هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 17 آبان 1402 ساعت 12:37
چهارشنبه 17 آبان 1402 11:33 ساعت
2023-11-8 12:37:33
شناسه خبر : 372407
 شرکت ملی گاز برای مشترکان بخش‌های مختلف خانگی و غیرخانگی، شرایطی را در حوزه قیمت‌گذاری مشخص کرد.
شرکت ملی گاز برای مشترکان بخش‌های مختلف خانگی و غیرخانگی، شرایطی را در حوزه قیمت‌گذاری مشخص کرد.
گروه اقتصادی - رجانیوز:  شرکت ملی گاز برای مشترکان بخش‌های مختلف خانگی و غیرخانگی، شرایطی را در حوزه قیمت‌گذاری مشخص کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از روزنامه ایران، بند «ل» تبصره ۱۵ قانون بودجه امسال، وزارت نفت را موظف کرده که تعرفه گاز مشترکان خانوار‌های کشور را به‌گونه‌ای اصلاح کند که با رعایت مناطق جغرافیایی کشور، تعرفه مشترکان تا سقف الگوی مصرف خانوار‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور برابر صفر، مشترکان تا الگوی مصرف به‌صورت یارانه‌ای، مشترکان پرمصرف بالاتر از الگوی مصرف به‌صورت غیریارانه‌ای و براساس الگوی افزایش پلکانی تعیین شود. میزان افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف بالاتر از الگوی مصرف باید حداقل به اندازه‌ای تعیین شود که بار مالی رایگان کردن تعرفه مشترکان کم‌مصرف را جبران کند و نیاز به تأمین منابع جدید نداشته باشد.
 
هیأت وزیران برای اجرای این قانون در تاریخ ۲۱ خرداد امسال مصوبه‌ای داشت که بر اساس آن، تعرفه گاز بخش خانگی و الگوی مصارف این بخش مطابق جدول پلکانی به تفکیک اقلیم (شرایط آب و هوایی) و در چهار دامنه «کم‌مصرف، با مصرف متوسط، پرمصرف و بسیار پرمصرف» تعیین شد.
این تعرفه‌ها به صورت پلکانی و در قالب ۱۲ پله تدوین و ابلاغ شد. تعرفه هر پله به مصارف مازاد بر پله قبلی اعمال می‌شود. اقلیم‌های آب و هوایی را هم پژوهشکده هواشناسی کشور تعیین و به شرکت ملی گاز ایران اعلام می‌کند.
 
سه پله اول مشترکان کم مصرف، سه پله دوم مشترکان با مصارف متوسط، چهار پله بعدی مشترکان پرمصرف و دو پله پایانی یعنی یازدهم و دوازدهم، بسیار پرمصرف یا غیرمتعارف نامیده شده‌اند و فاصله هر پله تا پله بعدی ۱۰۰ مترمکعب است. تعرفه هرپله در دوره سرد امسال دقیقاً مشابه تعرفه‌های ابلاغی آذر سال ۱۴۰۱ است و صرفاً الگوی مصرف بر‌اساس آخرین اطلاعات مصرف و شرایط آب و هوایی کشور تغییر یافته است.
 
در تعرفه‌های ابلاغی مانند سال‌های گذشته تعرفه مشترکان کم‌مصرف (سه پله ابتدایی) هیچ تغییری نکرده و صرفاً تعرفه مشترکان پرمصرف مانند سال گذشته در هر پله تعیین شده است.
 
به منظور تشویق مشترکان به صرفه‌جویی و استفاده از راهکار‌های بهینه‌سازی مصرف گاز طبیعی، تعرفه پله‌های ۱۱ و ۱۲ (مشترکان بسیار پرمصرف)، به ترتیب پنج و شش هزار تومان تعیین شد و سقف مصرف متعارف هر اقلیم برابر با سقف مصرف پله سه در همان اقلیم است.
گازبهای افراد تحت پوشش سازمان‌های حمایتی در دوره سرد و گرم سال تا سقف مصارف پله سه آنها رایگان است و فقط گازبهای مصارف مازاد بر پله سه را پرداخت خواهند کرد.
 
