هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 23 خرداد 1403
ساعت 10:18
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 27 آبان 1402 ساعت 11:55
شنبه 27 آبان 1402 11:52 ساعت
2023-11-18 11:55:19
شناسه خبر : 372560
قابلیت جدید واتس‌آپ که با کمک هوش مصنوعی می‌تواند در پاسخ به جست‌وجوی کاربران تصاویر مختلفی را تولید کند، در بعضی موارد محتوای نژادپرستانه و اسلام‌هراسانه دارد؛ اقدامی که با انتقادات زیادی از سیاست‌های متا همراه بوده است.
قابلیت جدید واتس‌آپ که با کمک هوش مصنوعی می‌تواند در پاسخ به جست‌وجوی کاربران تصاویر مختلفی را تولید کند، در بعضی موارد محتوای نژادپرستانه و اسلام‌هراسانه دارد؛ اقدامی که با انتقادات زیادی از سیاست‌های متا همراه بوده است.
گروه بین الملل - رجانیوز: قابلیت جدید واتس‌آپ که با کمک هوش مصنوعی می‌تواند در پاسخ به جست‌وجوی کاربران تصاویر مختلفی را تولید کند، در بعضی موارد محتوای نژادپرستانه و اسلام‌هراسانه دارد؛ اقدامی که با انتقادات زیادی از سیاست‌های متا همراه بوده است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از کیهان، به نوشته گاردین، یکی از ویژگی‌های واتس‌آپ که در پاسخ به جست‌وجوی کاربران تصاویر مختلفی تولید می‌کند، زمانی که عباراتی مثل «فلسطینی»، «فلسطین» یا «پسربچه مسلمان فلسطینی» مورد جست‌و‌جو قرار می‌گیرد، تصویری از یک اسلحه یا پسری با تفنگ را نشان می‌دهد. در مقابل و برای مثال، وقتی برای کلماتی مثل «پسر اسرائیلی» جست‌وجو انجام می‌شود، کارتون‌هایی از کودکانی که فوتبال بازی می‌کنند و کتاب می‌خوانند، ارائه می‌شود. همچنین در پاسخ به درخواست کلمه «ارتش اسرائیل»، هوش مصنوعی نقاشی‌هایی از سربازان خندان و در حال دعا کردن ایجاد کرد که البته بدون اسلحه بودند.
 
واتس‌آپ متعلق به متا است و در ویژگی جدید خود به کاربران این امکان را می‌دهد که تولیدکننده تصاویر مبتنی بر هوش مصنوعی باشند. این ویژگی از کاربران می‌خواهد «ایده‌ها را با هوش مصنوعی به برچسب (استیکر) تبدیل کنند».
 
نکته قابل توجه اینجاست که ویژگی جدید واتس‌آپ وقتی کلماتی درخصوص «اسرائیل» یا حتی عبارت صریح «ارتش اسرائیل» را جست‌وجو می‌کند، محتوای نهائی بدون هیچ خشونتی منتشر و به تصاویری با اسلحه منجر نمی‌شود و تصاویر کارتونی افرادی را با ژست‌های مختلف در حالی که یونیفرم پوشیده و عمدتاً خندان و شاد هستند، به تصویر می‌کشد.
 
این عملکرد متا که یکطرفه بوده و مصداق ترویج اسلام‌هراسی و نژادپرستی در شبکه‌های اجتماعی محسوب می‌شود، از سوی کاربران زیادی مورد انتقاد قرار گرفته و البته در پاسخ، متا گفته که «هیچ‌وقت قصد ما سرکوب یک جامعه یا دیدگاه خاص نبوده و نیست». به گفته منتقدان عملکرد این ویژگی جدید واتس‌آپ، تصاویر هوش مصنوعی از کودکان فلسطینی که با اسلحه در واتس‌آپ به تصویر کشیده می‌شوند، مصداق بارزی از معیار‌های نژادپرستانه و اسلام‌هراسی است که در این الگوریتم گنجانده شده است. متا بار‌ها از سوی سازندگان، فعالان و روزنامه‌نگاران فلسطینی، به ویژه در زمان تشدید خشونت یا تجاوز به فلسطینی‌های ساکن غزه و کرانه باختری با انتقاد‌های زیادی مواجه شده است. مطالعات زیادی نشان داده که سیاست‌های محتوایی فیس بوک و اینستاگرام در جریان حملات اسرائیل به نوار غزه در ماه مه ۲۰۲۱، حقوق فلسطینی‌ها را نقض کرده و می‌کند.
 
در این گزارش آمده است که اقدامات متا ممکن است «تأثیر نامطلوبی بر حقوق کاربران فلسطینی برای آزادی بیان، آزادی اجتماعات، مشارکت سیاسی و عدم تبعیض داشته باشد و در نتیجه بر توانایی فلسطینیان برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات، تاثیر داشته است».