هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 31 خرداد 1403
ساعت 11:20
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 8 خرداد 1402 ساعت 14:45
دوشنبه 8 خرداد 1402 14:40 ساعت
2023-5-29 14:45:55
شناسه خبر : 367912
 دو فضانورد عربستانی در پاسخ به سوالی، نحوه اقامه نماز در ایستگاه بین المللی فضایی را تشریح کردند.
دو فضانورد عربستانی در پاسخ به سوالی، نحوه اقامه نماز در ایستگاه بین المللی فضایی را تشریح کردند.
گروه بین الملل - رجانیوز: دو فضانورد عربستانی در پاسخ به سوالی، نحوه اقامه نماز در ایستگاه بین المللی فضایی را تشریح کردند.
 
به گزارش رجانیوز، علی القرنی که به همراه ریانه برناوی نخستین فضانورد زن عربستانی و دو نفر دیگر با یک موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس عازم ایستگاه بین‌المللی فضایی شده گفت که برای اقامه نماز پا‌های خود را در یکی از وسایل موجود در ایستگاه ثابت می‌کند.
 
وی گفت که در ایستگاه بین المللی فضایی همیشه شناور هستند و تشخیص قبله ممکن نیست، بنابراین به زمین نگاه می‌کند. علی همچنین نمی‌تواند سجده کند، زیرا در فضا به دلیل کمبود جاذبه این کار بسیار دشوار است. او تا آنجا که ممکن است خم می‌شود.
 
فضانورد عربستانی ادامه داد: در مورد وضو نیز از حباب‌های آب برای خیس شدن حوله استفاده می‌کند تا بتواند وضو بگیرد.
 
ریانه برناوی هم گفت: نماز خواندن در فضا با اقامه آن روی زمین کاملاً متفاوت است. برای جلوگیری از برخورد با فضانوردان دیگر باید فضای خالی وجود داشته باشد.
 
وی افزود: نکته دیگر این است که ما باید در هنگام اقامه نماز ثابت باشیم و برای این کار از ابزاری برای ثابت ماندن استفاده می‌کنیم تا بتوانیم نماز بخوانیم.
 
فضانورد زن عربستانی تاکید کرد، از آنجایی که ایستگاه فضایی همیشه در اطراف زمین می‌چرخد، نمی‌توان جهت قبله را پیدا کرد.
 


دانلود فیلم

 
ریانه برناوی و علی القرنی چند روز پیش با سفر به فضا تاریخ‌ساز شدند. این دو فضانورد سعودی یکی از مهم‌ترین سفر‌های فضایی جهان عرب را انجام دادند و ریانه برناوی اولین زن عرب شد که به فضا رفت. کمیسیون فضای عربستان سعودی در واکنش به ماموریت برناوی و القرنی این دو را «منشا غرور ملی» خواند.
 
سفر برناوی و القرنی روز دوشنبه، ۲۲ ماه مه، از مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدای آمریکا انجام شد. این دو به‌عنوان بخشی از ماموریت چهارنفره «آکسیوم ۲» به ایستگاه فضایی بین‌المللی رفتند. این اولین سفر شهروندان سعودی به فضا پس از حدود چهل سال است.
 
برناوی ۳۳ ساله و القرنی ۳۱ ساله روز دوشنبه پس از ۱۷ ساعت سفر به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسیدند و قرار است طی هشت روز حضور در این ایستگاه، چهارده تجربه علمی، آموزشی و پژوهشی انجام دهند.
 
پیش از این، ۲۶۳ نفر از ۲۰ کشور به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر کرده‌اند؛ اما عربستان سعودی تنها ششمین کشور تاریخ این ایستگاه است که هم‌زمان دو فضانورد مشغول کار در این ایستگاه داشته است.