هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 15 اسفند 1402
ساعت 10:44
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 4 آذر 1402 ساعت 09:32
شنبه 4 آذر 1402 09:27 ساعت
2023-11-25 09:32:44
شناسه خبر : 372760
 چالش اصلی جریان اصلاحات در شرایط کنونی میزان مشارکت مردم در انتخابات است.
چالش اصلی جریان اصلاحات در شرایط کنونی میزان مشارکت مردم در انتخابات است.
گروه سیاسی - رجانیوز: چالش اصلی جریان اصلاحات در شرایط کنونی میزان مشارکت مردم در انتخابات است.
 
به گزارش رجانيوز، جوان نوشت: روزنامه آرمان ملی درباره لیست انتخاباتی ندادن اصلاح‌طلبان گفته که آن‌ها از نداشتن رأی می‌ترسند و به همین دلیل نامزد و لیستی معرفی نکرده‌اند.
 
آرمان ملی که از رسانه‌های اصلاح‌طلبان است، نوشته: «چالش اصلی جریان اصلاحات در شرایط کنونی میزان مشارکت مردم در انتخابات است. این وضعیت در انتخابات سال‌های۹۲، ۹۴ و۱۴۰۰ وجود داشته و اصلاح‌طلبان به جای اینکه با رویکرد ایجابی در انتخابات حضور پیدا کنند با رویکرد سلبی در انتخابات حاضر شده‌اند. این وضعیت به خصوص در انتخابات ریاست جمهوری سال۹۲ و انتخابات مجلس در سال۹۴ وجود داشت. واقعیت این است که دلیل اصلی این موضوع نیز این بود که نتیجه رویکرد سلبی به خصوص در دور دوم ریاست جمهوری آقای روحانی منفی شد و با نارضایتی شدیدی که وجود آمد سرمایه جریان اصلاحات از بین برفت و میزان مشارکت نیز کاهش پیدا کرد. در واقع در انتخابات مجلس در سال۱۳۹۸ اصلاح‌طلبان به صورت حداقلی در انتخابات حضور پیدا کردند که این وضعیت در انتخابات ریاست جمهوری سال۱۴۰۰ نیز ادامه پیدا کرد!»
 
در واقع حضور اصلاح‌طلبان باعث بالا رفتن مشارکت در انتخابات نمی‌شود، بلکه برعکس، احتمال مشارکت بالا باعث حضور اصلاح‌طلبان می‌شود. وقتی تحلیل‌ها و پیش بینی‌ها بگوید که مشارکت بالاست، اصلاح‌طلبان می‌آیند و روی موج سوار می‌شوند و همه چیز را به نفع خود مصادره می‌کنند. وقتی هم عملکردشان باعث نارضایتی مردم شده و مشارکت پایین می‌آید، می‌گویند ما انتخابات را تحریم کرده‌ایم!
 
نکته قابل تأمل این است که حزب سیاسی باید بتواند در فضای سیاسی جامعه تغییر ایجاد کند، بزنگاه ایجاد چنین تغییراتی، انتخابات است. اما به نظر می‌رسد عملکرد ضعیف مجلس سابق که دست اصلاح‌طلبان بود و نیز ناکارآمدی دولت روحانی که دولت اصلاح‌طلبان بود، توانایی احزاب اصلاح‌طلب برای جذب سرمایه اجتماعی، ایحاد تغییر و نیز رأی آوری در انتخابات را کاملاً تضعیف کرده است.