هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 20 آبان 1402 ساعت 13:27
شنبه 20 آبان 1402 13:12 ساعت
2023-11-11 13:27:08
شناسه خبر : 372454
بر اساس بخشنامه جدید دفتر واردات گمرک ایران سود بازرگانی واردات گوشت گوساله تا پایان سال جاری صفر درصد لحاظ می‌شود تا با ادامه روند واردات قیمت این محصول در بازار کشور کاهشی شود.
بر اساس بخشنامه جدید دفتر واردات گمرک ایران سود بازرگانی واردات گوشت گوساله تا پایان سال جاری صفر درصد لحاظ می‌شود تا با ادامه روند واردات قیمت این محصول در بازار کشور کاهشی شود.
گروه اقتصادی - رجانیوز: بر اساس بخشنامه جدید دفتر واردات گمرک ایران سود بازرگانی واردات گوشت گوساله تا پایان سال جاری صفر درصد لحاظ می‌شود تا با ادامه روند واردات قیمت این محصول در بازار کشور کاهشی شود.
 
به گزارش رجانیوز، به دنبال تداوم روند افزایش قیمت گوشت گوساله در بازار، گمرک کشور تعرفه واردات این محصول را تا پایان امسال حذف کرد.
 
بر اساس بخشنامه جدید دفتر واردات گمرک ایران به گمرکات اجرایی سراسر کشور، سود بازرگانی واردات گوشت گوساله تازه و منجمد شامل لاشه، شقه و قطعات با استخوان با تعرفه‌های مشخص شده تا پایان سال صفر درصد لحاظ خواهد شد.
 
هیات وزیران خرداد امسال نرخ گمرکی گوشت قرمز را از ۴ درصد به یک درصد کاهش داده بود که بر اساس ابلاغیه جدید گمرک قرار است واردات گوشت گوساله تا پایان سال مشمول تعرفه صفر شود. این اقدام، ۱۰ روز بعد از آن انجام می‌شود که روزنامه همشهری در گزارشی به افزایش خزنده قیمت گوشت گوساله در ماه‌های اخیر به رغم واردات گسترده این محصول پرداخته بود.
 
رشد قیمت گوشت گوساله با وجود واردات
روزنامه همشهری در گزارشی که ۹ آبان‌ماه با تیتر «دلایل افزایش قیمت گوشت گوساله» منتشر کرد به رشد ۲۰۰ هزار تومانی قیمت هر کیلو گوشت گوساله از خرداد تا شهریور پرداخت. در این گزارش که نسخه کامل آن با تیتر «افزایش خزنده قیمت گوشت گوساله» در همشهری آنلاین در همان تاریخ نیز منتشر شد، ضمن پرداختن به دلایل رشد شدید قیمت گوشت گوساله در نیمه اول امسال، به این نکته پرداخته شده بود که برخلاف مورد گوشت گوسفندی، واردات مداوم گوشت گوساله از شهریورماه به کاهش قیمت این محصول منجر نشده و رشد قیمت آن تحت‌الشعاع قیمت گوسفندی قرار گرفته و مغفول مانده است.
 
سید مهدی میرزا امین، نایب‌رئیس اتحادیه گوشت گاوی تهران در آن زمان در گفت‌گو با همشهری، دلیل اصلی رشد قیمت گوشت کوساله را کاهش کشتار دام سنگین داخلی و دلیل فرعی آن را توقف مقطعی واردات گوشت منجمد عنوان کرد که به گفته او، باعث شد فشار تقاضای مصرف‌کنندگان گوشت منجمد شامل رستوران‌ها، کترینگ‌ها و تولیدکنندگان سوسیس و کالباس به بازار گوشت گرم هدایت شود.
 
در حال حاضر بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی روزانه ۲۵۰ تن گوشت گرم گوسفندی و گوساله به کشور وارد می‌شود و بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده و با هدف تعدیل قیمت گوشت در بازار، این واردات تا پایان امسال ادامه خواهد داشت. آغاز واردات گسترده گوشت گرم که از اواخر مرداد آغاز شد، قیمت گوشت گوسفندی را به طور محسوسی در بازار کاهش داده و با حذف تعرفه واردات گوشت گوساله پیش‌بینی می‌شود روند کاهش قیمت این محصول نیز آغاز شود.4
پسندیدم