هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 14 اسفند 1402
ساعت 14:33
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 10 آذر 1402 ساعت 13:43
جمعه 10 آذر 1402 13:40 ساعت
2023-12-1 13:43:44
شناسه خبر : 372934
تشکیلات تندروی اتحاد ملت سه نفر از اعضای اصلی شورای مرکزی خود به نام مهدی شیرزاد، سیدفرید موسوی و میترا جلوداری را به دلیل ثبت نام در انتخابات مجلس و عدم همراهی با سیاست تحریم انتخابات، مجبور به استعفا و اخراج از حزب کرده است.
تشکیلات تندروی اتحاد ملت سه نفر از اعضای اصلی شورای مرکزی خود به نام مهدی شیرزاد، سیدفرید موسوی و میترا جلوداری را به دلیل ثبت نام در انتخابات مجلس و عدم همراهی با سیاست تحریم انتخابات، مجبور به استعفا و اخراج از حزب کرده است.
حزب تندروی اتحاد ملت که همواره مدعی آزادی بیان بوده و در مواضعش با این محوریت به جمهوری اسلامی حمله می‌کرد، در اقدامی متناقض با مواضع اعلامی‌اش به سرکوب آزادی و حق انتخاب در تشکیلات خود پرداخته و درب خروج غیر دوستانه از حزب را به برخی از اعضای حزب اتحاد ملت (مشارکت منحله سابق) نشان داده است.
 
براساس این گزارش این تشکیلات تندروی سیاسی سه نفر از اعضای اصلی شورای مرکزی و کادرهای اصلی خود به نام مهدی شیرزاد، سیدفرید موسوی و میترا جلوداری را به دلیل ثبت نام در انتخابات مجلس و عدم همراهی با سیاست تحریم انتخابات، مجبور به استعفا و اخراج از حزب کرده است.
 
جالب توجه است که مدتی قبل آذر منصوری، دبیرکل این تشکیلات غیرقانونی در یک شبه کودتا در جبهه اصلاحات دبیرکل این جبهه نیز شده و به دنبال محدود کردن فعالیت آزادانه دیگر احزاب اصلاح طلب نیز هستند.
 
پیش‌تر محمدعلی وکیلی نماینده سابق مجلس و مدیر مسئول روزنامه ابتکار، در این خصوص بیان کرد: جریان اصلاح‌طلبی همزاد جمهوری اسلامی بود و به عبارتی جمهوری اسلامی معلول یک گفتمان اصلاح‌طلبی بود. اما جریان اصلاح‌طلبی که امروز ما شاهد هستیم، در طول چهار دهه گذشته دچار فراز و فرود‌های فکری و معرفتی بسیاری شده. کف اصلاح‌طلبی همچنان خود را در منظومه جمهوری اسلامی تعریف می‌کند و به اصلاح‌طلبی در جمهوری اسلامی باور دارد، اما سقف اصلاح‌طلبی خود را «بر» جمهوری اسلامی می‌داند. از نظر من اطلاق عنوان اصلاح‌طلبی بر این بخش از اصلاح‌طلبان از روی تسامح است و اطلاق دقیقی نیست. اگر یک جریانی بر قدرت شد، آن موقع نمی‌توان آن جریان را اصلاح‌طلب دانست. در تحولات یک سال اخیر، روند خروج این طیف از گفتمان اصلاح‌طلبی تشدید شد. این طیف حتی از شعارهای حداکثری اصلاح‌طلبان ساختاری، هم عبور کرد، یعنی هر نوع و هر سطحی از اصلاح‌طلبی را مردود دانست. این طیف دنبال تغییر ساختار و براندازی هستند.
 
وی با بیان اینکه ریاست آذر منصوری بر جبهه اصلاحات کودتاگونه بود، افزود: آقای خاتمی اصرار داشت یک خانم انتخاب شود. تأکید آقای خاتمی بر خانم مولاوردی بود، ولی یک حزبی در جبهه که سروصدای بلندی دارد و تأثیرگذار است، این اتفاق را رقم زد. در واقع در جبهه اصلاحات ما یک کلوپ حزب اتحاد ملت را داریم و یک کلوپ دیگر احزاب عضو جبهه. حزب اتحاد به دلیل تأثیر‌گذاری روی تعدادی از احزاب و ۱۵ نفر حقیقی عضو جبهه این کودتا را هدایت کرد. شاید در این زمینه نزدیکی این افراد به اطرافیان خاتمی هم مؤثر بود. به هر حال به لحاظ عملی و کنش سیاسی این طیف حامی میرحسین موسوی هستند و احزاب دیگری مثل ندا، حزب اعتماد، کارگزاران و مردم‌سالاری حامی بیانیه آقای خاتمی هستند.
 
وکیلی افزود: انتخاب منصوری شبه‌کودتا بود. ما ۱۰۰ نفر داشتیم که بهتر از خانم منصوری بودند، اما فرآیند را طوری ایجاد کردند که کودتا شکل گرفت. آقایان مرعشی، حضرتی و موسوی ‌لاری بودند که هم آدم‌های عاقلی هستند که نه روی آنها حساسیت وجود دارد و هم دارای رزومه و شناسنامه اصلاح‌طلبی هستند. معلوم است که افرادی مثل من ۱۰۰ سال زیر بار جبهه‌ای که رئیس ‌آن خانم منصوری باشد، نمی‌رویم و مشروعیت برای آن قائل نیستیم و از آن تبری می‌جوییم. یک دفعه صبح شد و گفتند منصوری رئیس جبهه شده است.
 
مدیرمسئول روزنامه ابتکار درباره احتمال تغییر در درون جبهه اصلاحات گفت: به لحاظ گفتمانی این شکاف و جدا شدن شکل گرفته است. به لحاظ ساختاری و تشکیلاتی هم شکل خواهد گرفت. این ساختار کنونی، ساختار فراگیر برای نمایندگی جریان اصلاحات نیست، حتی شأن سخنگویی این جریان را هم ندارد. اعضای خود همین جبهه به لحاظ مشی دچار تکثر عجیب و غریب شدند؛ تعدادی صریحاً گفتند پایبند به انتخابات هستیم و به اعضا فراخوان شرکت دادند، اما یک تعدادی هم تحریم طلب هستند، روی‌شان نمی‌شود اعلام کنند.
 
منبع: خبرنامه دانشجویان ایران
 
انتهای پیام/