شرایط تشویقی شرکت ملی گاز برای صرفه‌جویی
شرکت ملی گاز یک طرح تشویقی هم برای صرفه‌جویی از ۱۶ آذر تا ۱۵ اسفند امسال در نظر گرفته که بر اساس آن، در صورتی که هر یک از مشترکان خانگی مصرف گاز خود را در بازه ۱۶ آذر تا ۱۵ اسفند نسبت به دوره مشابه سال قبل حداقل ۱۰ درصد کاهش دهند، مشمول دریافت پاداش حداکثر ۱۵۰ هزار تومانی خواهند شد. مشترکان خانگی درصورتی که در این بازه زمانی مصرف خود را ۳۵ درصد کاهش دهند، می‌توانند تا ۵۰۰ هزار تومان نیز پاداش دریافت کنند.
یعنی، اگر برخی از مشترکان که در گذشته نیز مصارف متعارفی داشته‌اند، اقدام به صرفه‌جویی کنند، حتی می‌توانند مبلغی نیز به عنوان پاداش صرفه‌جویی دریافت کنند و قبوضشان رایگان یا بستانکار شود. مشترکان غیرخانگی با ظرفیت پنج هزار مترمکعب در ساعت و بیشتر، در صورتی که در دوره سرد سال حداقل در پنج روز متوالی مصارف خود را نسبت به روز‌های گذشته خود حداقل ۳۰ درصد کاهش دهند، متناسب با حجم گاز صرفه‌جویی شده، ۱۰ درصد بخشودگی گازبهای دوره را خواهند داشت. مشترکان دولتی هم در صورتی که در بازه ۱۶ آذر تا ۱۵ اسفند، مصارف خود را نسبت به مصارف پارسال ۲۰ درصد کاهش ندهند، گازبهای آنها ۵۰ درصد افزایش می‌یابد.
 
بر‌اساس گزارش شرکت ملی گاز، تعرفه بخش تجاری از ششم خرداد ۱۳۹۴ تا ۲۰ خرداد امسال هیچگونه تغییری نداشته و معادل ۱۴۹ تومان بوده که پس از مصوبه خرداد هیأت وزیران، با تعرفه بخش صنعت مساوی شد. تعرفه بخش صنعت نیز تا یازدهم شهریور امسال ۶۰۰ تومان بوده؛ بنابراین، تعرفه مشترکان تجاری هم به ۶۰۰ تومان افزایش یافت. مصوبه هیأت وزیران همچنین تأکید کرده که مبلغ تعرفه بخش صنعت، معادل ۱۰ درصد قیمت خوراک شرکت‌های پتروشیمی محاسبه خواهد شد؛ بنابراین، مبلغ تعرفه بخش تجاری نیز به همین نسبت تغییر خواهد کرد و به اطلاع مشترکان این بخش خواهد رسید.
 
براساس اطلاعات دریافتی از شرکت ملی گاز، در دوره سرد سال ۱۴۰۱ برخی از اماکن تجاری مانند رستوران‌ها، کافه‌ها و قهوه‌خانه‌ها، اقدام به استفاده از وسایل گرمایشی در فضای باز در پیاده‌رو‌ها و حیاط آنها می‌کردند که طبق مصوبه هیأت وزیران، اقدامی غیرقانونی بود. بازرسان شرکت ملی گاز به این اماکن تذکر می‌دادند و در برخی موارد نیز منجر به قطع گاز می‌شد، اما این مشترکان مجدداً اقدام به گرمایش فضای روباز می‌کردند. از حدود ۱۳۸ میلیون صورت حساب که در دوره سرد سال ۱۴۰۱ (از ۱۶ آبان ماه ۱۴۰۱ تا ۳۱ فروردین ۱۴۰۲) صادر شده، فقط ۱.۳ درصد در پلکان ۱۱ و ۱۲ قرار گرفتند که این مشترکان حدود پنج درصد مصرف گاز را به خود اختصاص دادند و صورت حساب ماهیانه این مشترکان متناسب با میزان مصرف انجام شده از ۳۶۰ هزار تومان به بالا بود. صورت‌حساب حدود ۶۸.۵ درصد مشترکین کمتر از ۳۰ هزار تومان بوده است. همچنین ۲۲.۴ درصد دیگر مشترکین نیز صورت‌حساب‌های بین ۳۰ هزار تومان تا ۹۰ هزار تومان دریافت کردند، اما این گزارش حاکی از این موضوع است که صرفاً تعداد معدودی از مشترکان (کمتر از ۱.۳ درصد) مصارف بسیار زیاد و خارج از الگو داشته‌اند.