هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 14 اسفند 1402
ساعت 21:03
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 7 آذر 1402 ساعت 17:01
سه شنبه 7 آذر 1402 16:58 ساعت
2023-11-28 17:01:15
شناسه خبر : 372888
روزنامه معاریو اسرائیل نوشت که سازمان امنیت داخلی این رژیم طی ۱۲ سال گذشته ۶ بار برای ترور رهبر حماس در غزه تلاش کرده است.
روزنامه معاریو اسرائیل نوشت که سازمان امنیت داخلی این رژیم طی ۱۲ سال گذشته ۶ بار برای ترور رهبر حماس در غزه تلاش کرده است.
گروه بین‌الملل-رجانیوز: روزنامه معاریو، چاپ فلسطین اشغالی امروز (هفت آذر) در خبری نوشت که سازمان امنیت داخلی اسرائیل از سال ۲۰۱۱ تاکنون شش طرح ترور «یحیی السنوار» رهبر حماس در غزه را به نتانیاهو پیشنهاد کرده، اما هر بار این طرح‌ها رد شده است.
 
به نوشته وبگاه وبگاه خبری العربی الجدید، به نوشته این روزنامه، بنیامین نتانیاهو هر ۶ بار با طرح‌های پیشنهاد مخالفت کرده است، طرح‌هایی که شامل جزئیات دقیق و جامع از جمله پیامدهای احتمالی ترور السنوار می‌شد.
 
یحیی السنوار ۶۱ ساله، در سال ۱۹۸۸ بازداشت شده بود اما در پی توافق تبادل اسرا با «گلعاد شالیط» سرباز اسرائیلی در سال ۲۰۱۱ آزاد شد و از سال ۲۰۱۷ عهده‌دار رهبری حماس در نوار غزه است.
 
ین طرح‌ها در دوره ریاست «یورام کوهن»، «نداف ارگمان» و رئیس فعلی آن «رونین بار» به نتانیاهو ارائه شده و تعداد زیادی از مقامات امنیتی شاباک در گفت‌و‌گو با روزنامه معاریو این اطلاعات را تصدیق کرده‌اند.
 
معاریو نوشت که نقشه‌های ترور بر این واقعیت استوار بود که «یحیی السنوار» به عنوان یک فرد تحت تعقیب عمل نمی‌کرد، زیرا او مایل بود کارهای خود را آشکارا انجام دهد و برخلاف سید حسن نصرالله در مکان‌ها یا پناهگاه‌های مخفی زندگی نکند.
 
اشاره روزنامه معاریو به فعالیت آشکار یحیی السنوار، همه را یاد کنفرانس خبری او در می ۲۰۲۱ می‌اندازد، زمانی که خبرنگار از او پرسید آیا ترس از ترور ندارد و السنوار نیز در پاسخ گفت: «با پای پیاده به خانه‌ام بر می‌گردم و بنی گانتز [وزیر جنگ وقت اسرائیل] یک ساعت فرصت دارد تا تصمیمش را بگیرد و هواپیماهایش را آماده کند». رهبر حماس در غزه سپس در مقابل دوربین‌ها با پای پیاده در خیابان‌های غزه تا خانه‌اش قدم زد و این حرکت او بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت.
 
به نوشته معاریو، طرحی که «رونین بار» رئیس فعلی شاباک به نتانیاهو ارائه کرده بود، دارای جزئیات بیشتری بود و شامل ترور تمامی رهبران حماس در غزه نیز می‌شد.
 
با این حال دفتر بنیامین نتانیاهو در پاسخ به روزنامه معاریو، این اطلاعات را تکذیب کرد. هرچند چند ماه پیش نیز «یورام کوهن» رئیس اسبق شابام به شبکه ۱۲ اسرائیل گفت که طرح‌های مختلفی را برای ترور سران حماس به نتانیاهو ارائه کرده و به او گفته بود که حماس خطر بزرگی برای اسرائیل است.
 
معاریو سپس مدعی شد که اطلاعات به دست آمده توسط اسرائیل حاکی از آن است که گردان‌های عز الدین القسام، شاخه نظامی جنبش حماس، تعداد اعضای واحد ویژه خود به نام «النخبه» را در سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش داده است که نشان می‌دهد این واحد ویژه همانی است که عملیات طوفان الاقصی را در هفتم اکتبر (۱۵ مهر) انجام داد و صدها کشته و زخمی از اسرائیلی‌ها به جا گذاشت.
 
تلاش سرویس‌های امنیتی اسرائیل برای ترور یحیی السنوار در حالی است که برخی از مقامات اسرائیلی در ذکر مخالفت خود با توافق تبادل اسرای اخیر به تجربه آزادی او اشاره می‌کنند و می‌گویند که اسرائیل با آزادی یحیی السنوار، مرتکب اشتباه بزرگی شد و هدیه ارزشمندی را به مقاومت داد.
 
اکنون السنوار مرد شماره یک حماس در غزه محسوب می‌شود؛ در این راستا روزنامه عبری‌زبان یدیعوت آحارانوت امروز نوشت که تعدادی از اسرای اسرائیلی که طی روزهای گذشته طی توافق تبادل اسرا، به فلسطین اشغالی بازگشته‌اند، از دیدار با «یحیی السنوار» رهبر حماس در غزه خبر داده‌اند.
 
یحیی السنوار با اسرای اسرائیلی در روزهای ابتدایی جنگ، داخل یک تونل دیدار کرده و به زبان عبری به آن‌ها گفته است: «خوش آمدید، من یحیی السنوار هستم. شما در مکان امنی هستید و اتفاقی برای شما نمی‌افتد».
 
انتهای پیام/