هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 11 مهر 1402
ساعت 15:03
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 6 خرداد 1402 ساعت 11:48
شنبه 6 خرداد 1402 11:45 ساعت
2023-5-27 11:48:30
شناسه خبر : 367804
هنری کیسینجر، وزیر خارجه سابق و سیاستمدار کهنه‌کار آمریکایی گفت: ایالات متحده خود را نه خودخواه، بلکه مصلح و عادل می‌داند و معتقد است دیدگاه و منطقش باید غالب شود، در حالی‌که بسیاری از کشورهای جهان با چنین موضع گیری موافق نیستند.
هنری کیسینجر، وزیر خارجه سابق و سیاستمدار کهنه‌کار آمریکایی گفت: ایالات متحده خود را نه خودخواه، بلکه مصلح و عادل می‌داند و معتقد است دیدگاه و منطقش باید غالب شود، در حالی‌که بسیاری از کشورهای جهان با چنین موضع گیری موافق نیستند.
گروه بین الملل - رجانیوز: هنری کیسینجر، وزیر خارجه سابق و سیاستمدار کهنه‌کار آمریکایی گفت: ایالات متحده خود را نه خودخواه، بلکه مصلح و عادل می‌داند و معتقد است دیدگاه و منطقش باید غالب شود، در حالی‌که بسیاری از کشورهای جهان با چنین موضع گیری موافق نیستند.
 
به گزارش رجانيوز، تسنیم به نقل از خبرگزاری «اینترفکس» نوشت: هنری کیسینجر وزیر امور خارجه سابق آمریکا بامداد امروز، شنبه، در مصاحبه اختصاصی با روزنامه "وال استریت ژورنال" (در آستانه 100 سالگی وی در تاریخ 27 ماه مه)، اعلام کرد که کشورهای جهان با موضع گیری ایالات متحده آمریکا در خصوص حقانیت این کشور و عدم وجود اهداف خودخواهانه در سیاست خارجی آن موافق نیستند.
 
 این سیاستمدار کهنه کار توضیح داد: «آمریکایی‌ها خود را مصلح می بینند. ما معتقدیم که خودخواه نیستیم، وظایف ما منحصراً ملی نیستند، وظایف ملی ما در راستای خط مشی سیاست خارجی از آن جهت به سختی انجام می‌شود که وقتی آنها را برای بحث و شفاف سازی مطرح می کنیم، همواره با مقاومت بسیاری از کشورهای مخالف ما مواجه می شود.»
 
به عقیده کیسینجر، آمریکایی‌ها به پیروزی دیدگاه‌های خود معتقدند، نه به این دلیل که خود را از نظر فکری بهترین می دانند، بلکه به این دلیل که معتقدند این دیدگاه‌ها باید غالب باشد. به گفته وی، این موضع گیری نشانه یک موقعیت اخلاقی قوی، همراه با قدرت زیاد است.
 
وزیر امور خارجه سابق آمریکا یادآور شد کرد که چنین دیدگاهی از سوی مقامات واشنگتن در مورد موقعیت ایالات متحده در بین سایر کشورها، به خصوص چین، قابل درک نیست. وی این مسئله را یک تفاوت عمیق بین دو کشور نامید.
 
دیدگاه کیسینجر درباره دلیل  آغاز درگیری در اوکراین و تلاش بر تصرف کریمه
هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در بخش دیگری از مصاحبه خود با روزنامه "وال استریت ژورنال"  ابراز عقیده کرد که تمایل واشنگتن برای عضویت اوکراین در ناتو اشتباه بود و همین امر یکی از دلایل آغاز درگیری نظامی کنونی در این کشور بود.
 
به عقیده وی، روسیه صدها سال نفوذ زیادی بر کشورهای منطقه خود داشته، اما در رابطه با اروپا مواضعی دوگانه اتخاذ کرده است، برای اینکه از یک سو علاقه مند به توسعه روابط با این کشورها بود، و در عین حال از تهدید احتمالی از جانب آنها هراس داشت. کیسینجر معتقد است که این دوگانگی است که منجر به بروز درگیری در اوکراین شد.
 
این سیاستمدار آمریکایی همچنین هشدار داد که اوکراین نباید برای بازگرداندن کریمه و سواستوپل تلاش کند، زیرا این امر می تواند منجر به عواقب منفی برای کل جهان شود. وی یادآور شد که شبه جزیره کریمه در تاریخ هرگز اوکراینی نبوده است.
 
هنری کیسینجر، سیاستمدار کهنه کار و مشهور آمریکایی امروز، شنبه 100 ساله می شود. او تنها مقامی در تاریخ ایالات متحده است که همزمان وزیر امور خارجه و مشاور رئیس جمهوری این کشور در امور امنیت ملی بوده است. کیسینجر به عنوان یک افسانه در عرصه دیپلماسی آمریکایی شناخته می شود که به عنوان فردی واقع بین و عمل‌گرا در عرصه سیاست خارجی ایالات متحده با موفقیت عمل کرده است.