، اما پیام و ریشه‌ای یکسان برمبنای تاکتیک خالص سازی در جریان اصلاحات داشت.
طی روزهای اخیر، دو رخداد قابل تامل در جریان اصلاح طلب رخ داد که دو ظاهر متفاوت، اما پیام و ریشه‌ای یکسان برمبنای تاکتیک خالص سازی در جریان اصلاحات داشت.
گروه سیاسی - رجانیوز: طی روزهای اخیر، دو رخداد قابل تامل در جریان اصلاح طلب رخ داد که دو ظاهر متفاوت، اما پیام و ریشه‌ای یکسان برمبنای تاکتیک خالص سازی در جریان اصلاحات داشت.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، طی روزهای اخیر دو رخداد قابل تامل در جریان اصلاح طلب رخ داده که دو ظاهر متفاوت، اما پیام و ریشه‌ای یکسان دارند. در نخستین مورد، مسئولین کانال و سایت سحام نیوز، بیانیه قابل تاملی را در خصوص قطع تعلق خود به حزب اعتماد ملی منتشر کرده اند.
 
در این بیانیه آمده است: "با توجه به راه اندازی رسانه حزب اعتماد ملی طی سالهای اخیر و نیز به دلیل ایجاد تغییراتی واضح جهت اعلام عدم وابستگی به حزب اعتماد ملی و نیز دبیر کل اسبق و محصور آن، جناب آقای کروبی؛ ما تصمیم به تغییر نام این رسانه گرفته ایم. ما این مجموعه را سهم ملت ایران می دانیم ، لذا نام آن را به سهام نیوز تغییر می دهیم."
 
از متن بیانیه چنین برمی‌آید که دلیل این تغییر نام و عنوان اجباری، اختلافات شدید و غیر قابل انکاری است که میان گردانندگان سحام نیوز سابق و افرادی مانند مهدی کروبی بروز پیدا کرده و ابعاد آن از سال گذشته گسترش یافته است؛ همراهی مطلق سحام نیوز و تحریریه آن با جریانات برانداز و اغتشاشگر در سال گذشته منجر به اختلافات عدیده ای بر سر کارکرد حزبی این مجموعه خبری برانداز شد. همچنین سانسور برخی مواضع کروبی از سوی سحام نیوز، منجر به تصمیم دبیر کل سابق حزب اعتماد ملی مبنی بر قطع تعلق متقابل سحام نیوز و این حزب شد. 
 
درموردی دیگر، خبر اخراج سه تن از اعضای شورای مرکزی حزب اتحاد ملت مولد بحران‌ تازه‌ای در این جریان بود؛ حزب اتحاد ملت سه نفر از اعضا اصلی شورای مرکزی و کادرهای اصلی خود به نام آقایان مهدی شیرزاد، سید فرید موسوی و خانم میترا جلوداری را بدلیل ثبت نام در انتخابات مجلس و عدم همراهی با سیاست تحریم انتخابات مجبور به استعفا و اخراج کرده است.
 
اخراج این اعضا در حالی صورت می گیرد که آذر منصوری رئیس غیرقانونی و خودخوانده جبهه اصلاحات و چند تن از عناصر افراطی این مجموعه استراتژی تحریم انتخابات و عبور از قانون اساسی را طی ماه‌های اخیر در دستور کار قرار داده و با برخی عناصر ضدانقلاب در این مسیر سیاست‌های همگرایانه ای را تعریف کرده‌اند.
 
وجه اشتراک هر دو رخداد، که یکی در حزب اعتماد ملی و دیگری در اتحاد ملت رخ داده، آشکارسازی تقابل طیف برانداز (افراطی) و میانه روی این جریان می باشد. بخشی از جریان اصلاح طلب که در جریان اغتشاشات سال گذشته نیز همراهی با جریان برانداز و هموارسازی مسیر گذار از قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی را در دستور کار قرار داده بود، اکنون قدرت تظاهر به پایبندی به اصول و قواعد فعالیت‌های حزبی در ذیل قانون اساسی و قوانین موضوعه کشور را ندارد و در نتیجه، با صراحت و وقاحت  بیشتری همراهی خود با جریانات برانداز و ضد انقلاب خارج نشین را علنی ساخته است.
 
محصول این همراهی، سانسور مواضع غیربراندازانه مهدی کروبی از سوی کانال خبری متعلق به حزب اعتماد ملی یا اخراج اعضای شورای مرکزی اتحاد ملت به اتهام حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی امسال است. اکنون شاهد شکل گیری قالب و فرامتنی هستیم که در آن جریانات برانداز داخلی بیش از پیش به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه خود را عیان ساخته اند.
 
این همان تاکتیک خالص سازی در جریان اصلاحات بر مبنای براندازی می باشد که از همان سال 1376از سوی برخی چهره های شاخص دولت اصلاحات و جبهه مشارکت در دستور کار قرار گرفت و امروز پس از 26 سال همچنان شاهد مصادیق و نمادهای آن هستیم.