هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 19 آذر 1402
ساعت 04:31
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 1 خرداد 1402 ساعت 19:36
دوشنبه 1 خرداد 1402 19:16 ساعت
2023-5-22 19:36:55
شناسه خبر : 367682
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یکی از وظایف مهم جامعه دانشگاهی را تبدیل پروژه ملی اشتغال به یک نهضت ملی دانست و گفت: اینگونه تغییر فرهنگ‌ها باید از دانشگاه شروع شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یکی از وظایف مهم جامعه دانشگاهی را تبدیل پروژه ملی اشتغال به یک نهضت ملی دانست و گفت: اینگونه تغییر فرهنگ‌ها باید از دانشگاه شروع شود.
گروه اجتماعی-رجانیوز: محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری پیش از ظهر امروز دوشنبه اول خرداد ماه در آئین افتتاح نمایشگاه کار دانشگاه تهران در تالار علامه امینی، گفت: به یمن پیروزی انقلاب اسلامی، نهال علم و فناوری و نوآوری در کشورمان کاشته شد و امروز میوه‌های آن را در حال چیدن هستیم. قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ مقطع دکتری در داخل کشورمان دایر نبود. در سال ۱۳۶۵ دوره دکترا تأسیس شد و امروزه تقریباً هم تکه‌های جورچین علم و فناوری در کشور ما وجود دارد.
 
به گزارش رجانیوز؛ وی افزود: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تازگی سند ملی نظام نوآوری را تدوین کرده است که در حال واکاوی و حک و اصلاح است تا به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد و راهکارهای اجرایی مناسب برای تبدیل علوم به فنون داشته باشیم.
 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تأکید کرد: باید تلاش کنیم نهضت اشتغال را به پروژه ملی کشورمان تبدیل کرده و تمامی امکانات کشور را برای تحقق این هدف بسیج کنیم چراکه اگر جوانان ما شغل مناسب و مرتبط داشته باشند، به موقع تشکیل خانواده می‌دهند، امید و نشاط در جامعه ارتقا پیدا می‌کند و از طرفی مهاجرت بخشی از نخبگان را نخواهیم داشت.
 
زلفی‌گل، یکی از وظایف مهم جامعه دانشگاهی را تبدیل پروژه ملی اشتغال به یک نهضت ملی دانست و گفت: دانشگاه تهران با مدیریت شایسته دکتر مقیمی پرچمدار و علمدار این اقدام مبارک شده است. انشاء الله صدا و سیما هم در زمینه فرهنگ‌سازی برای توسعه فرهنگ کارآفرینی کمک کند. طبیعی است که باید اینگونه تغییر فرهنگ‌ها از دانشگاه شروع شود. دانش است که قدرت آفرینش می‌دهد و دانشگاه است که منشأ آفرینش است.
 
وی فرهنگ‌آفرینی، نیازآفرینی، کارآفرینی، نوآفرینی و ایجاد مزیت‌های جدید را وظیفه دانشگاه دانست و یادآور شد: یکی از نکاتی که بایستی دانشگاه بر آن توجه کند، استفاده حداکثری از مزیت‌های نسبی کشور اعم از نفت، گاز، پتروشیمی، معادن و اقلیم چهارفصل است. خام‌فروشی نکردن و استفاده درست از این منابع حتماً نیاز به دانش و استفاده از ظرفیت دانشگاه دارد.
 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: دانشگاه باید مزیت‌آفرینی کند و به خلق مزیت‌های جدید بپردازد. از طریق علم و دانش می‌شود مزیت‌های جدیدی را برای کشور خلق کرد. از طریق علم و دانش می‌شود نیازآفرینی کرد. پیش‌بینی کنیم که نسل‌های ما برای آینده چه نیازهایی دارند و برای نیازهای نسل‌های آینده‌مان بسترسازی نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و مغزافزاری کنیم.
 
زلفی‌گل با یادآوری اینکه برنامه توسعه هفتم به زودی تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد، تأکید کرد: جامعه فهیم دانشگاهی بایستی از طریق دانش خود کمک کند تا این برنامه هر چه کامل‌تر به تصویب برسد؛ اینگونه که فکر از حکیمان و اجرا با حاکمان. دانشگاه باید نقاط قوت و ضعف شش برنامه توسعه قبلی را عیان کند، ارزیابی نماید و پیشنهاد ارائه کند. دانشگاه‌ها هستند که بایستی فکر تصویب و تدوین قانون را ایجاد کنند و مجریان بایستی مبنای تصمیم‌گیری‌شان در هر زمینه‌ای بر اساس فکر و دانش دانشگاهیان باشد. جامعه دانشگاهی در این فرصت که محدود است برای کمک به قانون‌گذاران ورود کنند تا برنامه هفتم توسعه بخصوص در حوزه علم و فناوری به درستی تصویب شود.
 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه آینده مربوط به نسل جوان ما است، گفت: ما در دانشگاه صرفاً وظیفه نداریم که دانش نظری دانشجویان را افزایش دهیم. دانشگاه نقش فرهنگ‌آفرینی، تربیتی و پرورشی نیز دارد. بنابراین بحث استاد راهنما در مقطع کارشناسی از سوی دانشگاه‌ها جدی گرفته شود. به دلیل استفاده از فناوری اطلاعات و اتوماسیون، عملاً نقش استاد راهنما به حاشیه رفته است.
 
وی افزود: مسؤولان مربوطه در دانشگاه‌ها حتماً برای هر ورودی در هر رشته‌ای یک استاد راهنما در نظر بگیرند تا آنها وقت کافی را برای ارائه مشورت و راهنمایی به دانشجویان و ارتباط مستقیم با آنها قرار دهند. هر استاد راهنما، دانشجویان ورودی هر رشته را مانند فرزندان خانواده خود نگاه کند و در هر ترم چند جلسه بگذارد و با آنها ارتباط و تعامل داشته باشد.
 
زلفی‌گل با اعلام اینکه آئین‌نامه پژوهانه به زودی به دانشگاه‌ها ابلاغ خواهد شد، گفت: در این آئین‌نامه این اجازه صادر شده است که هر عضو هیأت علمی تا ۲۵ درصد از پژوهانه خود را برای امور فرهنگی دانشجویان هزینه کند.
 
انتهای پیام/


28
پسندیدم