هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 2 اسفند 1402
ساعت 15:48
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 17 آذر 1402 ساعت 22:59
جمعه 17 آذر 1402 22:55 ساعت
2023-12-8 22:59:28
شناسه خبر : 373125
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با اجرای پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها در همه استانها سرعت اینترنت در ایران از مگابیت بر ثانیه عبور کرده و با هزاران برابر افزایش در حال رسیدن به گیگابیت بر ثانیه است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با اجرای پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها در همه استانها سرعت اینترنت در ایران از مگابیت بر ثانیه عبور کرده و با هزاران برابر افزایش در حال رسیدن به گیگابیت بر ثانیه است.
گروه فناوری اطلاعات-رجانیوز: «عیسی زارع پور» روز جمعه در آیین افتتاح کابل نوری منازل و کسب و کارهای شهرستان چهارباغ از توابع استان البرز، با بیان این مطلب افزود: زمانی در دهه ۸۰ با سرعت‌های کیلوبیت بر ثانیه از اینترنت استفاده می‌کردیم و بالاترین مقدار آن ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه بود.
 
وی با بیان اینکه امروز سرعت دانلود در طرح فیبر نوری چهارباغ مقدار ۹۳۳ مگابیت بر ثانیه را ثبت کرده است، گفت: سرعت اینترنت در کابل نوری ۸۰ برابر سرعت قبلی است و یک انقلاب در مسیر ارتباطات و اطلاعات کشور محسوب می‌شود.
 
زارع پور تاکید کرد: یکی از پروژه‌های مهم دولت همین کابل نوری و اینترنت پر سرعت است که باید تا پایان دولت سیزدهم، استفاده همه شهرها از این امکان فراهم شود.
 
به گفته این مسوول، امروز در جهان روی سرعت میلیون‌ها برابر فعلی آزمایش می‌شود و عمر سیم‌های مسی به پایان رسیده است، چراکه سرعت اینترنت بر بستر سیم مسی حداکثر ۱۶ مگابیت بر ثانیه است.
 
وزیر ارتباطات با بیان اینکه کابل نوری دارای سرعت نامحدودی است، ادامه داد: با توسعه کابل نوری تا نیم قرن آینده از طرف شرکت مخابرات در هیچ شهری برای احداث اینترنت حفاری صورت نخواهد گرفت.
 
زارع پور خاطرنشان کرد: ما در کنار شرکت مخابرات ۹ شرکت دیگر را مجوز دادیم و هم اکنون تعداد اپراتورهای کشور به ۱۰ اپراتور رسیده است تا توسعه این اقدامات برای مردم تسریع شود.
 
وی یادآور شد: امروز همه مسائل اجتماعی و اقتصادی به سرعت اینترنت گره خورده و باید تا سه تا چهار ماه آینده همه مردم طعم شیرین استفاده از این فناوری را بچشند.
 
داوود جعفری فرماندار شهرستان چهارباغ نیز در این مراسم اظهار داشت: باید اطلاع رسانی خوبی صورت پذیرد که مردم بدانند بستر فیبر نوری فراهم شده تا از آن بهره‌مند شوند، به هرحال برنامه کلان کشور این است که ۲۰ میلیون خانوار تا پایان دولت سیزدهم از اینترنت پرسرعت استفاده کنند.
 
گفتنی است آزمایش سرعت اینترنت مدرسه حضرت طاهره (س) و گلخانه ولیعصر در شهرستان چهارباغ مورد صحت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفت.
 
همچنین لازم به یادآوری است که طرح کابل نوری در شهرستان چهار باغ با اعتبار  ۲۶۹ میلیارد ریال و به طول ۴۵ کیلومتر احداث شده است.
 
رییس جمهور و هیات دولت که صبح امروز در راستای دور دوم سفرهای استانی وارد البرز شده و قرار است همزمان با سفر آیت الله رییسی ۵۶ طرح و پروژه عمرانی از جمله بیمارستان ۲۶۰ تختخوابی فردیس بهره برداری شود.
 
افتتاح ۲۰ پروژه راهداری و حدود سه هزار واحد مسکونی از مهمترین پروژه های حوزه راه وشهرسازی است که امروز در البرز به بهره برداری می رسند.
 
وزرا و معاونان رییس جمهور همزمان با این سفر در شهرستان های تابعه البرز حضور یافته و ضمن افتتاح پروژه های عمرانی و تولیدی به بررسی مشکلات و نیازها می پردازند.
 
انتهای پیام/