هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 8 مهر 1402 ساعت 04:57
شنبه 8 مهر 1402 04:38 ساعت
2023-9-30 04:57:04
شناسه خبر : 371695
رئیس‌جمهور روسیه به یکی از فرماندهان ارشد سابق ارتش خصوصی واگنر دستور داده مسئولیت «یگان‌های داوطلب» را در جنگ اوکراین به عهده بگیرد.
رئیس‌جمهور روسیه به یکی از فرماندهان ارشد سابق ارتش خصوصی واگنر دستور داده مسئولیت «یگان‌های داوطلب» را در جنگ اوکراین به عهده بگیرد.
گروه بین‌الملل-رجانیوز: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به یکی از فرماندهان ارشد سابق ارتش خصوصی واگنر دستور داده مسئولیت «یگان‌های داوطلب» را در جنگ اوکراین به عهده بگیرد.
 
خبرگزاری آسوشیتدپرس با گزارش این خبر افزود دستور پوتین نشان‌دهنده تمایل کرملین برای استفاده از اعضای واگنر بعد از مرگ فرمانده اصلی این گروه، «یوگنی پریگوژین» در سانحه سقوط هواپیما است.
 
در اظهاراتی از پوتین که کاخ کرملین روز جمعه آن را منتشر کرده رئیس‌جمهور روسیه به «آندره تروشف»، یکی از فرماندهان سابق واگنر دستور داده وظیفه او «تشکیل یگان‌های داوطلبی است که قادر به انجام وظایف رزمی به ویژه در منطقه عملیات ویژه نظامی باشند.»
 
پیکارجویان گروه واگنر از زمان عقب‌نشینی این گروه از شهر باخموت بعد از تصرف این شهر و تحویل آن به نیروهای ارتش روسیه نقش چندانی در میادین نبرد نداشته‌اند.
 
روز گذشته رسانه‌های غربی گزارش دادند پیکارجویان گروه «واگنر» بار دیگر به خط مقدم جنگ در اوکراین بازگشته‌اند.
 
پایگاه پولیتیکو نوشته بود صدها پیکارجوی این گروه در حال نبرد در صفوف یگان‌های نظامی ارتش روسیه در جبهه شرقی مشاهده شده‌اند. گروه واگنر تا چندی پیش تحت رهبری «یوگنی پریگوژین» قرار داشت، اما او در حادثه سقوط هواپیما در نزدیکی سن‌پطرزبورگ جانش را از دست داد.
 
گزارش رسانه‌های غربی حاکی از آن بود که اعضای این شرکت نظامی خصوصی در میدان جنگ در نزدیکی باخموت مشاهده شده‌اند.
 
نیروهای واگنر در ماه مه میلادی از این جبهه عقب‌نشینی کرده و پس از آن یک شورش مختصر و یک روزه را علیه ارتش روسیه آغاز کردند که با وساطت بلاروس پایان یافت.
 
بعد از این شورش مختصر رسانه‌های غربی گمانه‌زنی‌های فراوانی را درباره آینده این گروه مطرح کرده‌اند. بسیاری از تحلیلگران گفته‌اند احتمال می‌دهند که اعضای واگنر در داخل ارتش روسیه ادغام شوند. 
 
سرگئی چرواتی، معاون فرمانده ارتباطات نیروهای اوکراین در جبهه شرقی به سی‌ان‌ان گفت که نیروهای سابق واگنر اکنون در حال همکاری با وزارت دفاع روسیه یا یگان‌های وابسته به آن هستند و در میان یگان‌های مختلف ارتش روسیه در خط مقدم پراکنده شده‌اند.
 
چرواتی گفت: «در حال حاضر، صدها نفر از آنها در جبهه شرقی در مناطق مختلف در طرف مقابل ما قرار دارند.»
 
گروه واگنر در تصرف منطقه باخموت توسط نیروهای روسیه نقشی اساسی داشت. ارتش روسیه در ماه مه بعد از چند ماه درگیری سخت این منطقه را از مناطق مهم در «دونباس» محسوب می‌شود به تصرف خود درآورد.
 
چند روز بعد از این پیروزی نظامی، یوگنی پریگوژین اعلام کرد که نیروهای تحت امر او پس از تحویل دادن مناطق تحت کنترل واگنر از این منطقه عقب‌نشینی می‌کنند.
 
با وجود این، این اتفاق در شرایطی رخ داد که روابط میان پریگوژین و وزارت دفاع روسیه تیره و تار شده بود. پریگوژین مدام مقام‌های وزارت دفاع روسیه را به عدم تأمین مناسب مهمات متهم می‌کرد.
 
وزارت دفاع روسیه اتهامات پریگوژین را تکذیب کرده و درخواست می‌کرد تمامی «یگان‌های داوطلب» فعال در جبهه جنگ اقدام به امضای قرارداد با ارتش روسیه کنند. رئیس واگنر این درخواست را نپذیرفت.
 
تنش‌ها میان پریگوژین و وزارت دفاع روسیه در اواخر ماه ژوئیه به اوج خود رسید. در این زمان، پریگوژین ارتش روسیه را به حمله توپخانه‌ای به یکی از اردوگاه‌های واگنر متهم کرد.
 
وزارت دفاع روسیه ادعاهای پریگوژین را تکذیب کرد اما او اعلام کرد که قصد دارد همراه با نیروهایش «راه‌پیمایی عدالت» به سمت مسکو انجام دهد. اندکی بعدتر پریگوژین با میانجی‌گری «الکساندر لوکاشنکو»، رئیس‌جمهور بلاروس که از متحدان مسکو است پذیرفت این شورش را متوقف کند.
 
بعد از این حادثه بسیاری از نیروهای واگنر بنا به دعوت لوکاشنکو وارد بلاروس شده و در این کشور مستقر شدند. بعضی از این نیروها هم به کشورهای آفریقایی رفتند.
 
پریگوژین سرانجام در ماه اوت به همراه شماری از فرماندهان ارشد گروه واگنر در یک حادثه سقوط هواپیما در منطقه «تور» روسیه در نزدیکی سن‌پطرزبورگ جانشان را از دست دادند.
 
انتهای پیام/