هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 8 مهر 1402 ساعت 11:59
شنبه 8 مهر 1402 10:38 ساعت
2023-9-30 11:59:48
شناسه خبر : 371706
وزارت دفاع آمریکا در سندی بار دیگر اذعان کرده که جمهوری اسلامی ایران سیاست ساخت سلاح هسته‌ای را دنبال نمی‌کند.
وزارت دفاع آمریکا در سندی بار دیگر اذعان کرده که جمهوری اسلامی ایران سیاست ساخت سلاح هسته‌ای را دنبال نمی‌کند.
گروه سیاسی - رجانیوز: وزارت دفاع آمریکا در سندی بار دیگر اذعان کرده که جمهوری اسلامی ایران سیاست ساخت سلاح هسته‌ای را دنبال نمی‌کند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، وزارت دفاع آمریکا در سندی که به تشریح راهبرد‌های این کشور برای مقابله با سلاح‌های کشتار جمعی می‌پردازد بار دیگر اذعان کرده که جمهوری اسلامی ایران سیاست ساخت سلاح هسته‌ای را دنبال نمی‌کند.
 
در صفحه ۵ این سند ۱۵ صفحه‌ای موسوم به «سند راهبردی مقابله با سلاح‌های کشتار جمعی» که روز پنجشنبه منتشر شده تصریح شده که جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم داشتن فاصله حدوداً دو هفته‌ای با تولید مواد هسته‌ای لازم جهت ساخت بمب این سیاست را دنبال نمی‌کند.
 
 
در این بخش آمده است: «برآورد می‌شود که ایران در حال حاضر برنامه تسلیحات هسته‌ای را دنبال نمی‌کند، اما توانایی لازم برای تولید مواد هسته‌ای لازم جهت ساخت یک بمب هسته‌ای در کمتر از دو هفته را دارد.»
 
کشور‌های غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای این کشور متهم کرده‌اند. ایران قویاً این ادعا‌ها را رد کرده است.
 
ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.
 
علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بار‌ها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند، اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.
 
ایران علاوه بر این در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشور‌های موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد.
 
علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.
 
این نخستین بار نیست که دستگاه‌های حکومتی در آمریکا به عدم تلاش جمهوری اسلامی ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای اشاره می‌کنند. در ارزیابی دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا که تیرماه سال جاری منتتشر شده بود نیز نتیجه‌گیری مشابهی حاصل شده بود.
 
 ارزیابی دفتر مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده که روز ۱۹ تیرماه منتشر شده بود تصریح شده بود: «ایران در حال حاضر فعالیت‌های کلیدی تولید تسلیحات هسته‌ای که برای تولید یک ابزار هسته‌ای قابل آزمایش مورد نیاز است، انجام نمی‌دهد.»
 
قبل‌تر از آن، در گزارش سالانه «جامعه اطلاعاتی آمریکا» در سال ۱۴۰۱ هم نهاد‌های اطلاعاتی آمریکا درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی گفته بودند: «ایران فعلا اقدامی در راستای تولید بمب هسته‌ای نکرده است.»
 
اعتراف چندیدن باره آمریکا مبنی بر اینکه ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست، در حالی صورت گرفته است که بهانه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای یکی از مبنا‌های اصلی اعمال تحریم‌های یکجانبه از سوی واشنگتن علیه مردم ایران بوده است. 
 
این مسئله موضع جمهوری اسلامی را که همواره ادعا‌های ضدایرانی غرب را رفتار‌هایی مغرضانه با اهداف سیاسی و به دور از واقعیت‌های فنی دانسته مورد تأیید قرار می‌دهد.
 
وزارت دفاع آمریکا در سند جدید از ایران به عنوان «تهدیدی مستمر» یاد کرده و مدعی شده ایران به تعهدات خود ذیل کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی پایبند نبوده است.
 
در این سند ادعا شده است: «مضاف بر این، ارزیابی ایالات متحده این است که ایران به تعهداتش ذیل کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی پایبند نیست. به عنوان مثال، ایران اعلانیه کامل تأسیسات تولید سلاح‌های شیمیایی خود را برای پایبند ماندن به این معاهده ارائه نکرده است.»
 
ادعای آمریکا در حالی مطرح شده که جمهوری اسلامی ایران پیش از این داشتن برنامه تسلیحات شیمیایی را رد کرده است.